Koszyk

Ukojenie i ochrona

| Autor: Dr N. Med. Kamila Padlewska, Maria Kula

Z tego artykułu dowiesz się:

• W jaki sposób dbać o skórę ciała klientów, którzy cierpią na AZS, łuszczycę i cukrzycę?

• Jakie aspekty pozazabiegowe są niezmiernie ważne w terapii i pielęgnacji skór problematycznych?

• Co wpływa na zaostrzenie zmian skórnych u klientów, borykających się z łuszczycą?

• Czy zabiegi aparaturowe są bezwzględnie przeciwwskazane w kompleksowym programie opieki kosmetologicznej u osób z AZS?

• W jakie zalecenia pielęgnacji domowej należy wyposażyć klienta chorującego na cukrzycę?

Spis treści

ZABIEGI NA CIAŁO W PRZEBIEGU AZS, ŁUSZCZYCY I CUKRZYCY – Skóra, jako największy organ ludzkiego ciała, wymaga troski i uwagi. Jej kondycja jest też często związana z przebiegiem różnych chorób ogólnoustrojowych czy autoimmunologicznych. Osoby borykające się z łuszczycą, cukrzycą czy atopowym zapaleniem skóry (AZS) to klienci i pacjenci wymagający szczególnej opieki i troski.

Klienci salonów kosmetologicznych cierpiący na AZS, cukrzycę czy łuszczycę, to wyjątkowa grupa, wymagająca nie tylko specjalistycznej diagnostyki i kompleksowej terapii, ale ogromnej dozy uwagi i empatii. Problemy skórne, z jakimi się borykają, w znaczącym stopniu wpływają na psychikę pacjentów, ich relacje społeczne i szeroko pojęty komfort życia, a co za tym idzie – mają destruktywny wpływ na samoocenę. Nasze działania, oprócz oczywistych aspektów kojąco-pielęgnacyjnych, powinny być zatem skupione na poprawie jakości życia tych osób, empatycznej komunikacji i wieloaspektowym podejściu do planu terapii i pielęgnacji domowej.

Zabiegi w przebiegu AZS

Ze względu na wyraźną suchość skóry szczególnie zaleca się zabiegi nawilżające i natłuszczające, które odbudowują barierę hydrolipidową naskórka, z użyciem preparatów przeznaczonych do skór bardzo wrażliwych, suchych i atopowych. W trakcie wykonywania zabiegów należy unikać barwników i silnych substancji zapachowych. W protokołach zabiegowych zaleca się rezygnację z olejków eterycznych i świec zapachowych. Należy zachować daleko idącą ostrożność w stosowaniu okluzji i koców termicznych. Zdecydowanie odradza się wykonywania ostrych, mechanicznych pilingów (mikrodermabrazja, piling gruboziarnisty) oraz silnych pilingów chemicznych. Wskazane natomiast są łagodne pilingi: enzymatyczny, kawitacja, oksybrazja oraz delikatne masaże całego ciała. Szczególnie zalecane są zabiegi z algami morskimi i borowiną. Ukojenie i odpowiedni poziom nawilżenia zapewnia też mezoterapia bezigłowa, poprzedzona delikatnym pilingiem i zakończona maską regenerującą. Z innych zabiegów warto zastosować jono- i sonoforezę, infuzję tlenową i karboksyterapię. Przy zachowaniu ostrożności nie ma przeciwwskazań do wykonywania różnego rodzaju zabiegów modelujących sylwetkę za pomocą urządzeń hi tech, takich jak: endermologia, fale radiowe, fala uderzeniowe, miejscowa kriolipoliza itp. Nie należy rozpisywać od razu całej serii, zaleca się wykonać najpierw próbę na fragmencie ciała.

Gdy problemem jest łuszczyca…

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą i zapalną, charakteryzującą się specyficznymi zmianami chorobowymi na skórze. Występowanie zmian skórnych prowokują między innymi urazy, infekcje, przewlekły stres. Istotą procesu chorobowego w łuszczycy jest zwiększenie proliferacji, czyli szybszego podziału komórek naskórka. Cykl komórkowy jest skrócony ośmiokrotnie. Co ważne, łuszczycą nie można się zarazić! Niestety, ten mit pokutuje wciąż pośród wielu osób, warto uświadamiać więc wszystkich naszych klientów i pacjentów oraz specjalistów, których szkolimy. Przyczyni się to do szerszej świadomości i akceptacji społecznej osób chorujących na łuszczyce, które są wciąż stygmatyzowane i poniżane. Warto też dodać, iż mimo dostępu do wiedzy i licznych kampanii w mediach, klienci z łuszczycą nadal spotykają się z odmową wykonania zabiegu w salonach kosmetycznych czy fryzjerskich oraz nieprzychylnymi uwagami osób z otoczenia. AZS – ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY Atopowe zapalenie skóry należy do zapalnych alergicznych chorób skóry. Jego nasilenie jest między innymi związane z uczuleniem na alergeny, w tym alergeny kontaktowe. Jest uwarunkowane genetycznie i rozpoczyna się zazwyczaj w dzieciństwie. W AZS występują zmiany wypryskowe z wybitnie nasilonym świądem i lichenizacją. Choroba ma przewlekły nawrotowy przebieg.

Osoby cierpiące na AZS, cukrzycę czy łuszczycę to wyjątkowa grupa klientów, wymagająca nie tylko specjalistycznej diagnostyki i kompleksowej terapii, ale ogromnej dozy empatii. Problemy skórne, z jakimi się borykają, w znaczącym stopniu wpływają na psychikę pacjentów, ich relacje społeczne i szeroko pojęty komfort życia.

