Koszyk

Atopowe zapalenie skóry

| Autor: Agata Czałbowska

Spis treści:


Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) inaczej zwane wypryskiem endogennym, wypryskiem atopowym, wypryskiem alergicznych to przewlekła choroba zapalna skóry o nawracającym charakterze. Jej etiologia jest niejednoznaczna i wieloczynnikowa. Aktualnie uznawana jest za jedną z najczęściej występujących chorób skóry na świecie, znacznie obniża komfort życia i jest niezwykle uciążliwa w codziennym funkcjonowaniu.

Choroba ta najczęściej rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie, obserwuje się ją niemal u połowy dzieci do 6 miesiąca życia. Szacuje się, że cierpi na nią około 15-20% dzieci i 3-7% osób dorosłych. Objawy najczęściej mijają  około 16-28 roku życia, stąd znacznie niższy odsetek dorosłych osób cierpiących na AZS. Dotyka zdecydowanie częściej kobiet niż mężczyzn i w znacznych stopniu osoby mieszkające w miastach. U dużej grupy osób cierpiących na AZS stwierdza się dodatni wywiad rodzinny. Obserwuję się także zaostrzenia pod wpływem różnych czynników takich jak: stres, zmiany pór roku, a co za tym idzie zmienna ekspozycja na alergeny. Może się również nasilać pod wpływem wysiłku fizycznego.

Główne czynniki prowokując pojawienie się AZS

Etiopatogeneza atopowego zapalenia skóry nie jest jednoznaczna. Do głównych czynników mających wpływ na pojawienie się tego schorzenia są:

  • Zaburzenia immunologiczne- pierwotna i adaptacyjna odpowiedź układu odpornościowego
  • Predyspozycje genetyczne (głównie mutacje w genie filagryny) prowadzące do nieprawidłowego funkcjonowania naskórka, co zwiększa równocześnie przenikanie czynników egzogennych, a tym samym odpowiedź układu immunologicznego.
  • Czynniki środowiskowe:
    • ekspozycja matki w trakcie ciąży na stres, dym tytoniowy, antybiotyki, alkohol
    • czynniki drażniące: kosmetyki, mydła, perfumy
    • warunki klimatyczne: niska wilgotność powietrza, zanieczyszczenie powietrza
    • dieta: fast food, żywność przetworzona, mała ilość tłuszczy i kwasów omega

Obraz skóry i dotknięte obszary

W przypadku AZS można powiedzieć o układzie zamkniętym następujących po sobie zdarzeń pogarszających stan skóry: nieprawidłowa bariera naskórkowa powoduje zwiększoną penetrację czynników drażniących, patogenów, alergenów. W wyniku czego następuje silna prozapalna odpowiedź immunologiczna, która pogłębia problem  nieprawidłowej bariery naskórkowej.

Głównym objawem AZS jest świąd skóry, suchość, nadmierne rogowacenie, szorstkość, a także rumień i wyprysk. Może również występować uczucie napięcia, bólu, pieczenia i dyskomfortu. Lokalizacja zmian jest charakterystyczna dla wieku. Przesuszenie w przypadku bardzo małych dzieci obejmuje rozległy obszar ciała, a zmiany wypryskowe pojawiają się początkowo w zgięciach łokciowych i podkolanowych. Charakterystyczne plamy rumieniowe pojawiają się na policzkach oraz czole, szyi i na nogach. U osób dorosłych zmiany są bardziej uogólnione, jest to przede wszystkim duża suchość skóry z łuszczeniem i rumieniem oraz z tendencją do nawrotów. Obejmuje dłonie, twarz, szyję, dekolt oraz zgięcia łokci.

 

Pielęgnacja

Jak zatem pielęgnować skórę osób dotkniętych AZS? Podstawą pielęgnacji jest stosowanie delikatnych, nie drażniących kosmetyków oczyszczających i tonizujących. Należy unikać preparatów z kwasami, drobinkami mogącymi nasilić suchość skóry. Nie należy pomijać peelingów, ale ich właściwy dobór ma niezwykle istotne znaczenie. Peelingi enzymatyczne zawierające papainę, bromelainę mogą być z powodzeniem wykorzystywane dla skóry dotkniętej AZS. Usuwanie nadmiaru martwego naskórka ogranicza przeznaskórkową utratę wody (TEWL), który pogłębia jej suchość. Warto jest również włączyć składniki nawilżające, wyciszające, przeciwzapalne, regenerujące i odbudowujące barierę hydrolipidową takie jak aloes, alantoina, olej tamanu, fitosfingozyna czy arginina. Kosmetyki do tego rodzaju skóry nie powinny zawierać w swoim składzie barwników oraz kompozycji zapachowych, które mogą działać alergizująco i pogarszać stan skóry. Istotnym elementem jest ochrona przeciwsłoneczna, czyli stosowanie kremów z wysokim filtrem. W przypadku atopowego zapalenia skóry należy przyjąć zasadę im mniej tym lepiej. Należy wybierać preparaty o prostym składzie, zawierające ograniczoną ilość składników, ale o szerokim spektrum działania.

 

Agata Czałbowska

chemiczka, założycielka, CEO oraz Product Manager polskiej marki kosmetyków profesjonalnych do pielęgnacji skór problematycznych Nanili Professional. Ukończyła wydział Technologii Chemicznej Politechniki Warszawskiej na specjalizacji Lekka Synteza Organiczna – leki i kosmetyki. W pierwszych latach pracy zawodowej związana z branżą farmaceutyczną, a następnie z branżą kosmetyczną. Ukończyła szkolenia z zakresu prawa kosmetycznego, GMP i kosmetologii, a także Zarządzania Projektami i monitorowania badań klinicznych.