Koszyk

Sterylizacja i dezynfekcja w gabinecie

| Autor: Izabela Stelmaszyk

Sterylizacja i dezynfekcja w gabinecie – dlaczego są tak ważne? Nie bagatelizujmy dbałości o zachowanie sterylnych warunków pracy dla dobra klientów oraz w trosce o własne bezpieczeństwo!

Salon stylizacji paznokci czy gabinet kosmetyczny niewiele różnią się od medycznego gabinetu zabiegowego. I tu i tam mają miejsce zabiegi, podczas których dochodzi do przerwania oraz naruszenia ciągłości skóry, zarówno personelowi medycznemu, jak i stylistce paznokci/kosmetyczce zdarza się mieć kontakt z płynami ustrojowymi klienta (krwią i innymi wydzielinami czy wydalinami). Taki stan rzeczy wiąże się z możliwością przeniesienia wielu groźnych patogenów na większą liczbę osób. Bezpośredni kontakt zakażonej krwi nawet z niewielkim obszarem uszkodzonej skóry czy błony śluzowej osoby zdrowej może spowodować wniknięcie do organizmu i rozwój w nim żywych biologicznie czynników chorobotwórczych, do których należą m.in.: zakażenia bakteryjne, grzybicze i wirusowe, w tym zakażenia wirusem HPV, HIV lub jednym z wirusów zapalenia wątroby WZW (HBV, HCV i innymi – co ważne, wirus HBV jest znacznie bardziej niebezpieczny od wirusa HIV, a jego nosicieli jest 40 krotnie więcej). Nie zawsze ryzyko takie bywa dostrzegalne oraz nie zawsze sam klient jest świadomy, iż może być nosicielem wirusa.
 
Klienci nie zawsze wiedzą, że są nosicielami groźnych wirusów!
W salonie stylizacji paznokci konieczne jest zachowanie daleko idącej czujności, jeśli chodzi o zachowanie higieny, a wiedza na temat właściwej dekontaminacji powinna być jedną z podstaw wykształcenia właściciela salonu oraz każdej osoby w nim pracującej. Bezpieczne wykonywanie usług i eliminowanie ryzyka zakażenia zapewnią nam odpowiednio dobrane artykuły i akcesoria jednorazowego użytku oraz konsekwentnie przestrzegany i realizowany program zachowania higieny. Czystość i higiena to pierwszorzędne kryteria, jakie musi spełniać salon stylizacji paznokci. Stąd też powinien w takich miejscach obowiązywać szczególny reżim sanitarny.
 

Chwila nieuwagi, problem na całe życie

Do zakażenia różnego rodzaju drobnoustrojami i patogenami może dojść podczas używania niezdezynfekowanych lub nieprawidłowo zdezynfekowanych i niesterylnych narzędzi, np. nożyczek, cążków, dłutek, pilników, frezów itp.
 
Przy wykonywaniu zabiegów w gabinetach kosmetycznych i stylizacji paznokci konieczne jest stosowanie licznych, często bardzo drobnych narzędzi.
 
To właśnie źle wydezynfekowane i niewysterylizowane narzędzia są, obok rąk, najczęstszą przyczyną zakażeń. Coraz bardziej skomplikowany sprzęt i precyzyjne narzędzia wymagają stosowania odpowiednich preparatów do dezynfekcji oraz sterylizacji.
O szczegółowych zasadach higieniczno-epidemiologicznych, jakim powinny podlegać zakłady kosmetyczne, mówi ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 17 lutego 2004 r. W myśl rozporządzenia zasady higieny powinny między innymi obejmować dezynfekcję i sterylizację narzędzi wielokrotnego użycia oraz sprzętu:
• stosowane preparaty powinny wykazywać działanie bakteriobójcze, prątkobójcze, grzybobójcze, wirusobójcze oraz sporobójcze w określonym czasie działania,
• sterylizacja sprzętu wielokrotnego użycia, który może spowodować naruszenie ciągłości tkanek. W przypadku narzędzi, które nie mogą być poddane procesowi sterylizacji, dopuszcza się wysoki poziom dezynfekcji, podczas którego zostaną zabite wszelkie drobnoustroje (bakterie, prątki, grzyby, wirusy, spory).
 

Dezynfekcja kontra sterylizacja

Aby dokładnie zrozumieć istotę i potrzebę odpowiedniego zachowania higienicznego w salonie stylizacji paznokci, trzeba sobie zdać sprawę z różnic między dwoma najpopularniejszymi higienicznymi procesami biotechnologicznymi.
DEZYNFEKCJA – (odkażanie) – jest to postępowanie mające na celu niszczenie drobnoustrojów i ich form przetrwalnikowych, jednak proces ten niszczy formy wegetatywne mikroorganizmów, ale nie zawsze usuwa formy przetrwalnikowe. Zdezynfekowany materiał nie musi być jałowy.
STERYLIZACJA, czyli wyjaławianie – jednostkowy proces technologiczny polegający na zniszczeniu wszystkich, zarówno wegetatywnych, jak i przetrwalnikowych oraz zarodnikowych form mikroorganizmów. Sterylizacji można dokonać mechanicznie, fizycznie bądź chemicznie, najczęściej używa się metod fizycznych. Prawidłowo wysterylizowany materiał jest jałowy – nie zawiera żadnych żywych drobnoustrojów (także wirusów) oraz ich form przetrwalnikowych.
 
Istotne różnice w przypadku obu procesów decydują o tym, iż sterylizacji powinny być poddawane wszystkie narzędzia, których używanie wiąże się z niebezpieczeństwem naruszenia ciągłości tkanek bądź kontaktu z krwią i innymi wydzielinami czy wydalinami. To właśnie przede wszystkim narzędzia do manikiuru i pedikiuru – pilniki, nożyczki, pęsety, cążki, szczypce, dłuta czy frezy.

Izabela Stelmaszyk

Magister kosmetologii, właścicielka firmy IMS, instruktor stylizacji paznokci. Posiada dyplom mistrzowski szwajcarskiej firmy SAREMCO Cosmetics. Sędzia/juror międzynarodowych mistrzostw stylizacji paznokci, wykładowca akademicki, autor wielu publikacji w pismach branżowych.