Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie są wskazania do zabiegu, takie jak łysienie androgenowe, blizny pourazowe czy ubytki owłosienia w innych częściach ciała,
- jak przebiega przeszczep metodą FUE: Szczegóły dotyczące nowoczesnej techniki mikrochirurgicznej, jej bezpieczeństwa oraz efektywności,
- jak wygląda proces rekonwalescencji.
Już ponad 60 procent mężczyzn w wieku 35 lat cierpi z powodu utraty włosów, a ok. 40 procent osób, których dotyczy wypadanie włosów to kobiety. Przyczyną jest najczęściej łysienie androgenowe. Należy pamiętać, że jest ono chorobą przewlekłą, a jej leczenie jest zwykle długotrwałe i nie zawsze w pełni skuteczne. Choć pierwszym celem terapeutycznym jest zahamowanie progresji łysienia, to aby uzyskać zadowalający efekt estetyczny i odzyskać gęste włosy, często jedyną skuteczną drogą postępowania dla pacjenta jest przeszczep włosów. O nowoczesnej metodzie transplantacji włosów metodą FUE mówi lek. Natasza Grądalska z warszawskiej kliniki L’experta.
Dziennie tracimy ich około stu włosów. U zdrowych osób po paru tygodniach cebulka ponownie zaczyna pracować i wyrasta nowy włos. To naturalny cykl wymienny. Czasami jednak organizm zaczyna źle pracować i rzeczywiście włosów ubywa, stają się słabe, a w zamian nie pojawiają się nowe.
Czym spowodowane jest łysienie?
Przyczynami łysienia są choroby autoimmunologiczne, przewlekłe urazy i stres, a także przyjmowanie leków i terapie medyczne (np. chemioterapia), które wyniszczają cały organizm, nie omijając cebulek włosowych. Najczęściej jednak włosy wypadają przez nadmierną ilość w organizmie androgenów (stąd nazwa łysienia androgenowego). Są to hormony typowo męskie, ale występują również u kobiet i ich włosom również mogą szkodzić. W cebulkach włosowych znajdują się receptory wyłapujące androgeny, przez co mieszki włosowe stają się słabsze, włosy cieńsze i zauważalnie jest ich coraz mniej. Okazuje się, że w tym typie łysienia części wrażliwe to okolica czołowa i ciemieniowa głowy. Okolica potyliczna i skroniowa są niepodatne na wyżej opisane procesy.
Jak walczyć z wypadaniem włosów?
Przede wszystkim niezbędna jest diagnoza i wyeliminowanie przyczyny łysienia. Standardową metodą badania włosów jest trichogram, czyli ocena ich stanu pod mikroskopem. Badanie pozwala określić, czy wypadanie włosów jest łysieniem (jeśli tak, to do jakiego typu należy), czy zmianą sezonową. Pokazuje, w jakiej fazie znajdują się włosy, a także określa stan cebulek, które w różnych zaburzeniach wyglądają inaczej. Warto też wykonać laboratoryjne badanie krwi. Pozwala ono określić poziom hormonów: testosteronu, DHA prolaktyny i hormonu tarczycy, a także żelaza i ferrytyny.
Po zdiagnozowaniu łysienia androgenowego w pierwszym kroku należy wprowadzić leczenie farmakologiczne, a także korzystać z zabiegów wspomagających. Pozwolą one w pewnym stopniu przeciwdziałać dalszej utracie włosów i zahamować proces łysienia.
Jak mówi lek. Natasza Grądalska z warszawskiej kliniki L’experta wśród licznych zabiegów najbardziej wartą uwagi jest mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, która silnie i naturalnie pobudza aktywność cebulek włosowych. – Osocze uzyskuje się z krwi pacjenta. Koncentrat płytek krwi wstrzykiwany w skórę głowy, uwalnia czynniki wzrostu, które stymulują mieszki włosowe do pracy i regeneracji. Dodatkowo już samo nakłuwanie skóry głowy ma działanie regeneracyjne, ponieważ poprawia ukrwienie tkanek. W efekcie cebulka jest pobudzana do pracy i zaczyna produkować włos. Osocze boagtopłytkowe warto zacząć stosować jak najszybciej, kiedy widzimy pierwsze oznaki łysienia, ale również jako zabieg wzmacniający włosy. – Przy problemach z łysieniem warto także skorzystać z laseroterapii, która polega na naświetlaniu skóry głowy laserem biostymulacyjnym,. Wykorzystywane jest w nim światło czerwone lub podczerwone. Mechanizm biostymulacji polega na zmianie metabolizmu komórek cebulek, a co za tym idzie ich stymulacji do ponownego wzrostu włosa.
Przeszczep włosów
Niestety u niektórych osób łysienie androgenowe jest tak silne, że samo leczenie doustne oraz stosowanie metod medycyny estetycznej i trychologii nie wystarcza. Taki pacjent na szczęście nie jest skazany na pozostanie łysym. Aby odzyskać gęste włosy może zdecydować się na przeszczep włosów. – Obecnie są to bardzo zaawansowane procedury mikrochirurgiczne, które dają wręcz spektakularne i, co ważne, trwałe efekty. Ważna jest jednak odpowiednia diagnoza i kwalifikacja pacjenta do zabiegu, dobór odpowiedniej techniki i przeprowadzenie transplantacji włosów z należytą starannością – wyjaśnia lek. Natasza Grądalska.
