Koszyk

Trądzik dorosłych – nie tylko hormony

| Autor: Marta Boryka

Z tego artykułu dowiesz się:

•  Z jakimi problemami borykają się osoby dorosłe cierpiące z powodu zmian trądzikowych?

•  Kiedy w nomenklaturze medycznej i kosmetologicznej pojawił się termin acne tarda?

•  Jakie czynniki uznawane są za istotne w etiopatogenezie trądziku dorosłych?

•  Jakie błędy pielęgnacyjne i błędy dietetyczne mogą powodować zaostrzenie zmian?

 

 

Spis treści

Wpływ innych czynników na etiopatogenezę schorzenia | Trądzikiem osób dorosłych określa się występowanie zmian charakterystycznych dla trądziku pospolitego (łac. Acne vulgaris) u osób powyżej 25 r. ż. Określenie trądzik dorosłych (Acne tarda) pojawiło się w latach 90-tych XX w., gdy zaobserwowano wzrost średniej wieku osób dotkniętych zmianami trądzikowymi.

Mechanizm powstawania zmian u dorosłych jest taki sam, jak w przypadku trądziku młodzieńczego:

·         hiperkeratoza ujść mieszków włosowych,
·         zwiększona produkcja sebum,
·         kolonizacja przez bakterie Cutibacterium acnes (dawniej Propionibacterium acnes),
·         rozwój stanu zapalnego.

Obraz kliniczny

Tym, co wyróżnia trądzik osób dorosłych jest jego obraz kliniczny. U dorosłych dominują zmiany zapalne o charakterze krost i grudek zlokalizowane głównie na żuchwie, brodzie i w dolnej części policzków. Wykwity utrzymują się dłużej i częściej, niż w przypadku młodzieży, pozostawiają ślad w postaci przebarwień pozapalnych. Badania pokazują, że kobiety są niemal 5-krotnie częściej narażone, niż mężczyźni. Wynika to bezsprzecznie z funkcjonowania ich układu hormonalnego, którego gospodarka podlega stałym wahaniom. Ale czy to oznacza, że tylko hormony są przyczyną trądziku u dorosłych? Od kilku lat wiadomo, że etiopatogeneza schorzenia jest złożona, a wpływ na jego rozwój ma szereg czynników.

Dieta

Sposób odżywiania się od dawna łączono z kondycją skóry. W przypadku korelacji rozwoju trądziku z dietą, na pierwszy plan wysuwa się tzw. dieta zachodnia, obfitująca w węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym (IG) oraz krowie mleko i jego przetwory, a uboga w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Spożywanie w nadmiarze tego typu produktów, zwłaszcza tych o wysokim IG, nie tylko prowadzi do otyłości, insulinooporności i zaburzeń hormonalnych, co ma wpływ na ogólny stan skóry, ale także bezpośrednio oddziałuje na gruczoły łojowe. Nadmierna podaż substancji o wysokim IG powoduje wzrost stężenia insuliny i wydzielanie hormonu wzrostu, co indukuje syntezę insulinopodobnego czynnika wzrostu 1 (IGF-1). Hiperinsulinemia i podwyższone IGF-1 zwiększają lipogenezę, rozrost gruczołów łojowych i łojotok. Potwierdzeniem tego ma być fakt, iż osoby cierpiące na karłowatość i związany z tym niedobór IGF-1, nie chorują na trądzik.

Nabiał nabiałowi nierówny

Pogorszenie stanu skóry trądzikowej w wyniku spożywania dużych ilości nabiału wynika z obecności w nich hormonów i ich prekursorów. Ostatnie badania naukowe jednak pokazują, że istotna jest głównie duża konsumpcja mleka odtłuszczonego. Nie wykazano pogorszenia stanu skóry w wyniku spożywania mleka pełnotłustego, a sfermentowane produkty mleczne u niektórych chorych poprawiały kondycję skóry trądzikowej.

Niedobory WNKT

Niekorzystny wpływ na przebieg choroby wywiera także niedobór wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (WNKT), który powoduje zagęszczenie sebum i zaczopowanie mieszków włosowych. Bogate w WNKT oleje rybie zawierają kwas eikozapentaenowy (EPA), który hamuje powstawanie leukotrienu B będącego czynnikiem prozapalnym.

Stres

Stres jest istotnym czynnikiem zaostrzającym przebieg trądziku. Przewlekły stres stymuluje wydzielanie androgenów, cytokin prozapalnych oraz rozrost gruczołów łojowych i ich wzmożoną sekrecję. Ponadto w trakcie stresu psychicznego wydzielane są z keratynocytów, fibroblastów i komórek śródbłonka naczyń neuropeptydy, które przyczyniają się do nasilenia zmian zapalnych oraz wzrostu wydzielania sebum. Napięcie nerwowe ma także niekorzystny wpływ na tempo gojenia się zmian i regeneracji tkanek, co powoduje przedłużenie występowania objawów klinicznych i może skutkować trwałymi powikłaniami.

Nieodpowiednia pielęgnacja

Trądzik kosmetyczny (łac. Acne cosmetica) dotyczy bardzo często dorosłych. Wywołują go produkty o działaniu komedogennym, m. in.: parafina, lanolina czy masło kakaowe. Częste u kobiet zjawisko stosowania dużej ilości produktów pielęgnacyjnych i upiększających, może być przyczyną powstawania zmian trądzikowych. Substancje wnikają do mieszków włosowych, powodując ich zaczopowanie i rozwój stanu zapalnego. Pacjenci cierpiący na trądzik wykazują, także tendencję do intensywnego mycia skóry w celu jej odtłuszczenia. Praktyki takie mogą doprowadzić do uszkodzenia bariery ochronnej naskórka, odwodnienia skóry i zaostrzenia stanu zapalnego. Zastrzeżenia budzą też produkty myjące o charakterze antybakteryjnym, które niszczą mikrobiom skóry, będący naturalną ochroną przed wnikaniem drobnoustrojów chorobotwórczych. Skóra trądzikowa wymaga przede wszystkim przywrócenia równowagi. Podsumowując, problem etiologii schorzenia jest złożony i wciąż analizowany, jednak już dziś wiemy, że składa się na niego szereg dodatkowych czynników. Powyższe informacje to tylko część dostępnej aktualnie wiedzy na ten temat.

Marta Boryka

Marta Boryka

Specjalista ds. szkoleń Dermalogica. Magister kosmetologii, absolwentka Wydziału Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Wieloletni szkoleniowiec w branży kosmetyki profesjonalnej. Prowadzi szkolenia oraz prezentacje w kraju i zagranicą. Autorka artykułów w prasie branżowej, uczestniczka licznych szkoleń. Specjalizuje się w zabiegach z zakresu kosmetologii leczniczej z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury oraz peelingach chemicznych.

www.dermalogica.pl