Koszyk

Ukryj piętno – odkryj piękno

| Autor: Renata A. Godlewska

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jaką rolę w pracy specjalisty makijażu medycznego odgrywają aspekty psychologiczne?

• Co określa się terminem społecznego lustra?

• Dlaczego istotna jest współpraca specjalistów? Lekarzy i wizażystów zajmujących się makijażem medycznym?

• Jaki wpływ na interakcje społeczne osoby z mankamentami skóry ma strategia unikania?

Makijaż medyczny (cz. 4) – Psychologiczny aspekt maskowania niedoskonałości skórnych często bywa marginalizowany. Skupiamy się na technice pracy, nauce odpowiedniego doboru produktów, estetycznym efekcie końcowym. A przecież każdy z tych elementów jest nierozerwalnie połączony z odczuciami, lękami i oczekiwaniami osoby, która powierza nam swój niedoskonały wizerunek. Warto więc zastanowić się, jaką rolę odgrywa psychologia w sztuce makijażu medycznego.

Skóra stanowi zewnętrzną ramę wizerunku człowieka. Nasza pewność siebie, poczucie własnej wartości czy samoocena w dużej mierze zależą od tego, jak prezentuje się ta zewnętrzna powłoka. Jej stan wpływa na wszystkie sfery życia, wspierając albo utrudniając kontakty interpersonalne, zarówno na polu towarzyskim, jak i zawodowym.

.

O interakcjach społecznych

Człowiek jako istota wrażliwa na estetykę wysoko ceni atrakcyjność fizyczną. Osoby, których wygląd odbiega od kanonu piękna kreowanego przez media – obowiązującego wyidealizowanego standardu – zmagają się z pewnego rodzaju napiętnowaniem, a widoczność piętna wyznacza zakres, komfort i jakość przebiegu interakcji społecznych.

Środowisko, w którym funkcjonujemy, działa na nas niczym lustro. W psychologii zjawisko to określa się lustrem społecznym, w którym osoba chora spostrzega reakcje, jakie jej choroba budzi u innych. Człowiek jako istota społeczna posiadająca tożsamość, kształtuje obraz siebie samego, porównując własne wyobrażenia o sobie z obrazem odbijającym się w tym lustrze. Informacje zwrotne na temat „ja”, powodując dysonans, sprawiają, że osoba chora szuka możliwości jego kompensacji. Jedną ze strategii radzenia sobie z brakiem akceptacji społecznej wywołanej nieestetycznymi zmianami skórnymi w przebiegu chorób dermatologicznych jest unikanie – co oznacza częściowe lub całkowite wycofanie się z życia społecznego. Drugą strategią jest maskowanie piętna w celach autoprezentacyjnych, tak aby dać sobie możliwość realizacji własnego potencjału i życia w pełnym tego słowa znaczeniu.

.

Podnieść jakość życia

Osoby o nieakceptowalnym społecznie wyglądzie doświadczają obniżenia jakości życia. Zmagają się z depresją, lękiem, trudnościami w nauce czy zdobyciu pracy, ponieważ defekt wizualny kładzie się cieniem na postrzeganą wartość człowieka. Będąc pod wpływem pierwszego wrażenia, aspekt wizualny staje się czasem tak silny, że pozostałe cechy nie są dopuszczane do świadomości. W tej sytuacji często jedyną możliwością dania otoczeniu do zrozumienia, jaką się jest osobą, jakie wyznaje się wartości lub jakie posiada się cechy, jest dostosowanie się do tego estetycznego kodu. Makijaż medyczny, dając możliwość w wielu przypadkach całkowitego ukrycia zmiany, jest swego rodzaju remedium, przywracającym osobom z defektami skórnymi możliwość życia w pełnym tego słowa znaczeniu, bez ograniczeń, bez lęku.
 

Maskowanie niedoskonałości skóry kosmetykami kamuflującymi istotnie wpływa na poprawę jakości życia. Metamorfozy są tak znaczące, że w wielu krajach ten rodzaj makijażu włączono do postępowania medycznego jako formę terapii, której skutkiem jest złagodzenie psychologicznych, fizycznych i społecznych konsekwencji choroby. Choć produkty do kamuflażu skóry nie są w stanie zmienić jej struktury, efekt metamorfozy wyglądu jest niezwykły i co najważniejsze – natychmiastowy.

Przywrócić komfort

W Polsce wiedza dotycząca możliwości, jakie daje makijaż medyczny, jest zdecydowanie niewystarczająca. Chociaż lekarze są świadomi negatywnych konsekwencji stygmatyzacji, to niestety często nie zdają sobie sprawy z mocy terapeutycznej makijażu medycznego. Poprawa wyglądu na poziomie kosmetycznym z wykorzystaniem technik kamuflażu pozwala pacjentom na komfortowe funkcjonowanie w społeczeństwie, redukując do minimum siłę oddziaływania stygmatu. Osoby stosujące kosmetyki kamuflujące są usatysfakcjonowane efektami ich działania. Natychmiastowa poprawa wyglądu skóry, którą dzięki nim osiągają, zapewnia im lepszą jakość życia, ponieważ dobrze wyglądająca skóra jest absolutną podstawą doświadczanej i subiektywnie postrzeganej jakości życia człowieka. 

Renata_A._Godlewska

Renata A. Godlewska

Wykładowca AM w Płocku oraz WSIiZ w Warszawie. Psycholog społeczny. Dyplomowany Mistrz Wizażu. Mistrzyni Polski i finalistka Mistrzostw Świata w makijażu profesjonalnym. Juror mistrzostw makijażu. Członek komisji egzaminacyjnej w zawodzie wizażysta/ stylista. Współtwórca magazynu „MAKE- -UP trendy”. Prelegentka oraz autorka monografii „Praktyczna kosmetologia krok po kroku. MAKIJAŻ MEDYCZNY”. Laureatka konkursu BEAUTY FORUM Award Poland 2021 w kategorii Osobowość roku – MAKE-UP EXPERT.