ŁUSZCZYCA Przyczyna łuszczycy nie jest znana, ale niewątpliwą rolę odgrywa tu podłoże genetyczne. Występują w tej chorobie wykwity grudkowe barwy czerwonobrunatnej, wyraźnie odgraniczone od otoczenia, pokryte srebrzystymi łuskami, które ustępują bez pozostawienia śladu. W pełni rozwinięte zmiany są wielkości kilku centymetrów i są pokryte mocno przylegającymi srebrzystymi łuskami. Pamiętajmy, by wykonując zabiegi u osób z łuszczycą uważać na mechaniczne złuszczanie łuski, ponieważ wtedy narasta. Zabiegi inwazyjne mogą sprowokować wysiew w miejscu urazu.

Zabiegi w przebiegu łuszczycy

Zabiegi nawilżające i natłuszczające skórę, które odbudują barierę hydrolipidową oraz zapobiegną nadmiernemu rogowaceniu to podstawa terapii. Podobnie jak w AZS, nie można wykonywać ostrych, mechanicznych pilingów. Na skórze bez zmian chorobowych możemy wykonywać następujące zabiegi: mezoterapia bezigłowa, jonoforeza, sonoforeza, infuzja tlenowa oraz delikatne masaże. Na szczególną uwagę zasługuje karboksyterapia. Doskonałą terapią wspomagającą leczenie łuszczycy są zabiegi borowinowe. Bardzo dobre efekty obserwuje się również przy zabiegach z użyciem mułu błota z Morza Martwego. Dobre rezultaty daje także naświetlanie lampą LED.

Skóra cukrzyka

W cukrzycy występuje świąd skóry, w tym świąd uogólniony (jest to jeden z bardzo wczesnych objawów choroby), zmniejszone wydzielanie potu w wyniku uszkodzenia układu nerwowego i naczyniowego, nadmierna suchość skóry, rumieniec cukrzycowy, złuszczanie, kanarkowożółte zabarwienie skóry, skłonność do zmian wypryskowych i chorób ropnych, grzybic i drożdżyc. Zmiany skórne mają albo bezpośredni związek z cukrzycą i są powikłaniem mikroangiopatii bądź neuropatii, albo są powikłaniem terapii insuliną. Mogą występować jednak tylko pod postacią współistniejących zakażeń. Poważnym problemem jest zespół stopy cukrzycowej, który charakteryzuje się owrzodzeniami, zaburzeniem ciepłoty, sprężystości, zmianami troficznymi, modzelami. Przy cukrzycy, szczególnie tej nieuregulowanej, skóra osoby chorej jest bardziej podatna na zranienia, rany gorzej się goją. Łatwiej też dochodzi do zakażeń.

Zabiegi w przebiegu cukrzycy

Podobnie jak w przypadku AZS i łuszczycy skóra diabetyka jest wyjątkowo wrażliwa i delikatna. Jeśli pacjent ma wyrównany poziom cukru we krwi, możemy poddać go wielu zabiegom, jednak z zachowaniem szczególnej ostrożności. Taka skóra wymaga natłuszczania i nawilżania, również preparatami bardzo łagodnymi, aby zminimalizować ryzyko podrażnienia i uczulenia. Można wykonać masaż, jednak należy zachować dużą ostrożność, gdyż masaż całego ciała może doprowadzić do spadku insuliny, dlatego należy cały czas monitorować stan pacjenta. W związku z tym, że masaż obniża poziom cukru we krwi oraz że cukrzyca niekiedy ma nieprzewidywalny charakter, masażysta powinien znać ostrzegawcze objawy hipoglikemii, do których należą: nadmierne pocenie się, niepokój, drżenie rąk, bladość powłok, ból głowy, uczucie mrowienia całego ciała, osłabienie mięśni, drgawki, zaburzenia mowy, zaburzenia orientacji, agresywność, apatia, osłabienie słuchu, zaburzenie widzenia, uczucie głodu, utrata przytomności. Szczególnie polecany jest masaż nóg poprzedzony ciepłą (nie gorącą) kąpielą stóp. W przypadku gdy masowany był duży obszar, np. plecy, cała kończyna, kark, po zabiegu klient powinien odpocząć 15–30 minut w pozycji leżącej lub siedzącej. Jest to bardzo istotne i bezwzględnie należy tego przestrzegać. Cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do drenażu limfatycznego. U cukrzyków możemy też stosować różnego rodzaju maski nawilżające, regenerujące, body wrapping, maski algowe. Nie należy robić zabiegów borowinowych, ostrych, mechanicznych pilingów, zabiegów z użyciem igieł i naruszających ciągłość skóry. Gdy mamy do czynienia z nieuregulowaną cukrzycą, nie możemy poddać pacjentki żadnemu gabinetowemu zabiegowi usuwania zbędnego owłosienia. Przy cukrzycy uregulowanej możemy wykonać wosk, wosk + ultradźwięki oraz laseroterapię. Nie zaleca się elektroepilacji, gdyż wymaga ona użycia igły, co nie jest wskazane u cukrzyków. Przy depilacji woskiem należy wybrać wosk do skóry wrażliwej.

dr n. med. Kamila Padlewska

prof. nadzw. w WSZKiPZ - specjalista dermatolog. Ekspert w zabiegach z zakresu dermatologii estetycznej i laserowej. Prowadzi Klinikę Oricea. Autorka wielu publikacji naukowych. www.oricea.com

Maria Kula

Absolwentka Wyższej Szkoły Fizjoterapii kierunku kosmetologia we Wrocławiu. Od 5 lat pracuje w placówce medycznej Oricea. Specjalizuje się w laseroterapii, pilingach chemicznych, radiofrekwencji, ultradźwiękach, pielęgnacji oraz asyście podczas zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Jest autorką artykułów w portalach i prasie branżowej.