Koszyk

Płaszcz hydrolipidowy w równowadze

| Autor: Agata Czałbowska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaką rolę spełnia płaszcz hydrolipidowy,
  • z czego wynikają problemy skóry, które pojawiają się przy jego zaburzeniach,
  • jakie remedia należy w takich przypadkach stosować.

Problem suchej, ściągniętej i odwodnionej skóry dotyka wielu osób, zarówno młodych, jak i dojrzałych. Wielokrotnie związany jest z cerami problematycznymi: trądzikowymi, naczyniowymi, rumieniowymi czy z trądzikiem różowatym, a także z przebarwieniami. W takim przypadku niezwykle istotna jest indywidualnie dobrana terapia, która daje możliwość działania synergicznego: przywrócenia skórze właściwego nawilżenia oraz rozwiązania danego problemu

Przyczyną suchości skóry jest nieodpowiednia ilość NMF (naturalnego czynnika nawilżającego), zaburzenia płaszcza hydrolipidowego, a także nieprawidłowe złuszczanie się naskórka. Zaburzenia te wielokrotnie towarzyszą również innym problemom skórnym i mogą je wywoływać lub nasilać. NMF znajduje się w warstwie rogowej naskórka, odpowiada za utrzymanie zawartości wody na odpowiednim poziomie oraz zapobiega odwodnieniu. Jego niedobór powoduje zmiany w prawidłowym nawilżeniu skóry. Płaszcz wodno-lipidowy zlokalizowany jest na powierzchni warstwy rogowej naskórka. Tworzy tzw. barierę okluzyjną, zapobiegającą utracie wody, oraz chroni przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Bariera lipidowa wpływa również na elastyczność skóry. Dzięki niej jest ona miękka, jędrna i gładka.

Przyczyny problemów skóry

Nieprawidłowości związane ze wspomnianą warstwą powodują

Pozostało 67% tekstu do przeczytania

This post is only available to members.

Agata Czałbowska

chemiczka, założycielka, CEO oraz Product Manager polskiej marki kosmetyków profesjonalnych do pielęgnacji skór problematycznych Nanili Professional. Ukończyła wydział Technologii Chemicznej Politechniki Warszawskiej na specjalizacji Lekka Synteza Organiczna – leki i kosmetyki. W pierwszych latach pracy zawodowej związana z branżą farmaceutyczną, a następnie z branżą kosmetyczną. Ukończyła szkolenia z zakresu prawa kosmetycznego, GMP i kosmetologii, a także Zarządzania Projektami i monitorowania badań klinicznych.