– Przeszczep włosów przeprowadza się dwiema metodami: FUE i FUT. Technologia FUT polega na pobraniu płata skóry dawcy z odpowiednią liczbą mieszków z tyłu głowy pacjenta, który następnie przeszczepiamy w wybrane miejsce. Jest to pierwotna technika, za pomocą której wcześniej wykonywano wszystkie przeszczepy.
Natomiast nowoczesna metoda FUE (follicular unit extraction), którą wykorzystujemy w klinice L’experta polega na wyodrębnianiu za pomocą specjalnego narzędzia pojedynczych mieszków włosowych z naturalnie owłosionej okolicy dawczej pacjenta (najczęściej potylica lub skronie), a następnie umieszczaniu ich w okolicy biorczej, czyli w miejscu, gdzie występuje łysienie (najczęściej zakola, korona, czasem cała okolica czołowo-ciemieniowa). –
Przeszczep włosów FUE jest to zabieg mikrochirurgiczny, określany także metodą mikroprzeszczepów,, który jest uznawany za najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodę zagęszczającą włosy.
Jest to zabieg autologiczny. Włosy więc mają dużą szansę się przyjąć. Poza tym maksymalnie oszczędzamy strefę dawczą odpowiednio „rzadko” podbierając mieszki włosowe, tak aby w tym miejscu nie powstały przerzedzenia. Zabieg nie jest tak traumatyzujący dla pacjenta jak metoda FUT i znacznie bezpieczniejszy.
Aby uzyskać jak najlepsze efekty pobrane mieszki włosowe tzw. grafty zawsze są odpowiednio przygotowywane do przeszczepu – dokładnie oglądane pod mikroskopem, selekcjonowane pod kątem liczby włosów (potrafią być 2,3, a nawet 4-włosowe co jest bardzo pożądane w przypadku przeszczepu na głowie)) oraz jakości.
Zabieg jest wcześniej dokładnie planowany, rozrysowywany jest obszar biorczy i szacowana potrzebna liczba grafów do pobrania. Aby efekt był jak najbardziej naturalny, wykonując nakłucia do wprowadzenia mieszków włosowych, dbamy o to, aby zachować naturalny kąt wzrostu włosa. Czas trwania całej procedury to około 6-10 godzin, a do jej przeprowadzenia wykorzystujemy znieczulenie miejscowe.
Kiedy pojawią się efekty i jak wygląda rekonwalescencja?
Specjalistka kliniki L’experta tłumaczy, że rekonwalescencja trwa ok. 2 tygodnie. – Zawsze prosimy pacjentów, aby zachowali przez ten czas po zabiegu ostrożność. Bezpośrednio po przeszczepieniu włosy implantowane są bardzo wrażliwe i podatne na urazy. Dlatego pierwszego dnia po przeszczepie należy spać w pozycji półsiedzącej z uniesioną głową. Drugiego dnia uczymy naszych pacjentów prawidłowego mycia i pielęgnacji włosów. Przez 2 tygodnie należy ograniczyć wysiłek fizyczny. Nie można suszyć włosów i używać produktów do stylizacji w czasie zalecanym przez lekarza, a także nosić nakrycia głowy (oprócz otrzymanego w klinice).Po zabiegu może wystąpić mikrokrwawienie, niewielka bolesność i obrzęk. –
W okresie pozabiegowym wykonywane są kilkukrotnie zabiegi wspomagające w tym mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, która dodatkowo stymuluje przeszczepione cebulki włosowe do szybszej i lepszej pracy. Pacjent pozostaje pod opieką kliniki przez ok. rok od zabiegu. Przychodzi w tym czasie wizyty kontrolne i terapię wspomagającą.
W pierwszych dniach i tygodniach po zabiegu nie widać efektów. Ponadto u pacjentów może wystąpić wypadanie przeszczepionych włosów i jest to normalne. Nowe włosy zaczną pojawiać się po około 3 miesiącach. Od teraz z każdym miesiącem będą one grubsze o 10%. Piękne, gęste włosy pacjenci będą mogli podziwiać po upływie ok. roku.
Mieszki włosowe, które pobieramy z okolicy dawczej, czyli potylicy, czasami ze skroni, są odporne genetycznie na działanie czynników hormonalnych, które powodują łysienie.
Co jeszcze należy wiedzieć?
Wskazania do przeszczepu włosów to łysienie androgenowe kobiet i mężczyzn, blizny pourazowe (np. pooparzeniowe) w obszarze skóry głowy, łysienie polekowe, utrata włosów w wyniku przeprowadzonych operacji, ubytki owłosienia w okolicy brwi, rzęs, wąsów i brody, rekonstrukcja owłosienia klatki piersiowej.
Przeciwwskazaniami są łysienie plackowate, łysienie bliznowaciejące, niewystarczający obszar dawczy, choroby skóry głowy, w tym autoimmunologiczne, choroby ogólnoustrojowe, problemy z krzepliwością krwi, a także cukrzyca.
Po zabiegu przeszczepienia włosów nadal potrzebna jest dodatkowo farmakoterapia, a także regularne stosowanie osocza bogatopłytkowego, żeby osiągnąć najbardziej satysfakcjonujący efekt.