Z tego artykułu dowiesz się:
- o substancjach przydatnych w ujędrnianiu skóry ciała,
- o działaniu matrykinów,
- o kosmeceutykach wspomagających modelowanie sylwetki.
Pielęgnacja skóry twarzy i ciała jest nieodłącznym elementem dbania o zdrowie i wygląd. Współczesna kosmetologia oferuje szeroką gamę produktów, których skuteczność opiera się na zaawansowanych składnikach aktywnych. W niniejszym artykule przedstawimy wybrane substancje aktywne zawarte w preparatach do pielęgnacji skóry twarzy i ciała, których skuteczność została udowodniona wynikami badań naukowych.
Substancje aktywne w preparatach do pielęgnacji twarzy powinny oczyszczać, nawilżać i odżywiać skórę, jednocześnie chroniąc ją przed promieniowaniem UV i zanieczyszczeniami środowiska. Ważne również, by hamowały starzenie się skóry, poprawiały jej koloryt i łagodziły podrażnienia. Dlatego kluczowe znaczenie ma dobór kosmeceutyków, które cechują się wszechstronnymi funkcjami pielęgnacyjnymi oraz zawierają skuteczne i przebadane substancje aktywne.
Nawilżanie i oczyszczanie skóry
- Ekstrakt z zielonej herbaty (Camellia sinensis)
Ekstrakt z zielonej herbaty, ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, powinien być stosowany w produktach oczyszczających skórę. Badania wykazały, że polifenole obecne w zielonej herbacie skutecznie neutralizują wolne rodniki, co zmniejsza stres oksydacyjny i opóźnia procesy starzenia się skóry. Ponadto zielona herbata działa też antybakteryjnie, co jest korzystne dla skóry skłonnej do trądziku.
- Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy jest kluczowym składnikiem skóry, odpowiedzialnym za jej nawilżenie i elastyczność. Dzięki swojej zdolności do wiązania dużych ilości wody jest niezastąpiony w serum i kremach nawilżających. Badania potwierdzają, że kwas hialuronowy poprawia nawilżenie skóry, redukując widoczność drobnych linii i zmarszczek.
- Peptydy biomimetyczne
Peptydy biomimetyczne to syntetyczne związki, które naśladują działanie naturalnych białek krótkołańcuchowych w skórze. Są one wykorzystywane głównie w produktach przeciwstarzeniowych, ponieważ stymulują produkcję kolagenu i elastyny. Regularne stosowanie peptydów biomimetycznych prowadzi do poprawy jędrności i elastyczności skóry.
- Witamina C
Witamina C jest silnym antyoksydantem, chroniącym skórę przed uszkodzeniami wywołanymi przez promieniowanie UV oraz wspomagającym syntezę kolagenu. Badania kliniczne wykazują, że stosowanie witaminy C w preparatach do pielęgnacji redukuje przebarwienia i poprawia teksturę oraz elastyczność skóry.
- Matrykiny
Matrykiny to grupa specyficznych niskocząsteczkowych peptydów, które występują w skórze. Charakteryzują się bardzo wysoką aktywnością biologiczną i stymulują komórki skóry do produkcji kolagenu oraz elastyny.
- Kolagen
Jednym z najpopularniejszych elementów składowych kosmetyków do twarzy jest kolagen. Z powodu jego wyjątkowych zdolności do wspomagania nawilżenia i elastyczności skóry powinniśmy kontrolować jego suplementację także od wewnątrz. Wybierajmy jednak kosmetyki, które znacznie wpływają na jego syntezę, a wzrost jest poparty badaniami.
Badanie pokazujące wzrost syntezy kolagenu typu I oraz ochronę lipidów, po zastosowaniu kosmetyku do ciała mającego w składzie jako główny składnik aktywny kolagen (INDIBA Lipofiling Cream). Badania na zlecenie INDIBA S.A.
Jeśli do powyższych substancji dodamy jeszcze wyciąg z jeżyny, niacynamid, betainę czy kurkuligozydy, to kosmeceutyk stanie się kompletnym narzędziem do pełnego zabezpieczenia skóry twarzy.
Kosmeceutyki do pielęgnacji ciała powinny zawierać składniki aktywne, które stymulują mikrokrążenie i wspomagają redukcję tkanki tłuszczowej, jak również substancje nawilżające i uelastyczniające skórę, by zapobiegać powstawaniu rozstępów i utracie jędrności wynikającej z wahań wagi czy wieku.
