Koszyk

Bezpieczna eksfoliacja

| Autor: Dr N. Med. Dorota Sołdacka

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jak zminimalizować ryzyko działań niepożądanych w zabiegach eksfoliacji?

• Jak powinien przebiegać szczegółowy wywiad kosmetologiczny przed zabiegiem z użyciem pilingów chemicznych?

• Jakiego rodzaju powikłania i niepożądane reakcje mogą wystąpić po zabiegu eksfoliacji?

• Na co zwrócić uwagę w przypadku terapii łączących eksfoliację z innymi zabiegami kosmetologicznymi?

 

Pilingi chemiczne w terapiach skojarzonych | Pilingi chemiczne, jak i wszystkie zabiegi kosmetologiczne, mogą wywoływać działania niepożądane. Najważniejsze jest, aby ewentualne powikłania oraz sposoby ich redukcji, a także łagodzenia były nam znane przed rozpoczęciem wykonywania zabiegu.

Zacznijmy od najważniejszego pytania. Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań w zabiegach eksfoliacji chemicznej? Pamiętając o kilku ważnych zasadach.

Wywiad

Niezbędnym elementem każdego zabiegu kosmetologicznego jest szczegółowy wywiad z klientem. Oprócz podstawowych pytań dotyczących: przyjmowanych leków, przebytych chorób, ekspozycji na promieniowanie słoneczne, pielęgnacji domowej oraz ostatnio wykonywanego zabiegu kosmetologicznego lub z zakresu medycyny estetycznej, należy również uzyskać informacje na temat:

infekcji wirusem Herpes simplex,
skłonności do powstawania blizn,
skłonności do powstawania przebarwień, poparzeń,
– przebytej radioterapii, chemioterapii skóry,
– palenia papierosów,
chirurgicznego liftingu twarzy lub/i powiek.

W trakcie wywiadu należy również dokładnie określić typ, rodzaj oraz fototyp skóry klientki, aby właściwie dobrać preparat. Klienci, którzy mają bardzo tłustą skórę, wymagają dodatkowego jej odtłuszczenia przed wykonaniem zabiegu w celu efektywnej penetracji pilingu. W przypadku osób z chorobą zapalną skóry oraz mających naruszoną ciągłość naskórka może dojść do zwiększonego wchłaniania preparatu, co może doprowadzić do głębszego niż oczekiwany przenikania roztworu, czego skutkiem bywa nadwrażliwość na roztwór pilingujący. W tracie wywiadu należy również poinformować klientkę o konieczności stosowania fotoprotekcji, a także określić realne oczekiwania. Istotnym elementem wywiadu jest omówienie działania roztworu pilingującego na skórę oraz poinformowanie o wszystkich działaniach niepożądanych. Właściwie poinformowana klientka powinna mieć świadomość ewentualnego ryzyka, które niesie za sobą stosowanie pilingów chemicznych. Bardzo istotne są pisemne zgody na wykonanie zabiegu podpisywane przez klientkę. Formularz powinien zawierać m.in. listę możliwych działań niepożądanych oraz zalecenia po zabiegu.

Próba uczuleniowa

W przypadku podejrzenia u klientki nadwrażliwości na dany preparat należy przeprowadzić test skórny. Testowany preparat można nałożyć w małej ilości za uchem, co daje szansę na obserwację ewentualnych działań niepożądanych.

Pielęgnacja domowa

Niezwykle istotnym elementem terapii opartej na pilingach chemicznych jest pielęgnacja domowa. Powinna być ona bardzo dokładnie i indywidualnie dobrana. W przypadku preparatów silnie drażniących można rozpocząć od kosmetyków łagodzących, a następnie wprowadzać intensywniejszą pielęgnację domową bazującą na antyoksydantach i innych substancjach aktywnych.

Przewiduj i zapobiegaj

Ponieważ praca na żywym organizmie, jakim jest skóra, zawsze może wiązać się z wystąpieniem nieoczekiwanych działań niepożądanych, po aplikacji pilingów chemicznych można się spodziewać takich reakcji, jak:

• zaburzania pigmentacyjne – jako następstwo niewłaściwego doboru pilingu, niewłaściwej pielęgnacji domowej (brak fotoprotekcji, zbyt intensywne preparaty złuszczające), nadmiernego rozdrapywania gojącej się skóry,
• opryszczka,
• reakcja alergiczna,
• kontaktowe zapalenie skóry,
• zbyt długo utrzymujący się ból,
• obrzęk – niekiedy uniemożliwiający zamknięcie oczu,
• zaczerwienienie skóry – występujące dłużej niż 3–5 dni po wykonaniu pilingu,
• teleangiektazje,
• nadżerki – spowodowane zbyt głęboką penetracją pilingu w głąb skóry,
• opóźniony proces gojenia,
• bliznowacenie,
• wykwity skórne o trądzikowym charakterze,
• prosaki – mogą się pojawić dwa, trzy tygodnie po zagojeniu się skóry,
• pęcherze,
• nadmierny świąd skóry – może pojawić się w wyniku kontaktowego zapalenia skóry.

Powikłania w terapiach łączonych

Pilingi chemiczne są bardzo często stosowane w technikach skojarzonych. Dodatkowy czynnik w postaci mezoterapii mikroigłowej lub retinoidów może szczególnie nasilić ryzyko powikłań. Stąd niezbędna jest dokładna znajomość fizjologicznego wpływu danego preparatu na skórę. Szczególnie w połączeniu z innymi substancjami aktywnymi, które zostaną użyte w danej procedurze kosmetologicznej. Ze względu na łączenie intensywnie działających środków (piling chemiczny i retinol) należy ze szczególną ostrożnością wykonywać zabiegi kosmetologiczne.

Mniej znaczy więcej

Najczęstszą przyczyną powikłań jest niedostateczna wiedza dotycząca stosowania pilingów chemicznych, szczególnie w terapiach skojarzonych, a także chęć uzyskania szybkiego efektu w stosunkowo krótkim czasie. Niekiedy skóra wymaga przygotowania niższymi stężeniami, a następnie stosowania wyższych w połączeniu z innymi metodami. Przed rozpoczęciem każdego zabiegu bazującego na roztworze chemicznym należy ocenić stan skóry, dobrać właściwy preparat oraz ocenić potencjalne powikłania, które mogą pojawić się w wyniku jego wykonania.

dr n med. Dorota Sołdacka

Kosmetolog, biolog, absolwentka GUM, Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii, adiunkt na Wydziale Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu WSZ w Gdańsku. Właścicielka Estetic Studio Kosmetyczne Dorota Sołdacka. www.estetic-studio.pl