Z tego artykułu dowiesz się:
• Kim jest mentor i czym różni się jego rola od roli coacha?
• Dlaczego w mentoringu tak duży nacisk kładzie się na relacje?
• Jak wygląda współpraca z mentorem?
• Co można zyskać, decydując się na mentoring?
Mentor jako towarzysz na ścieżce rozwoju | Kim jest mentor i czym różni się jego rola od roli coacha? Kto może być mentorem? Kto skorzysta na pracy z coachem? Dlaczego w mentoringu tak duży nacisk kładzie się na relacje – z sobą samym i otoczeniem? Czy mentor nauczy Cię, jak żyć, czy może zada Ci pytanie, jak chcesz żyć? Alicja Gotowczyc z Forum Mentorów przybliża rolę mentoringu w rozwoju osobistym i zawodowym oraz wyjaśnia kluczowe założenia tej metody nauki.
„Jeśli chcesz gdzieś dojść, najlepiej znajdź kogoś, kto już tam doszedł” – Robert T. KiyosakiNa pytanie, czy chcesz się rozwijać zawodowo, w większości wypadków pada odpowiedź: TAK! Za owym „tak” kryje się wiele planów. Jedni pragną być ekspertami w wybranej dziedzinie, inni widzą siebie na stanowisku menedżerskim, a kolejni marzą o byciu szefem własnej firmy. Czasami szukasz czegoś dla siebie, ale ciągle trudno Ci zdecydować, co to ma być? Od dawna czujesz, że potrzebujesz zmiany… tylko jakiej? Jeśli w Twojej głowie pojawiają się takie lub podobne pytania, zachęcam Cię do bliższego poznania idei i kultury mentoringu.
Trudne pytania
Wewnętrzna potrzeba zmian to pierwszy impuls do działania. Czasem bywa tłumiona, uciszana przez „głosy rozsądku”, brak wiary we własne możliwości, rutynę lub z góry skazywana na niepowodzenie przez nieprzychylne otoczenie. Jak sprawić, by ten wewnętrzny głos, który szepcze Ci co jakiś czas: „Odważ się! Zrób krok w nieznane, możesz, umiesz, kiedy, jak nie teraz?”, stał się dla Ciebie realnym drogowskazem? Jak zadbać o siebie, by iść do przodu i mieć poczucie spełnienia? Niełatwe to pytania, zadajesz je sobie po wielokroć i ciągle trudno Ci na nie odpowiedzieć. Powoli jesteś gotowa zaprosić kogoś, kto Ci pomoże w budowaniu własnej kariery. Słyszałaś, że może to być trener, coach lub mentor, ale nie wiesz, kto dla Ciebie, w Twojej sytuacji byłby najlepszy. W tym artykule chciałabym podpowiedzieć Ci, kiedy i kogo zaprosić do towarzyszenia w procesie rozwoju osobistego i pokazać, co możesz zyskać na takiej współpracy.
Zostać ekspertem
Każdy z nas, chcąc być ekspertem, potrzebuje uczyć się od mistrzów w swojej dziedzinie. Oni pokażą co, jak, kiedy i po co zrobić, z jakich narzędzi skorzystać, podpowiedzą, na co zwracać szczególną uwagę. Przyjrzą się Twojej pracy, powiedzą, co robisz dobrze, co warto spróbować zmienić, by uzyskać lepszy efekt. Ci mistrzowie wejdą w rolę trenera. To trener uczy, ćwiczy, daje informację zwrotną, by umiejętności, nad którymi pracujesz, były jak najwyższe. Gdy szukasz swojego miejsca w życiu zawodowym, osobistym, zastanawiasz się, jakimi wartościami kierować się w życiu, jakie role życiowe przyniosą Ci spełnienie, co pozostawiasz po sobie, w co wierzysz, co da Ci poczucie głębszego sensu w życiu i spójność wewnętrzną, zaproś do współpracy nad ważnymi dla Ciebie kwestiami coacha. Coach to osoba, która wierzy, że wszelkie zasoby, mądrość, której potrzebujesz, są w Tobie. Może zupełnie nie znać się na Twojej branży, być osobą z innego obszaru biznesu, zainteresowań. Spotka się z Tobą na sesjach, zada pytania, które mogą Cię niepokoić, bo sama ich sobie nie zadajesz lub być może od nich uciekasz…? Dzięki nim uruchomi się w Twojej głowie refleksja, która poprowadzi do odpowiedzi i rozwiązań, o których wcześniej nie myślałaś. Dodatkowo w przerwach pomiędzy sesjami wykonywać będziesz zadania będące źródłem inspiracji i poszerzania samoświadomości. No dobrze, ale jeśli umiejętności kształtuję pod okiem trenera, szukam swojego miejsca i roli w życiu z coachem, to kiedy mam szukać mentora, zapytasz… Przyjrzyjmy się definicjom.
