Koszyk

Wizażystka czy Kosmetyczka?

| Autor: Marcjanna Gładkowska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak definiować zawody branży beauty,
  • czym się one między sobą różnią.

Jak często klientki mylą to pojęcie, tak często zastanawiam się jak można wpłynąć na edukowanie w tym kierunku. Będąc w branży beauty już ponad dwadzieścia lat widzę niesamowite zmiany, postęp, ale przede wszystkim wyraźne wyodrębnienie tych zawodów.

Klienci często używają tego nazewnictwa naprzemiennie, nie zdając sobie często sprawy z tego że może być to bardzo błędne określenie. Zawody te są przecież zupełnie różne, wymagają innego sposobu zdobywania wiedzy, kształcenia się jak również mają inną klasyfikację zawodową.

Historia jest jednak taka, że zaczęło się od – kosmetyczki. Pierwsze szkoły kosmetyczne pozwalały zdobywać zawód pod okiem swoich mistrzów. Główne działy nauczania to kosmetyka lecznicza, pielęgnacyjna i zdobnicza ( upiększająca ). Współczesna nazwa „ Kosmetyka” pochodzi od greckiego kosmeo- upiększam. Jeszcze kilkadziesiąt czy kilka lat temu to kosmetyczka lub charakteryzator wykonywała makijaż. Makijaż używany w zawodzie kosmetyczki czy kosmetologa ma za zadanie ukrycia defektów skóry. A wykonywany głównie po inwazyjnych zabiegach ukrywa niedoskonałości i podrażnienia.

Obecnie kosmetolodzy zdobywają swój zawód kształcąc się na uczelniach wyższych, kosmetyczki w szkołach policealnych, a wizażystki czy charakteryzatorzy w szkołach artystycznych lub prywatnych kursach zawodowych. Wiedza jest tak ogromna, że podział tych zawodów był niezbędny. Kosmetolodzy mogą kształcić się z kosmetyki leczniczej, czy pielęgnacyjnej i nie muszą zajmować się makijażami czy stylizacją paznokci. A wizażystki nie muszą być kosmetologami by wykonywać swój zawód.

Znajdźmy jednak różnice poznając te zawody.

Wizażysta

To określenie, które może kształtować zawód oraz jedynie pasję. Najczęściej są to osoby po kursach makijażu, bądź samoucy. Czasami miłość do makijażu kończy się na pięknych pracach na social media, a czasami determinacja i chęć rozwoju powodują że jest to przyjemny zawód, który zapewnia rzeszę zadowolonych klientów. Zawód Wizażysta nie jest obecnie zatwierdzony przez Ministerstwo Edukacji nie posiada ogólnie przyjętego programu zawodowego i nie można uzyskać tego tytułu po samych kursach.

Wizażysta Stylista

Wbrew powszechnej opinii, obowiązki wizażysty i stylisty nie ograniczają się wyłącznie do wykonywania makijaży i tworzenia stylizacji. Są to jedynie efekty końcowe pracy, które muszą opierać się na szeregu innych umiejętności oraz rozległej wiedzy. Aby zostać profesjonalistą w swoim zawodzie, wizażysta i stylista powinien znać się na aktualnych trendach modowych i umiejętnie dobierać stroje do każdego typu sylwetki, a także kolory do rodzaju cery, czy typu analizy kolorystycznej. Musi też nie tylko umieć wykonywać makijaże, ale znać się na korygowaniu niedoskonałości za pomocą kosmetyków, właściwie dobierać makijaże do różnych typów urody, umieć wykonać profesjonalny make-up np. do sesji zdjęciowych czy występów telewizyjnych. Wizażystka i stylistka, która jest specjalistką w swoim fachu, staje się więc osobistym doradcą, który kreuje wizerunek innych osób. Zawód ten można zdobyć kończąc szkoły wizażu i stylizacji, najlepiej podlegające pod Ministerstwo Edukacji Narodowej. Mając takie wykształcenie można ubiegać się o egzamin zawodowy Czeladniczy, a po kilku latach również Mistrzowski w Cechu Rzemiosł Różnych. Tytuł jest uznawany również na całym świecie. Mając tytuł Mistrza Wizażysta Stylista i wykształcenie bądź przygotowanie pedagogiczne można w przyszłości prawnie nauczać tego zawodu inne adeptki

Charakteryzator

Charakteryzator to najbardziej zaawansowany z wyżej wymienionych zawodów. Jest to dziedzina, w której trzeba umieć połączyć wszystkie cechy Wizażysty, Wizażysty Stylisty, Stylisty włosów, perukarza oraz wykonywać prace charakteryzatorskie. Charakteryzacja to zaawansowana dziedzina, w której osoba na tym stanowisku powinna umieć wykonywać również efekty specjalne. Mogą być to siniaki, blizny, czy postarzanie ale również bardziej zaawansowane SFX jak protezy, maski, czy efekty sci-fi. Zdecydowanie jest to jeden z bardziej artystycznych zawodów i wymaga zdolności i umiejętności plastycznych, postrzegania trójwymiarowego, wizualizacji, większej wyobraźni oraz zmysł artystyczny. W tym zawodzie można pracować w teatrze, na planach filmowych, z klientami indywidualnymi, teledyskach, sesjach itp. Ważne by aktorowi nadać odpowiedni wygląd odgrywanej postaci zgodnie ze scenariuszem. Wszystko odbywa się przy współpracy z kostiumografem, scenarzystą i reżyserem Zawód ten można zdobywać w policealnych, bądź Artystycznych Szkołach Charakteryzacji.

Kosmetyczka/ Kosmetolog

To zawód obecnie zupełnie różny od zawodu wizażysta, aczkolwiek przyjęło się do dnia dzisiejszego ze to właśnie te określenie jest używane dla większości wizażystów. Historia jest taka, że jeszcze niedawno nie było zawodu Wizażysta. A kosmetyczka ma w swoim zawodzie wyróżniony dział, który nazywany jest : Kosmetyka upiększająca. W dziale tym omówione są podstawowe zasady makijażu. Kosmetyczka, czy kosmetolog to zawód, który ma na celu zdobycie umiejętności z zakresu wykonywania zabiegów twarzy i ciała. Obecnie istnieje wyraźny podział na zabiegi pielęgnacyjne, lecznicze, medycyny estetycznej, czy upiększające. Zawód ten można zdobywać w tym momencie na kilka sposobów. Najczęściej spotykane szkoły to policealne studium kosmetyczne gdzie otrzymuje się tytuł: Technik usług kosmetycznych. Szkoły wyższe, gdzie zdobywa się licencjat oraz magistrat z Kosmetologii. Można również zdobyć tytuł czeladnika i mistrza przy współpracy z Cech Rzemiosł Różnych.

Marcjanna Gładkowska

Dyrektor Szkoły Wizażu i Stylizacji Vena Art w Białymstoku oraz autorka książki – Podręcznik Makijażu. Artysta Roku 2019 oraz wielokrotny Juror w Mistrzostwach makijażu. Przez lata wzięła udział w dziesiątkach sesji zdjęciowych i zdobyła już setki stron publikacji w magazynach, zarówno w Polsce i za granicą. Szkoła i szkolenia to jej pasja i dominujący element życia zawodowego. Artykuły z jej makijażami pojawiają się w znaczących magazynach w kraju i za granicą. W 2019 roku zdobyła tytuł Artysty Roku Make Up Trendy w kategorii Krok Po Kroku. Jej doświadczenie pozwoliło wielokrotnie zasiadać w gronie jury Mistrzostw Makijażu. Największy sukces zawodowy to wydanie książki – Podręcznik.