Koszyk

Wellness w pigułce?

| Autor: Magdalena Olech

Z tego artykułu dowiesz się:

• Dlaczego rynek suplementów wciąż się rozwija i z czego wynika tak wysokie zainteresowanie tym sektorem?

• Czy faktycznie potrzebujemy dodatkowych preparatów, by być w dobrej formie?

• Czy odpowiednio skomponowana dieta jest w stanie uchronić nas przed niedoborami witamin i minerałów i pokryć całkowicie zapotrzebowanie na istotne dla zdrowia składniki?

• W jakich przypadkach dodatkowa suplementacja jest stanowczo wskazana

 

 

Spis treści

Co warto wiedzieć o suplementacji | Rynek suplementów kwitnie. Mają one różną formę – od kapsułek i tabletek po koktajle, ekstrakty, herbatki, a nawet żelki dla dzieci. Dla wielu osób przyjmowanie suplementów diety jest synonimem dbania o zdrowie i wygląd. Czy słusznie? Czy i kiedy rzeczywiście potrzebujemy dodatkowych preparatów? A może wystarczy dobrze zbilansowana dieta?

Niektórzy chętnie stosują środki wspomagające odchudzanie, wiele osób (niezależnie od płci i wieku) codziennie łyka witaminy czy preparaty poprawiające zdrowie i wygląd skóry, włosów oraz paznokci. W zasadzie trudno dziś znaleźć osobę, która nie używa żadnego suplementu. Przyjmując różnorakie preparaty, rozgrzeszamy się sami przed sobą z codziennych błędów żywieniowych, uspokajamy sumienie. Co kosmetolog i terapeuta spa powinni wiedzieć o suplementacji? Jak przekazywać tę wiedzę klientom? Czy codzienna suplementacja jest konieczna? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, każde zalecenie należałoby spersonalizować i dostosować do zapotrzebowania i kondycji konkretnej osoby. Odpowiednio zbilansowana, zdroworozsądkowa dieta pokrywa codzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze potrzebne do funkcjonowania organizmu. Sytuacja zmienia się jednak, kiedy utrudnione jest wchłanianie, np.: choroby zapalne jelit, anemia, zaburzenia odżywiania, ciąża, karmienie piersią, zabiegi resekcyjne w obrębie przewodu pokarmowego. Na szczególną uwagę zasługują osoby starsze, sportowcy oraz osoby, które w wyniku alergii lub nietolerancji pokarmowych zmuszone są stosować restrykcyjną dietę eliminacyjną. Wówczas niedobory poszczególnych składników są prawdopodobne, jednak włączenie suplementu powinno być poparte wcześniejszą diagnostyką laboratoryjną, a dawka ustalana z lekarzem. Aby wspomóc funkcje skóry, zdrowy wygląd włosów i paznokci, nie trzeba kupować drogich suplementów diety, wystarczy zadbać o prawidłowy skład codziennych posiłków, a także przestrzegać kilku prostych zasad.

Dieta – Ważna jest różnorodność

Im bardziej zróżnicowana dieta, tym większa szansa na dostarczenie wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Sezonowe warzywa i owoce są krócej przechowywane i zarazem świeższe, bogatsze w witaminy, np. wit. C, które nie są stabilne i szybko ulegają utlenieniu. Na szczególną uwagę zasługują witaminy wzmacniające włosy, skórę, paznokcie, czyli witaminy z grupy B, których głównymi źródłami są: nabiał, jaja, strączki, orzechy, ryby, mięso, zboża. Witamina C, która wspomaga produkcję kolagenu i odbudowę naskórka, dostępna jest w natce pietruszki, brukselce, rokitniku, porzeczkach, dzikiej róży, papryce, owocach cytrusowych, truskawkach.

EPA i DHA

Są bogatym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 (EPA i DHA), które wspomagają zdrowy, promienny wygląd, wykazując działanie nawilżające, ujędrniające, usprawniają syntezę kolagenu.

Woda, woda i jeszcze raz woda!

Woda to 60 proc. składu ludzkiego ciała. Wchodzi w skład każdej komórki. Nieodpowiednia podaż płynów bezpośrednio wpływa na wygląd skóry, która staje się sucha, szorstka, traci elastyczność i jędrność. Woda mineralna z powodzeniem może uzupełniać niedobory makro- i mikroelementów, np. wapnia. Dzienne zapotrzebowanie na wodę w komforcie cieplnym wynosi około 30 ml na kg m.c.

Używki na bok!

Alkohol jest przyczyną wielu poważnych chorób, w tym także nowotworów przełyku, jelita grubego czy żołądka. Wzmaga odwodnienie organizmu poprzez hamowanie działania wazopresyny, co bezpośrednio przekłada się na kondycję skóry, włosów i paznokci. Palenie papierosów nieubłaganie przyspiesza procesy starzenia, powoduje wiele poważnych chorób, z nowotworami włącznie.

Ruch to zdrowie

Nie trzeba uprawiać wymagających sportów, żeby zachować zdrowie. Na początek zalecaj klientom kontrolowanie liczby kroków. Warto zadbać o codzienny wynik w postaci 8 do 10 tysięcy kroków (aplikacje na smartfona zliczają kroki), wprowadź krótką poranną gimnastykę. Oprócz całej gamy korzyści, jakie niesie ze sobą aktywny wypoczynek, zwiększymy tym samym dotlenienie i odżywienie skóry, a co za tym idzie – poprawimy znacznie jej wygląd i kondycję. Kierując się zasadą „im mniej, tym więcej”, proponuję ograniczyć suplementację do niezbędnego minimum i starać się dostarczyć z codzienną dietą wszystko, co potrzebuje organizm. Każda suplementacja powinna być poparta wcześniejszą diagnostyką, a preparat i jego dawkę powinien dobierać lekarz.

Kilka faktów o suplementach

Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie żywności, suplement to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie diety w różne jej składniki (minerały, witaminy lub inne substancje), może on wpływać korzystnie na zdrowie, natomiast nie można przypisywać mu działania leczniczego czy zapobiegającego chorobom. Ponadto suplementy nie są objęte kontrolą jakościową, nie są znane także ich działania niepożądane czy interakcje z lekami, a ich proces rejestracji jest o wiele mniej restrykcyjny i kosztowny w porównaniu do produktów leczniczych. Kupując suplementy diety, musimy więc zachować ostrożność, co udowodnił raport Najwyższej Izby Kontroli opublikowany w 2017 r. Wynika z niego, że część przebadanych suplementów diety dostępnych na rynku nie była zgodna ze składem deklarowanym przez producenta, część zawierała bakterie chorobotwórcze, stymulanty lub substancje psychoaktywne. Tymczasem rynek suplementów diety w Polsce rozwija się bardzo dynamiczne. Szacuje się, że przeciętny Polak kupuje rocznie ponad sześć opakowań specyfików, co nie dziwi w obliczu liczby reklam z sektora produktów zdrowotnych, która w ostatnich ponad 20 latach wzrosła blisko dwudziestokrotnie.

Magdalena Olech

Dietetyk, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, Wyższej Szkoły Humanistycznej i Wyższej Szkoły Zarządzania wydziału Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu o specjalności dietetyka. Prowadzi poradnię dietetyczną La Sante.