Koszyk

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na stan skóry

| Autor: Joanna Harasimiuk

Z tego artykułu dowiesz się:

•  Czy istnieją powiązania między stopniem zanieczyszczenia powietrza a skłonnością do przebarwień pozapalnych?

•  W jaki sposób cząstki stałe zanieczyszczeń zakłócają naturalne procesy samoregeneracji skóry?

•  Jaką rolę w codziennej pielęgnacji odgrywają kosmetyki anti-pollution i dlaczego warto je stosować?

•  Na czym polega stan, określany jako „inflammaging”?

 

 

Spis treści

Anti-pollution w praktyce – Zanieczyszczenia powietrza, stanowiące nieodłączny element naszego eksposomu, mają niekorzystny wpływ na skórę. Cząstki stałe zanieczyszczeń, uznane przez WHO za rakotwórcze, wnikają przez ujścia mieszków włosowych i generują ogromne ilości reaktywnych form tlenu (RFT), prowadząc do stanów zapalnych. W konsekwencji obserwujemy widoczne pogorszenie stanu skóry od oznak przyspieszonego starzenia, poprzez uwrażliwienie, odwodnienie, a nawet powstawanie przebarwień.

Zgubne skutki zanieczyszczeń powietrza

Ciągła ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza wyczerpuje rezerwuar naturalnych antyoksydantów. Jak pokazują badania, już dwie godziny ekspozycji na sam tylko ozon może zredukować poziom witaminy E w skórze nawet o 25%. Ponadto z wiekiem obserwuje się nawet trzykrotne zwiększenie ilości RFT, przy jednoczesnym osłabieniu mechanizmów naprawczych. Prowadzi to do stresu oksydacyjnego, powodującego akumulację uszkodzeń DNA, peroksydację lipidów i karbonylację białek.

Niepożądane reakcje na zanieczyszczenia powietrza

Pierwszym  celem staje się  błona  komórkowa, w której dochodzi do procesów utleniania wielonienasyconych  kwasów  tłuszczowych, wchodzących w skład fosfolipidów. Oznacza to znaczny wzrost ilości peroksydowanych lipidów w błonach keratynocytów oraz powstawanie toksycznych metabolitów o działaniu mutagennym lub indukującym śmierć komórki. Ubytek lub redukcja lipidów osłabia funkcje ochronne bariery naskórkowej, co w rezultacie zwiększa TEWL, jak również umożliwia zanieczyszczeniom i innym czynnikom drażniącym, np. patogenom, penetrować w głąb skóry.

Zanieczyszczenie powietrza – Niekorzystne zmiany

Prowadzi to do aktywizacji mediatorów prozapalnych, wywołując objawy stanu zapalnego, w tym miejscowe rozszerzenie naczyń krwionośnych i włosowatych. Dlatego też osoby zamieszkujące obszary wysoce zanieczyszczone, zmagają się często z uporczywym zaczerwienieniem, swędzeniem, rozgrzaniem oraz odwodnieniem skóry. Im dłużej skóra pozostaje w stanie zapalnym, tym dłużej produkuje enzymy metaloproteinazy macierzy zewnątrzkomórkowej, odpowiedzialne za powstawanie wiązań krzyżowych włókien kolagenu i elastyny, zaburzając regularność struktury przestrzennej skóry właściwej. Inflammaging Przewlekły stan zapalny skóry właściwej o niewielkim nasileniu określany jest mianem inflammaging. Efektem tego procesu jest występowanie objawów przyspieszonego starzenia się: drobnych linii, zmarszczek, utraty jędrności i sprężystości skóry. Proces zapalny wywoływany przez zanieczyszczenia stymuluje również keratynocyty do uwalniania miejscowych hormonów: prostaglandyn i leukotrienów, które stymulują dendrytogenezę melanocytów. W konsekwencji, wyższe poziomy melaniny zostają przeniesione i zdeponowane w obszarach objętych stanem zapalnym. Dodatkowo, mediatory prozapalne są regulowane i skorelowane z produkcją α-MSH, która wykazuje działanie przeciwzapalne i jest produkowana lokalnie przez tkanki. Równocześnie jednak jest białkiem sygnałowym, odpowiedzialnym za stymulowanie produkcji eumelaniny. Skutkuje to występowaniem przebarwień pozapalnych. ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA A PRZEBARWIENIA
Badania przeprowadzone w Niemczech przez zespół dermatologów oceniły związek pomiędzy przebarwieniami skóry a zanieczyszczeniem powietrza. Wzrost ilości sadzy oraz cząstek stałych zanieczyszczeń, wytwarzanych przez ruch uliczny, powiązano z 20% wzrostem ilości plam soczewicowatych na czole i policzkach. Zwiększone ilości cząsteczek pochodzących ze spalin zwiększały o 16% występowanie tego rodzaju przebarwień na czole oraz o 17% na policzkach.

Rola białek

Na skutek stresu środowiskowego dochodzi również do karbonylacji białek, w tym białek enzymatycznych, prowadząc do nieodwracalnego unieczynniania enzymów. Skutkiem tego jest utrata aktywności biologicznej białek, które nie ulegają rozłożeniu, a zamiast tego gromadzą się w agregatach. W ten sposób możliwości samoregulacji komórki zostają ograniczone, a jej biologiczne starzenie jest przyspieszone.

Pielęgnacja anti-pollution

Ponieważ liczba oddziałujących każdego dnia na naszą skórę wolnych rodników oraz zanieczyszczeń powietrza radykalnie rośnie, w codziennej pielęgnacji zaleca się dokładne, podwójne oczyszczanie  skóry oraz stosowanie produktów anti-pollution. Zawierają one w swoim składzie m.in. aktywny węgiel, silne przeciwutleniacze i witaminy, czy specjalny kompleks antyadherencyjny, zapobiegający przyleganiu zanieczyszczeń powietrza do powierzchni skóry. Opracowano również formuły kremów, które mają udowodnione działanie fizycznego blokowania cząstek zanieczyszczeń, uniemożliwiając im penetrację w głąb skóry i zapobiegając dalszym uszkodzeniom skóry.

Joanna Harasimiuk

Kosmetolog, absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prowadzi liczne szkolenia, warsztaty i webinary. Wykładowca i uczestnik konferencji z zakresu nowoczesnej kosmetologii. Autor artykułów w prasie branżowej. Manager Działu Szkoleń Dermalogica Polska. www.dermalogica.pl