Koszyk

W doskonałej formie

| Autor: Anna Meller

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jak kształt paznokci wybrać?

• Kiedy dozwolony jest dowolny kształt paznokcia?

• Jak poradzić sobie z obgryzaniem paznokci przez klientkę?  

Dopasowanie kształtu wolnego brzegu ‒ paznokcie od zawsze stanowiły wizytówkę każdej kobiety. Ich odpowiedni kształt, kolor czy długość jest dopełnieniem naszego stroju i odzwierciedleniem naszej osobowości. Pomimo to wybór nie zawsze jest łatwy, bo… Czy każda z klientek może pozwolić sobie na długie paznokcie i nowatorskie kształty?  Jednym z najważniejszych czynników przy wyborze kształtu i długości są oczekiwania naszej klientki, jednak musimy pamiętać, że stan płytki paznokcia, kształt łożyska oraz jego uwarunkowania genetyczne stanowią bazę, która z góry wyklucza niektóre stylizacje. Decyzja o końcowym kształcie i długości zawsze należy do stylistki/ stylisty, ponieważ to my ostatecznie ponosimy za to odpowiedzialność.

Jaki kształt wybrać?

Czym powinniśmy się kierować dobierając odpowiedni kształt paznokcia? Podstawa to naturalne łożysko paznokcia. Jest to część aparatu paznokciowego odpowiadająca za odżywianie płytki. Łożysko jest ukrwione i unerwione. Już sam jego wygląd, szerokość, długość i wielkość, pomoże nam określić, jaki kształt i długość paznokci możemy wykonać, aby stylizacja była bezpieczna i trwała. Dodatkowym aspektem, który może wpłynąć na ostateczny efekt wizualny wykonanej stylizacji, jest długość oraz grubość palców naszej klientki.

Ideał!

Jeśli podstawą wykonywanej stylizacji są prosto rosnące paznokcie, których płytka ma naturalny tunel, a ich łożysko jest smukłe ‒ mamy prawdziwe szczęście! Możemy poszaleć! Każda długość będzie odpowiednia. Możesz także wykonać dowolny kształt: owal, kwadrat, migdał, kształty awangardowe. Taka stylizacja wymaga korekty co trzy tygodnie. 

Decyzja o końcowym kształcie i długości zawsze należy do stylistki/ stylisty, ponieważ to my ostatecznie ponosimy za to odpowiedzialność.

Pod górkę

Kiedy naturalne paznokcie rosną do góry i mają kształt trapezu, tzn. są dość wąskie przy tylnym wale, ale rozszerzają się ku wolnemu brzegowi ‒ możemy wybrać kwadrat, owal. Kształty te będą trwałe i estetyczne. Musimy jednak pamiętać, aby paznokcie nie były zbyt długie. Stylizacja powinna być krótka lub średniej długości. Korekta takich paznokci powinna odbywać się co dwa tygodnie, ponieważ ich płytka jest płaska, często pozbawiona naturalnego apexu, a to może stanowić przyczynę zapowietrzeń.

Opadający wolny brzeg

Co wybrać, jeśli mamy do czynienia z ładnym owalnym łożyskiem, ale wolny brzeg opada do dołu? Taka płytka charakteryzuje się wysokim, naturalnym apexem i często przerośniętym hyponyhium. Można wybudować na niej zarówno owal, kwadrat, jak i migdał o dowolnej długości. Korekta takich stylizacji powinna być co dwa i pół tygodnia.

Obgryzione paznokcie

Często klientkami naszych salonów są osoby cierpiące na onychofabię, czyli szkodliwy nawyk obgryzania paznokci. To jeden z najtrudniejszych przypadków, w szczególności dla osób początkujących w zawodzie stylisty. Zastanawiasz się, czy na takich paznokciach można wykonać dowolną długość i  kształt? Odpowiedź brzmi: nie. W takim przypadku możesz wykonać tylko krótkie paznokcie w kształcie owalu lub kwadratu. Nigdy nie wykonuj przedłużenia typu frencz konstrukcyjny. Stylizacja powinna być jednolita. Korektę wykonujemy nie później niż co dwa tygodnie, oczywiście do momentu, gdy naturalna płytka nie odrośnie i nie odbudujemy prawidłowego łożyska. Przedłużając paznokcie obgryzione możesz także wykonać tzw. zaczepkę na skórkach, która pomoże Ci w prawidłowym podłożeniu formy. Dobór odpowiedniego szablonu to również bardzo istotny element. Najlepiej jeśli szablon, na którym pracujesz, posiada podwójne „skrzydełka”, mocny klej oraz linie pomocnicze ‒ ułatwią Ci one prawidłowe podcięcie formy i jej podłożenie.

Podsumowanie

Dobierając kształt i długość przedłużonych paznokci w pierwszej kolejności bierzmy pod uwagę kształt naturalnego łożyska, a dopiero potem upodobania naszej klientki, modę czy panujące trendy.

Anna Meller

Instruktor marki Victoria Vynn. Prowadzi centrum szkoleniowe w Gorzowie Wilkopolskim woj. lubuskie. Na co dzień zajmuje się stylizacją paznokci oraz szkoleniami osób początkujących i zaawansowanych. Specjalizuje się w szkoleniach technicznych.