Koszyk

SMOG kontra skóra

| Autor: Joanna Harasimiuk

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak zanieczyszczenia środowiska wpływają na stan skóry,
  • jaki jest związek między szkodliwymi substancjami a odwodnieniem skóry,
  • co wpływa na nasilenie dermatoz skóry.

Rosnąca z roku na rok ekspozycja na skażenia środowiskowe wywołuje negatywne skutki dla skóry, która jest narażona na promieniowanie ultrafioletowe (UVR) i zanieczyszczenia powietrza, takie jak: wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), lotne związki organiczne (LZO), cząstki stałe (PM), tlenki, ozon (O 3 ) i dym papierosowy. Choć skóra działa jak bariera fizjologiczna przed wywołującymi procesy utleniania chemicznymi i fizycznymi zanieczyszczeniami, długotrwałe lub powtarzające się narażenie na ich wysoki poziom może mieć poważne konsekwencje.

Do najczęstszych możemy zaliczyć: odwodnienie i uwrażliwienie, przyspieszone starzenie się skóry, przebarwienia, jak również nasilenie dermatoz skórnych – jak, przykładowo, atopowe zapalenie skóry (AZS), łuszczyca czy trądzik.

Odwodnienie i uwrażliwienie

Pierwszym celem zanieczyszczeń, takich jak tlenki azotu i ozon, staje się warstwa rogowa naskórka, która zawiera wysoki poziom nienasyconych kwasów tłuszczowych i lipidów, z wytworzeniem RFT. Badania podają, że O 3 może powodować uszkodzenia naskórka, obniżać poziom przeciwutleniaczy – do których zaliczyć można tokoferol czy kwas askorbinowy – oraz zwiększać poziom dialdehydu migdałowego (MDA), jako produktu peroksydacji lipidów.

Oznacza to powstawanie toksycznych metabolitów o działaniu mutagennym

Pozostało 79% tekstu do przeczytania

This post is only available to members.

Joanna Harasimiuk

Kosmetolog, absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prowadzi liczne szkolenia, warsztaty i webinary. Wykładowca i uczestnik konferencji z zakresu nowoczesnej kosmetologii. Autor artykułów w prasie branżowej. Manager Działu Szkoleń Dermalogica Polska. www.dermalogica.pl