Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie zalety ma elektroliza,
- jakie wyróżniamy metody,
- komu można polecić wykonanie zabiegu.
Elektroepilacja, zwana również elektrolizą, jest oficjalnie uznawana w środowisku medycznym za JEDYNĄ na świecie metodę trwałego usuwania owłosienia, której skuteczność i bezpieczeństwo zostały potwierdzone naukowo i zatwierdzone przez amerykańską Agencję Żywności i Leków ‘FDA’.
Metoda ta pozwala na usunięcie owłosienia, niezależnie od stopnia zabarwienia i grubości włosa oraz fototypu skóry. Jest to zdecydowanie ten element terapii estetycznej, który wymaga największych indywidualnych umiejętności praktycznych, wiedzy i doświadczenia osoby wykonującej zabieg.
Obecnie istnieją również alternatywne technologii takie jak epilacja laserowa bądź też IPL. Oba te zabiegi charakteryzujące się wysoką skutecznością, ale działają tylko na włosy z zawartą melaniną.
Po raz pierwszy proces elektrolizy zastosowany został do trwałego usuwania owłosienia w 1875 roku przez Charlesa E. Michela, do usuwania wrastających rzęs u pacjentów z ‘trichiasis’. Żadna inna technologia nie wyróżnia się tak bogatym doświadczeniem klinicznym, które wynika z jej długiego stosowania i badań prowadzonych na przestrzeni 140 lat.
Elektroepilacja to zaawansowana metoda polegająca na chemicznym, termicznym lub mieszanym oddziaływaniu prądu elektrycznego na mieszek włosowy w celu zniszczenia komórek tkankowych i wzrostowych.
Termoliza jest najczęściej stosowaną metodą elektoepilacji, która wykorzystuje przepływ prądów zmiennych o wysokiej częstotliwości. Metoda ta nazywana jest diatermią, a ciepło wywołuje efekt termiczny, prowadząc w brodawce włosa do ścięcia białka, czyli koagulacji.
Szczególną zaletą tej metody jest możliwość usuwania owłosienia z dużej powierzchni w krótkim czasie. Metoda ta jednak nie usuwa trwale włosów, gdy mieszek włosowy znajduje się zbyt głęboko bądź ujście mieszka włosowego jest zakrzywione.
Elektroliza jest metodą bardziej bolesną, ale bardzo skuteczną. Elektroliza jest zjawiskiem elektrochemicznych, które zachodzi podczas przepływu prądu stałego.
Prąd przepływający przez wodę i sól ‘NaCl’, które są obecne w cebulce włosa, wywołuje proces elektrolizy, w wyniku którego dochodzi do dysocjacji na jony sodu, wodorotlenku, chloru i wodoru.
Jony wytworzone podczas procesu elektrolizy tworzą warunki dla szeregu reakcji chemicznych doprowadzając do zmiany pH wewnętrznego i zewnętrznego środowiska cebulki włosa. W okolicy elektrody anodowej wytwarza się reakcja kwaśna powodująca ścinanie białka tkanek, a w okolicy katody wytwarza się reakcja zasadowa powodująca zniszczenie komórek macierzy włosa i denaturację białek.
Metoda Blend łączy w sobie zalety działania elektrolizy oraz termolizy –prąd stały i prądu wysokiej częstotliwości. Równoczesne zastosowanie prądu stałego i zmiennego powoduje chemiczne i termiczne uszkodzenie cebulki włosa, co znacznie zwiększa skuteczność zabiegów, ale wydłuża czas trwania zabiegu.
Wskazania medyczne do elektroepilacji
W pierwszej kolejności polecana jest:
- osobom, które nie są kwalifikowane do użycia lasera, w przypadku włosów o bardzo małej ilości barwnika bądź wcale pozbawionych melaniny;
- osobom mającym problem z wrastającymi włosami;
- pozwala usunąć owłosienie pozostałe po depilacji innymi dostępnymi metodami;
- przy problemach z nadmiernym owłosieniem – Hirsutyzmie i Hipertrichozie.
Jakie odczucia towarzyszą zabiegowi?
W trakcie zabiegu pacjent odczuwa jedynie lekkie mrowienie i ciepło.
Oczywiście indywidualne odczucia mogą się różnić i zależą od rodzaju urządzenia, wybranej metody oraz techniki wykonywania zabiegu.
Ale profesjonalne podejście i właściwe przygotowanie do zabiegu sprawiają, że dla wielu osób jest to procedura komfortowa.
Specjalista wykonujacy zabieg a wiedza
Zabieg elektroepilacji wymaga niesamowitej precyzji!
Osoba wykonująca zabieg powinna dysponować odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, ponieważ igła musi być dokładnie wprowadzona do dolnej części mieszka włosowego – strefy intensywnych podziałów komórkowych.
Usuwanie owłosienia metodą elektroepilacji jest bezpieczna, kiedy jest prawidłowo przeprowadzona i zostaną wykluczone przeciwskazania.