Koszyk

Czego pragną mężczyźni…

| Autor: Dr N. Med. Anna Kamm

Z tego artykułu dowiesz się:

• Czego pragną mężczyźni… w salonie kosmetycznym?

• Jak skomponować ofertę, trafiającą w męskie potrzeby i gusta z zachowaniem najwyższej jakości oferowanych usług?

• Jaki usługi wybierane są przez Panów najczęściej i czym spowodowane są te wybory?

• Jak zachęcić mężczyzn do zabiegów, które wydają im się niekomfortowe lub niepotrzebne, a doskonale wpisują się w filozofię holistycznej profilaktyki i terapii anti-aging?

…przychodząc do salonu kosmetycznego (cz. 2)  – Od mniej więcej 10 lat obserwujemy coraz wyraźniejszy wzrost zainteresowania zabiegami beauty wśród mężczyzn. Jako profesjonaliści musimy być przygotowani merytorycznie do wykonywania i skutecznej sprzedaży takich zabiegów. Czy męska skóra różni się od kobiecej? Jeżeli tak, to czym? Jakie zabiegi pielęgnacyjne zaproponować mężczyźnie? Co poza klasycznym masażem i manikiurem cieszy się zainteresowaniem? Warto znać odpowiedzi na takie pytania i nie dać się zaskoczyć. W pierwszej części artykułu zajęliśmy się skórą twarzy, w drugiej części omawiamy zabiegi na pozostałe partie ciała.

Włosy chciane i niechciane

Modna broda tak, ale włosy w uszach czy na plecach już niekoniecznie są przez panów pożądane. Czy depilacja męska to temat tabu? Dziś już coraz rzadziej. Wprawdzie niewielu panów decyduje się na usuwanie owłosienia z całego ciała. Częściej ograniczają się do konkretnych obszarów, takich jak plecy, klatka piersiowa czy okolice intymne. Naprzeciw tej rosnącej potrzebie pierwsi wyszli producenci wosków. Już od dawna w ofercie posiadają woski męskie przeznaczone do grubszego i mocniejszego owłosienia. Woski te mają też bardziej „męskie” kolory, aby panowie czuli się bardziej komfortowo niż podczas depilacji różową czy niebieską masą. Jedną z najczęściej depilowanych męskich części ciała są plecy, ale także klatka piersiowa.  Wiek dojrzały u panów wiąże się niestety ze zwiększonym porostem owłosienia w nosie i uszach. Na ten problem również mamy rozwiązanie. Nowoczesne woski hybrydowe typu film wax mogą być stosowane na błony śluzowe właśnie w zewnętrznym końcu otworu nosowego czy uszu. Film wax jest stosowany również do męskiej depilacji intymnej, wciąż jeszcze mało popularnej na rodzimym rynku usług kosmetycznych. Jest to oczywiście temat bardzo delikatny, ale jeżeli nasze podejście będzie profesjonalne i oparte na wiedzy i doświadczeniu, szybko okaże się, że jest takie zapotrzebowanie. 

Wypielęgnowane ciało

Męskie ciało to jednak nie tylko usuwanie zbędnego owłosienia. Dbałość o sylwetkę to jak wiadomo potrzeba od niepamiętnych czasów. Dlatego podstawowy zabieg pielęgnacyjny na bazie pilingu, masażu i maski możemy zaproponować także panom. Szczególnie popularnym zabiegiem stały się klasyczne masaże. Spięte i zmęczone codzienną pracą plecy z ulgą przyjmą relaks w postaci masażu. Pamiętajmy również o wstydliwym problemie, jakim jest potliwość. Jak już wiemy z pierwszej części artykułu, wynika on ze specyfiki płci i nie jesteśmy w stanie tego zmienić. Udzielenie  porady dotyczącej stosowania preparatów zapobiegających nadmiernej pracy gruczołów potowych może być jednak niezwykle cenne. Dotyczy to zarówno dołów pachowych, jak i dłoni, stóp oraz całego ciała. Pozbycie się nieestetycznej koszuli z przemoczonymi miejscami w okolicy pach lub uczucia wilgotnych dłoni przy powitaniu może okazać się wielką ulgą. Przy dużych problemach z nadpotliwością warto polecić klientowi konsultację medyczną i wykonanie przez lekarza zabiegu, polegającego na wstrzyknięciu botoksu blokującego pracę gruczołów potowych.