Ujędrnianie skóry ciała
- Ekstrakt z wąkroty azjatyckiej (Centella asiatica)
Ekstrakt z wąkroty azjatyckiej jest jednym z kluczowych składników w produktach do pielęgnacji ciała, szczególnie tych przeznaczonych do ujędrniania skóry i redukcji rozstępów. Działa on poprzez stymulację syntezy kolagenu i poprawę mikrokrążenia w skórze. Badania potwierdzają, że ekstrakt z wąkroty azjatyckiej znacząco poprawia jej elastyczność oraz zmniejsza widoczność rozstępów.
- Masło shea
Masło shea jest naturalnym emolientem, bogatym w kwasy tłuszczowe i witaminy, które wspierają regenerację i nawilżenie skóry. Jego właściwości przeciwzapalne i łagodzące czynią je idealnym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry suchej i podrażnionej. Badania wykazują, że masło shea poprawia barierę lipidową skóry oraz zmniejsza stan zapalny.
Badania wskazują także wzrost syntezy dekoryny po zastosowaniu kosmetyku do ciała, który w swym w składzie, jako główny składnik aktywny, zawiera masło shea (INDIBA Anti-stretch Mark Cream). Badania na zlecenie INDIBA S.A.
Modelowanie sylwetki
- Kofeina
Kofeina jest kluczowym składnikiem w produktach modelujących sylwetkę i redukujących cellulit. Działa poprzez stymulację lipolizy, czyli rozkładu tłuszczu w komórkach tłuszczowych. Badania wykazują, że miejscowe stosowanie kofeiny może zmniejszyć obwód ciała i poprawić wygląd skóry.
- Kwas chlorogenowy
Chociaż jest związkiem chemicznym z grupy kwasów fenolowych, naturalnie występującym w kawie, to kwas ten może być również ekstrahowany z kwiatu bławatka. Badania wskazują na jego silne działanie przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe.
Redukcja rozstępów
- Retinoidy
Retinoidy, pochodne witaminy A, są szeroko stosowane w dermatologii ze względu na ich zdolność do regulacji odnowy komórkowej i stymulacji produkcji kolagenu. W preparatach do pielęgnacji ciała retinoidy są używane do poprawy tekstury skóry, redukcji rozstępów i ujędrniania. Badania kliniczne potwierdzają ich skuteczność w zmniejszaniu widoczności striae distensae oraz poprawie ogólnego wyglądu skóry.
Podsumowanie
Efektywna pielęgnacja skóry twarzy i ciała wymaga zastosowania preparatów zawierających skuteczne substancje aktywne. Ekstrakt z zielonej herbaty, kwas hialuronowy, peptydy biomimetyczne oraz witamina C są niezastąpione w produktach do twarzy, zapewniając nawilżenie, ochronę przed wolnymi rodnikami i stymulację produkcji kolagenu.
Natomiast wyciąg z wąkroty azjatyckiej, kofeina, retinoidy i masło shea są kluczowe w pielęgnacji ciała, poprawiając jędrność, elastyczność i wygląd skóry. Warto korzystać z preparatów zawierających te składniki, aby osiągnąć optymalne rezultaty pielęgnacyjne.
Bibliografia
1.”Collagen in Cosmetics: An Overview of Its Properties and Applications” – Journal of Cosmetic Science, 2019.
2. „Marine Collagen: Its Application in Cosmetic Science” – International Journal of Cosmetic Science, 2020.
3. „The Role of Matrixyl® (Palmitoyl Pentapeptide-4) in Skin Rejuvenation” – Journal of Cosmetic Dermatology, 2018.
4. „Anti-inflammatory Effects of Topical Caffeine in Skin Care” – Skin Pharmacology and Physiology, 2022.
5. „Chlorogenic Acid in Skin Care: Benefits and Mechanisms” – Journal of Clinical
6. „Antioxidant Properties of Chlorogenic Acid in Topical Applications” – International Journal of Molecular Sciences, 2023.
7. „Retinoids in Dermatology: Recent Advances and Clinical Implications” – Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology, 2018.
8. „Biomimetic Peptides in Cosmeceuticals: Current Trends and Future Directions” – Journal of Cosmetic Dermatology, 2019.
9. „Efficacy of Biomimetic Peptides in Anti-Wrinkle Formulations” – Cosmetic Dermatology, 2022.
10. „Centella asiatica in cosmetology”. Postepy Dermatologii I Alergologii, 30(1), 2013
11. „Shea butter exhibits anti-inflammatory and anti-tumor promoting effects”. Biofactors, 36(6), 2010
12. „Topical peptide treatments with effective anti-aging results”. International Journal of Cosmetic Science, 39(5), 2017