Z tego artykułu dowiesz się:
- co oznacza pojęcie: ekspozom,
- jakie czynniki wpływają na ekspozom,
- czym jest indywidualny ekspozom.
Ekspozom to całkiem nowe pojęcie stosowane w badaniach nad skórą, któremu obecnie poświęca się wiele uwagi na konferencjach naukowych i które stało się inspiracją do innowacji w przemyśle kosmetycznym. Chociaż koncepcja ekspozomu istnieje w medycynie od ponad 15 lat, to jego obecność w świecie urody jest nowa, jakkolwiek w szybkim tempie zyskuje na marketingowej popularności.
Po raz pierwszy termin ten został wprowadzony w 2005 roku przez dr. Christophera Wilda, naukowca pracującego nad epidemiologią nowotworów i zarazem dyrektora międzynarodowej agencji ds. badań dotyczących nowotworów. Finalnie ekspozom został zdefiniowany jako miara wszystkich czynników niegenetycznych, na które jest narażona każda osoba, każdego dnia w ciągu całego życia, czyli od momentu poczęcia do śmierci, oraz jak te narażenia (ekspozycje) wpływają na organizm, w tym zdrowie, wygląd i starzenie się skóry.
Czynniki wpływające na ekspozom
W ramach swoich badań Wild zaprasza naukowców do opracowania adekwatnego systemu informacyjnego, podobnego do konceptu profilu genomu, oraz pomiaru wpływu różnych czynników środowiska i ich skumulowanego efektu działania w celu uzyskania korzyści zdrowotnych dla jednostki.
Na pojęcie ekspozomu składają się zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne:
- środowiskowe (smog, zanieczyszczenia chemiczne, klimat, różne rodzaje światła: ultrafioletowe (UV), niebieskie,
Pozostało 56% tekstu do przeczytania