Z tego artykułu dowiesz się:
• Według jakich kryteriów dzielimy frezy?
• Jak pracujemy frezem?
Kiedy i jaki frez?
Frezy są grupą narzędzi o najbardziej zróżnicowanej geometrii i kształtach. Istnieje wiele kryteriów ich podziału, jak np:
• kierunek pracy: lewozwojne i prawozwojne
• materiał, którego są zbudowane: ze stali szybkotnącej, ze stali kobaltowej, z węglika spiekanego, ze stali proszkowej, z płytką diamentową, z papieru ściernego, ceramiczne, kamienne i wiele innych
• geometria ostrzy (kąt natarcia)
• kształt ostrzy i przeznaczenie:
walcowe (obwodowe) – ostrza znajdują się tylko na powierzchni walcowej, mają kształt śrubowy, oś obrotu freza zajmuje położenie równoległe do powierzchni obrabianej, wykorzystywane są do kształtowania i frezowania płaskich powierzchni.
walcowo – czołowe – ostrza usytuowane są na powierzchni walcowej oraz prostoliniowo na powierzchni czołowej (z czołem kulistym), oś obrotu freza zajmuje położenie prostopadłe do powierzchni obrabianej (np. praca przy skórkach, wypiłowywanie nierówności, dziurki, rowki itp.)
trzpieniowe (palcowe) – stosowane są do obróbki skomplikowanych płaszczyzn, jak rowki, kanały i kanaliki, wzory, zagłębienia czy powierzchnie boczne, mogą mieć kształty kuliste, owalne, gruszkowe i inne a ukształtowane ostrza odwzorowują kształt narzędzia w przedmiocie obrabianym.
kątowe – ostrza na dwóch powierzchniach stożkowych, służy do jednoczesnego frezowania dwóch powierzchni płaskich nachylonych pod pewnym kątem
W praktyce frezowanie czołowe odznacza się szeregiem zalet w porównaniu z frezowaniem obwodowym (walcowym), jak np. większa wydajność obróbki, spokojniejsza praca frezarki, większa dokładność i większa gładkość powierzchni obrobionej.
Właściwa technika
Jeśli chodzi o techniki frezowania, to jest ich kilka i możemy je podzielić ze względu na rozmieszczenie ostrzy: to właśnie techniki frezowania walcowego oraz kształtowego, oraz ze względu na sposób poruszania się ostrzy: mogą poruszać się one współbieżnie – wtedy zarówno frezowany przedmiot, jak i ostrze poruszają się w tym samym kierunku (praca z włosem) oraz przeciwbieżnie, kiedy to poruszanie się tych elementów odbywa się w przeciwne strony (praca pod włos). Poza takim podziałem rozróżniamy również frezowanie zgrubne, średnio dokładne, dokładne i – stosowane w wyjątkowych przypadkach – bardzo dokładne , a służą do tego frezy gruboziarniste, średnioziarniste, drobnoziarniste, gumki do polerowania, polerki z końcówką filcową, szczoteczki. O ostrości frezów świadczą często oznaczenia w postaci kolorowych pasków, począwszy od najłagodniejszego do najostrzejszego to: żółty, czerwony, niebieski, zielony i czarny. Wykorzystywanie frezarek i frezowanie powierzchni od dawna zagościło w sektorze usług kosmetycznych, wypierając tradycyjnie stosowane i używane do zabiegów pedicure pumeksy i tarki, a od jakiegoś czasu również szlifujemy, kształtujemy i modelujemy paznokcie dłoni, nie tylko sztuczne ale również naturalne. Frezarki idealnie sprawdzają się przy obróbce każdego rodzaju masy: akrylu, żelu, akrylożelu, do usuwania twardych i grubych ozdób, wypiłowywania np. metalowych klamer, szybkiego zdejmowania lakieru hybrydowego czy idealnej obróbki i opracowywania skórek i wału około paznokciowego.