Koszyk
Stylizacja rzęs - jaka metoda dla kogo?

Stylizacja rzęs – jaka metoda dla kogo?

| Autor: Kasia Szelągowska

Z tego artykułu dowiesz się:
• Jakie dobrać rzęsy do kształtu oka;
• Czego nie mówić klientce z tzw. trudnym okiem;
• Co uwypukla, a co osmuca oko.

Spis treści

Stylizacja rzęs – co dla kogo?

DOBÓR METODY W STYLIZACJI RZĘS ‒ Czy każda stylizacja jest odpowiednia dla każdego? To tak samo jak spytać, czy każdy kolor włosów pasuje każdemu. Czy wszyscy będą w nim wyglądać tak samo pięknie? Oczywiście, że nie. Dokładnie tak samo jest z rzęsami. Możemy zrobić wszystko, ale w jednej stylizacji klientka będzie wyglądała lepiej, a w drugiej gorzej.

W tej części artykułu skupimy się na doborze rzęs do kształtu oka. Wiadomo, że klient zazwyczaj ma swoją wizję stylizacji i bardzo na nią nalega. Moje klientki zwykle chcą mieć kocie oko. I teraz co zrobić, jeśli taka stylizacja nie pasuje do oka, ponieważ je osmuci, zrobią się zwisy, oko będzie wyglądało na zmęczone?

Na początku mojej kariery rzęsowej usilnie próbowałam tłumaczyć klientkom, co im pasuje, a co nie. Z miernym skutkiem. Niby rozumiały, ale i tak chciały to, co sobie wybrały. Po latach zaczęłam to rozumieć. Sama idąc np. do fryzjera, zazwyczaj wiem, czego oczekuję, nawet jeśli fryzjer stwierdzi, że nie będzie mi pasować lub nie da rady tego wykonać. Jak to nie da rady? Więc pójdę tam, gdzie da radę.

Klientka nie chce od stylistki usłyszeć słowa „nie” lub „nie dam rady”.

Teraz zawsze mówię klientce, że zrobię co w mojej mocy i kombinuję tak, żeby była zadowolona oraz żeby ją upiększyć.

Jak powinnyśmy dobierać stylizacje, żeby upiększyć oko trudne? Dlaczego oko bywa trudne? Bo na łatwym i pięknym oku każda stylizacja wygląda dobrze.

Dlaczego oko bywa trudne? Bo na łatwym i pięknym oku każda stylizacja wygląda dobrze.

Te wszystkie zasady dotyczą klientek, które dają Ci wolną rękę, nie mają swoich preferencji, nie narzucają swojego gustu, nigdy nie miały stylizowanych rzęs i nie wiedzą, o co w tym chodzi.

Oko wypukłe, trójkątne, smutne i wąskie

Oczy wypukłe

 

Staraj się robić krótkie rzęsy (maks. 10 mm) w mocnym skręcie. Wypukłość skrętu odciąga uwagę od wypukłości oka. Jeśli zrobisz dłuższe, to niestety oko będzie większe i bardziej wypukłe wizualnie. To samo jeśli chodzi o bardziej płaski skręt ‒ używaj krótkich długości (maks. 9 mm). Dłuższe spowodują, że oko „wyjdzie” do przodu i płaski skręt wcale go nie spłaszczy. Oko wypukłe ma również długą powiekę i często rzadziej rozłożone rzęsy, więc 1:1 może wydawać się dość rzadkie. Zwróć na to uwagę, gdy proponujesz klientce rodzaj objętości.

Oko trójkątne

 

Na tym oku szczyt zaczyna się bardzo szybko, wcześniej niż połowa powieki. Staraj się robić rzęsy najdłuższe tam, gdzie jest szczyt (oznaczaj to na otwartym oku na siedząco). Wiadomo, że większość klientek nie będzie w tym miejscu chciała mieć rzęs najdłuższych. Wtedy kombinuj ze skrętem, bo niestety oko trójkątne daje złudzenie smutku. Dobrymi skrętami do takich oczu (oprócz mocnych) są skręty typu M. Jednak wybieraj takie, które mają bardzo krótką nóżkę ‒ taki kształt uniesie oko.

Oko smutne

 

Charakteryzuje się tym, że kącik zewnętrzny znajduje się poniżej kącika wewnętrznego, a oś pozioma jest opadająca. Czasem oko stwarza wrażenie smutnego poprzez długie rzęsy rosnące w dół w kącikach zewnętrznych.
Długie rzęsy w zewnętrznej części oka osmucą je jeszcze bardziej. Postępuj tak samo, jak w oku trójkątnym. Dodatkowo możesz pominąć kilka ostatnich rzęs, które bardzo często, niezależnie od tego, co tam przykleimy, i tak będą zwisać. Ja na swoim smutnym oku właśnie tak robię ‒ pomijam ostatnie 5‒6 rzęs. Nawet jak przyklejone mam tam 5-mm w bardzo mocnym skręcie, to i tak mi wiszą, co mnie denerwuje, więc wolę nie mieć ich wcale.

Oko wąskie 

 

Bardzo łatwo zauważysz, czy rzęsy w kąciku zewnętrznym będą na takim oku się trzymać. W jaki sposób? Oko wąskie ze schowanymi kącikami charakteryzuje się pokręconymi rzęsami w kąciku zewnętrznym. Pokazuje to nam, że tam górna i dolna powieka się stykają, ocierają. Jeśli widzisz takie rzęsy, to w tym miejscu nie rób długich rzęs, bo i tak raczej odpadną dość szybko. Staraj się otworzyć oko wąskie. Jak? Podkręceniem i uniesieniem. Czyli sprawdzą się tu mocne skręty oraz typu M z krótką nóżką. Nie rób też megagęstej aplikacji, która dociąży rzęsy, tym samym zakrywając białko oka, czyli wąskie oko będzie jeszcze węższe.

Na oczach trudnych najlepiej wyglądają krótsze długości, co niekoniecznie uszczęśliwi nasze klientki. Wydłużaj więc po trochu, bo pamiętaj, że to klientka ma być zadowolona i ma czuć się dobrze w tych rzęsach, a nie Ty.

Stylizacja rzęs – Zasady zasadami, ale…

Próbuj, testuj, rób zdjęcia. Mów klientce, że może następnym razem spróbujecie czegoś innego, żeby było lepiej i korzystniej. Dopieszczaj ‒ klientka poczuje się wyjątkowa i zaopiekowana, a Ty zdobędziesz cenne doświadczenie.

Kasia Szelągowska | Twórczyni, właścicielka i redaktorka pierwszego polskiego czasopisma dla stylistów rzęs „Lash Me!”. Sędzia mistrzostw międzynarodowych. Prelegentka na międzynarodowych konferencjach, instruktorka przedłużania i stylizacji rzęs. Organizatorka Mistrzostw Przedłużania Rzęs „Lash Me! in Warsaw”.