Koszyk

Słońce pod kontrolą

Filtry to jedne z najbardziej popularnych substancji ograniczających wpływ na skórę szkodliwego promieniowania UV. Ich skuteczność można zwiększyć poprzez dobór odpowiedniej pielęgnacji uzupełniającej.

Promieniowanie słoneczne jest jednym z głównych czynników prowadzących do fotostarzenia. Wśród jego objawów wyróżnia się:

  • suchość i szorstkość skóry – na skutek uszkodzenia lipidów cementu międzykomórkowego i osłabienia funkcji barierowych naskórka,
  • zaburzenie procesu złuszczania i odnowy komórek naskórka – związane z nadmierną transepidermalną utratą wilgoci,
  • występowanie przebarwień – na skutek zwiększonej produkcji melaniny i transportu jej do sąsiadujących keratynocytów,
  • powstawanie zmarszczek i utrata jędrności skóry – poprzez aktywację metaloproteinaz, przyczyniających się do degradacji włókien kolagenowych i powstawanie wolnych rodników uszkadzających struktury komórkowe,
  • pojawianie się teleangiektazji – związane z uszkodzeniem kolagenu budującego błonę podstawną naczyń skórnych.

Stosowanie kosmetyków z filtrami znacznie ogranicza występowanie wymienionych powyżej procesów. Jednak, aby kompleksowo przeciwdziałać objawom fotostarzenia się skóry, warto uzupełnić pielęgnację o składniki aktywne takie jak: karnozyna, witamina C, ektoina czy ceramidy.

Karnozyna – to dipeptyd, który naturalnie występuje w organizmie. W skórze hamuje stres oksydacyjny, ogranicza powstawanie tzw. sun burn cells, czyli komórek oparzenia słonecznego, a także zapobiega aktywacji metaloproteinaz.

Tetraizopalmitynian askorbylu – ze względu na powinowactwo do lipidów naskórka jest to najlepiej przyswajalna przez skórę forma witaminy C. Jego działanie polega na hamowaniu aktywności metaloproteinaz i reaktywnych form tlenu oraz blokowaniu działania tyrozynazy.

Ektoina – to substancja wytwarzana przez tzw. bakterie ekstremofilne. Zastosowana na skórę działa w kilku kierunkach: wiąże cząsteczki wody i zatrzymuje je w naskórku, chroni DNA i błony komórkowe przed uszkodzeniem, łagodzi podrażnienia i stany zapalne skóry.

Ceramidy – są ważnym składnikiem cementu międzykomórkowego. Wpływają na integralność bariery naskórkowej i ochronę skóry przed nadmierną transepidermalną utratą wilgoci. W połączeniu z wolnymi kwasami tłuszczowymi i cholesterolem, tworzą powłokę, zmniejszającą negatywny wpływ na skórę czynników zewnętrznych.

Dowiedz się więcej na www.