Koszyk

Zmiany, zmiany…

| Autor: Justyna Gorlicka-Kruk

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jaki wpływ na branżę, ma nowy projekt rozporządzenia w sprawie wymagań sanitarno-higienicznych?

• Jakie jest stanowisko Izby Kosmetologów w tej kwestii?

• Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

• W jakim kierunku rozwija się rynek usług estetycznych w Polsce?

Pod lupą Izby Kosmetologów | Treść nowego projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wymagań sanitarno-higienicznych przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej nie stanowi w rzeczywistości rewolucji dla polskiego rynku beauty. Wymagania, o których mówi rozporządzenie, nie odbiegają w znaczący sposób od dotychczas stawianych, przestrzeganych i niejednokrotnie przewyższanych przez gabinety. Justyna Gorlicka-Kruk przedstawia stanowisko Izby Kosmetologów.

Nowy projekt w dużej mierze stanowi kontynuację wymagań określonych uprzednio w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (Dz.U. poz. 273). Intencją rozporządzenia jest wzmocnienie dotychczasowych zasad i praktyk branży w zakresie sterylizacji, higienizacji i dezynfekcji sprzętu oraz narzędzi zabiegowych, a także zapewnienie należytego stanu sanitarno-higienicznego obiektów, w których świadczone są usługi estetyczne. Charakter wykonywanych przez nas usług wymaga wdrażania i utrzymywania wysokich standardów sanitarno-higienicznych, co jest też jednym z postulatów Izby Kosmetologów. Regulacje zawarte w projekcie oceniam jako przepisy niezmiernie potrzebne branży beauty do jej dalszego rozwoju. Polski rynek usług estetycznych dynamicznie się rozwija i profesjonalizuje. A to spowodowane jest przede wszystkim sprzyjającą koniunkturą i rosnącym od kilku lat zainteresowaniem usługami estetycznymi. Klienci nie będą z nich korzystać, nie mając pewności, że zabieg jest wykonywany w sposób bezpieczny, z zachowaniem wysokich standardów jakości i higieny. A to właśnie jest założeniem wprowadzanych regulacji.

Wierzę, że nowe przepisy pozwolą uszczelnić rynek i wyeliminować nieuczciwe, a przede wszystkim niebezpieczne praktyki. Chodzi o świadczenie usług estetycznych i kosmetycznych przez osoby bez odpowiedniej wiedzy, kwalifikacji i przygotowania, a także bez zachowania podstawowych zasad higieny oraz procedur dezynfekcji i sterylizacji narzędzi zabiegowych. Tego rodzaju praktyki psują rynek. Negatywnie też rzutują na wizerunek branży i zaufanie do niej, mogą zagrażać bezpieczeństwu klientów, ich zdrowiu i urodzie. A to właśnie troska o bezpieczeństwo i zaufanie klienta jest priorytetem branży i istotą naszej działalności.

Justyna Gorlicka-Kruk

Współzałożyciel i Członek Zarządu Izby Kosmetologów, Członek nowo powstałej inicjatywy #KoalicjaDlaKosmetologii, właścicielka gabinetów GORLICKA - KRUK www.gorlickakruk.pl