Męskie dłonie

Zadbane dłonie to wizytówka dzisiejszego mężczyzny. Nie możemy ograniczać się tylko do krótko przyciętej płytki paznokciowej i wału paznokciowego bez zbędnych skórek. Codzienne używanie kremu do rąk powinno wejść w nawyk pielęgnacyjny mężczyzn. Zmniejszy on naturalną szorstkość i na pewno poprawi pierwsze wrażenie podczas powitań. Oprócz tradycyjnego manikiuru możemy zaproponować panom zabiegi pielęgnacyjne dłoni. Składają się one zazwyczaj z kąpieli, pilingu, masażu i maski w formie kremowej lub okluzji parafiną. Manikiur japoński również może spotkać się z przychylnym przyjęciem wśród mężczyzn – szczególnie jeśli borykają się z łamliwymi paznokciami, a to wcale nierzadki przypadek. 

Ach, te stopy!

Ta część ciała wciąż bywa traktowana po macoszemu w pielęgnacji domowej – zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet. Płeć męska szczególnie nie lubi pokazywać stóp. Mężczyźni często próbują sami o nie zadbać i niestety równie często z opłakanym skutkiem. O ile wątpliwa moda na noszenie skarpet do sandałów wydaje się być już dziś wyjątkiem, a nie regułą, o tyle wygląd nagich, zaniedbanych stóp w odkrytym obuwiu wciąż zbyt często razi oczy. Prawidłowo przycięte paznokcie i gładka, nawilżona część spodnia stopy to minimum, o jakie musimy zadbać. Suche i popękane pięty nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale przede wszystkim są otwartą drogą dla bakterii i grzybów. Tak jak w przypadku dłoni – nie musimy ograniczać się do podstawowego pedikiuru. Zabiegi spa na stopy pielęgnujące i nawilżające mogą być również przeznaczone dla panów. 

Pielęgnacja w męskim wydaniu ma być nieskomplikowana. Nie może też zajmować zbyt wiele czasu. Panowie preferują konkrety. W męskie potrzeby doskonale wpisują się produkty typu „all in one”. Zabiegi gabinetowe powinny mieć przejrzystą formułę i dawać określony efekt w krótkim czasie.

Konkrety 

O tym, że mężczyźni i kobiety postrzegają i odbierają świat inaczej, wiadomo nie od dziś. Tysiące badań naukowych, analiz psychologicznych i socjologicznych wskazują na istotne różnice w percepcji, przetwarzaniu, sensoryce czy komunikacji. Panowie zazwyczaj nie lubią „się rozdrabniać” – długie seanse w gabinecie to raczej nie ich bajka. Dlatego przygotowanie odpowiednich pakietów pielęgnacyjnych, z podaniem konkretnych efektów, a przede wszystkim czasu, jaki zajmują, na pewno ułatwi płci męskiej decyzję. Jednym słowem: musi być krótko i na temat, bez „udziwnień”.

RADA
Różny poziom sebum i potu na powierzchni skóry może wpływać na sposób, w jaki ludzie postrzegają odczucia związane z miejscowym stosowaniem produktów. Mężczyźni i kobiety wydają się mieć różne wrażenia dotykowe i zmysłowe, a także tolerancję na bodźce oddziałujące na skórę. Świadomość odmienności będzie niewątpliwie miała wpływ na właściwość i celowość receptury zabiegowej, która musi uwzględniać wskaźniki wchłaniania i penetracji substancji, jak również odczucia naszych klientów. 

Dla zmysłów

Ukłonem producentów kosmetycznych w stronę męskich potrzeb i gustów są gotowe linie zabiegowe oparte na preferowanych przez panów kompozycjach zapachowych, kolorystyce, technikach aplikacji i właściwościach. Oprócz odrębnej gamy zapachowej zawierają wyselekcjonowane składniki aktywne, których męska skóra potrzebuje. Ale samo posiadanie w gabinecie takich zestawów nie wystarczy. Jeżeli chcemy przyciągnąć mężczyzn, musimy ich powiadomić o ofercie dla nich, korzystając ze wszystkich dostępnych kanałów informacyjnych. W przypadku każdego klienta dobrze jest mieć przygotowane pakiety obejmujące szeroką tematykę. Może to być seria anti-aging dla dojrzałych panów, oczyszczająca dla młodych lub kompleksowe podejście do ciała z pielęgnacją twarzy, dłoni i stóp. Historia dbałości o ludzkie ciało starożytnych Greków czy Rzymian nie musi być każdemu znana, lecz warto brać przykład z rozmachu informacyjnego stosowanego w tamtych czasach dla szerzenia potrzeby pielęgnacji i higieny.

dr n. med. Anna Kamm

Adiunkt i koordynator kierunku kosmetologia Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku oraz wykładowca GUMed, kosmetolog, egzaminator OKE, właścicielka Kliniki Urody Kamelia w Gdańsku.