Kim jest mentor?
– Mentor wspiera rozwój podopiecznego. – Ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie, najczęściej większe od mentorowanego. – Mentor ma odpowiednie przygotowanie lub/i predyspozycje do tego, by móc dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. – Według Davida Clutterbucka to człowiek doświadczony, który chce podzielić się swoją wiedzą z kimś o doświadczeniu skromniejszym, w relacji charakteryzującej się wzajemnym zaufaniem.
Jeśli stajesz przed życiowym zadaniem, chcesz dotrzeć do celu jak najszybciej, popełniając jak najmniej błędów, i jesteś gotowa, by korzystać z czyichś doświadczeń – mentoring jest dla Ciebie.
Przewodnik i towarzysz
Jeśli stawiasz sobie ambitne wyzwanie, nowy cel zawodowy (może awans) i wiesz, że są ludzie, którzy ów cel, swoje marzenie w tym obszarze zrealizowali, przeszli drogę, na którą chcesz wejść, zdobyli w tym swoje doświadczenie, to nie czekaj – poproś, by towarzyszyli Ci w Twojej drodze. Oni już popełnili błędy, których Ty popełnić nie musisz, zdobyli wiedzę i mądrość, jakiej nie znajdziesz w książkach, artykułach itp. Oni wiedzą więcej, wiedzą to, czego Ty nie wiesz i tym mogą się z Tobą podzielić. W mojej działalności bliska jest mi wizja mentora działającego na trzech poziomach. Po pierwsze mentor, podobnie jak coach, zadaje pytania i prowokuje do szukania odpowiedzi oraz rozwiązań, po drugie wchodzi w rolę konsultanta dzielącego się możliwymi rozwiązaniami w chwili, gdy w rozmowie pada magiczne „nie wiem”, a po trzecie jest przywódcą, który poprowadzi Ciebie drogą do celu jak przewodnik, z którym wybierasz się w podróż. W każdej sytuacji decyzja o tym, jakie rozwiązania wybierzesz, jest Twoja, tak jak Twoja jest odpowiedzialność za ich konsekwencje. Gdzie szukać mentora? Na spotkaniach, konferencjach, w gronie osób, które uznajesz za autorytety. Ważne jest to, by relacja, w którą wejdziesz, była głęboka, oparta na wzajemnym zaufaniu, by dawała radość i inspirację, a spotkania w procesie były oczekiwane i wartościowe. Co możesz zyskać, decydując się na mentoring? – satysfakcję, że dbasz o siebie i swój rozwój osobisty oraz zawodowy; – poznasz różnorodne osoby, które wniosą w Twoje życie inne, nowe spojrzenie, inspirację; – komfort, bo w sytuacjach trudnych masz kogoś, kto Cię wysłucha, wesprze w kreowaniu rozwiązań; – radość, że bierzesz od innych i dajesz od siebie, bo Ty również wnosisz w każdą taką relację swoją mądrość i doświadczenie; – zadowolenie z siebie, bo szybciej osiągniesz cele, o których od dawna marzysz.
Ruszaj w drogę!
Aby tak było, odpowiedz sobie na kluczowe pytanie: „Kogo dzisiaj potrzebuję?” Jeśli coacha – przygotuj się na proces coachingowy, który może obejmować około ośmiu sesji. Jeśli mentora – bądź gotowa na minimum roczną przygodę z mentoringiem, a w niej regularne spotkania z mentorem, w gronie ekspertów, udział w warsztatach, konsultacje. Nie czekaj – rusz w swoją podróż i zaproś do niej kogoś, kto Ci w niej potowarzyszy.