Koszyk

Czego potrzebują stopy zimą?

| Autor: Dagmara Pauter

Z tego artykułu dowiesz się:

• Z jakimi wyzwaniami musi się zmierzyć skóra stóp zimą?

• Jakie rady dot. pielęgnacji domowej należy dać klientom?

• Jakie składniki zimą lubi skóra stóp?

Okres jesienno-zimowy jest czasem, kiedy nasze stopy ukrywamy w obuwiu i często zapominamy o ich pielęgnacji. W tym czasie są narażone na różne czynniki, które nie sprzyjają ich dobrej kondycji. Nie powinniśmy zapominać o pielęgnacji paznokci i skóry stóp.

Zima jest porą, kiedy na stopach nosimy grube skarpetki, jak również ciężkie obuwie, które chroni nas przed zimnem, ale zarazem obciąża nasze stopy, ogranicza dostęp powietrza i powoduje często nadpotliwość. Częsta zmiana temperatury otoczenia sprawia, że w przypadku chłodów stopy są przemarznięte, a w pomieszczeniu dochodzi do przegrzania i nadmiernego wydzielania potu. Takie czynniki powodują nadmierne rogowacenie naskórka, często pojawia się problem pękających pięt. Podstawową zasadą pielęgnacji stóp w okresie zimowym jest systematyczność. Musimy również pamiętać o stałych wizytach w gabinetach specjalistycznej pielęgnacji stóp, ponieważ wielu pacjentów zapomina, że o stopy należy dbać cały rok, a nie tylko w okresie letnim, kiedy są eksponowane w sandałach czy klapkach.

Podstawowe zasady pielęgnacji stóp zimą:
‒ systematyczne usuwanie zrogowaciałego naskórka,
‒ stosowanie polecanych przez specjalistów (podologów) odpowiednich kremów, dobranych do rodzaju skóry pacjenta oraz potrzeb,
‒ pielęgnacja płytki paznokciowej odpowiednimi preparatami.

Niezbędne nawilżanie

Ciężkie i ciepłe obuwie obciąża nasze stopy, a najbardziej część podeszwową. Problemy z piekącymi modzelami oraz pękającymi piętami mają prawo się nasilić. Zadaniem specjalistów pięlegnacji stóp jest systematyczne usuwanie zbędnego naskórka, a rolą naszych pacjentów jest domowa pielęgnacja. W okresie zimowym dochodzi do przesuszenia skóry stóp i najbardziej odpowiednim kremem do pielęgnacji będzie krem silnie nawilżający, który zmiękczy naskórek i będzie zapobiegał odtwarzaniu się warstwy rogowej. Wyrówna równowagę hydrolipidową skóry. W skład takiego kremu powinien wchodzić mocznik, który wiąże wodę w głębokich warstwach skóry, oraz wyciąg z awokado i rokitnika pospolitego, które dostarczają suchej skórze brakujących lipidów i chronią przed jej wysuszeniem. Krem silnie nawilżający powinien być stosowany na noc, kiedy stopy odpoczywają. Jeżeli dochodzi do nadmiernej potliwości stóp w obuwiu zimowym, skóra wymaga pielęgnacji lotionem antyperspirującym w ciągu dnia, aby zapobiec przykremu zapachowi oraz rozwojowi grzybicy. Obecnie na rynku są dostępne lotiony antyperspirujące, które ograniczają potliwość, działają antybakteryjnie i chronią przed grzybicą, ale nie wysuszają stóp, ponieważ dodatkowo oprócz substancji hamujących wydzielanie potu zawierają substancje pielęgnacyjne, takie jak: aloes, olej z awokado czy glicerynę, które pielęgnują skórę.

Uwaga na mrozy

W okresie zimowym często dochodzi również do przemrożenia stóp ‒ rozwiązaniem mogą być kąpiele rozgrzewające (do 15 min), które pobudzą ukrwienie i przemianę materii w skórze, dadzą przyjemne uczucie ciepła i działanie aromaterapetyczne. W skład tego typu preparatu powinny wchodzić: wyciąg z rozmarynu, wyciąg z papryki, olejek z sosny górskiej, olejek z lawendy. Na zakończenie takiej rozgrzewającej kąpieli nie można zapomnieć o wmasowaniu kremu do stóp, który również będzie miał działanie rozgrzewające. W składzie takiego kremu powinny znajdować się: kamfora, ekstrakt z imbiru, olejki eteryczne, lanolina, wyciąg z lawendy. Tego typu pielęgnacja jest przyjemnym rytuałem dla naszych stóp, jednak musimy pamiętać, że nie jest wskazana dla diabetyków i osób chorych na cukrzycę. Dbając o skórę stóp nie możemy zapominać o pielęgnacji płytki paznokciowej. Okres  zimowy należy wykorzystać jako czas na regenerację oraz przerwę od lakierów zwykłych i hybrydowych. Płytka paznokciowa po okresie letnim i stosowaniu lakierów jest przesuszona, jak również w większości przypadków zniszczona. Dodatkowym punktem zimowej pielęgnacji powinno być regularne wcieranie olejków przeznaczonych do regeneracji płytki paznokciowej. Tego typu produkty w swoim składzie powinny zawierać: olejek z kiełków pszenicy, pantenol, bisabolol, kolagen, olejek z drzewa herbacianego oraz clotrimazol. Przy systematycznym stosowaniu takiego produktu paznokcie stają się elastyczne oraz powraca ich jedwabisty blask, który wskazuje poprawę kondycji płytki paznokciowej. Specjaliści powinni zwracać uwagę swoim pacjentom na to, jak powinna wyglądać pielęgnacja domowa. Stopy zimą potrzebują szczególnej pielęgnacji, aby zachwycać swoim zdrowym i pięknym wyglądem przez cały rok!

Dagmara Pauter

Absolwentka kosmetologii i pedagogiki, obecnie pracuje jako kosmetolog i podolog w Instytucie Kosmetycznym MAXIMA w Poznaniu oraz jako wykładowca w TEB Edukacja w Poznaniu.