Z tego artykułu dowiesz się:
- czym są przebarwienia,
- jak przebiega proces melanogenezy,
- o czynnikach endogennych i egzogennych w powstawaniu przebarwień.
Przebarwienia to problem, z którym klienci bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetologicznych. W celu ich usunięcia stosuje się liczne preparaty, terapie, są także urządzenia pozwalające na ich częściowe niwelowanie przez profesjonalistę. Nie zawsze jednak te działania są zadowalające i przynoszą satysfakcjonujący, długotrwały efekt.
Pojawienie się przebarwień wynika z wielu czynników, zarówno tych endogennych, jak i egzogennych. Czym są przebarwienia? Są to zaburzenia barwnikowe, będące konsekwencją wzmożonego, nierównomiernego nagromadzenia pigmentu w skórze. Wynikają z nieprawidłowej syntezy naturalnego barwnika oraz jego niewłaściwego rozmieszczenia. Przyczyną tego jest z kolei wzrost produkcji melaniny i/lub zwiększenie ilości melanocytów, zaburzenia formowania, dojrzewania i transportu melanosomów.
Proces melanogenezy
Proces melanogenezy jest kilkuetapowy, uczestniczą w nim odpowiednie substraty i enzymy. Ich brak, blokowanie czy niewystarczająca ilość decydują o stymulowaniu lub hamowaniu łańcucha reakcji prowadzących do wystąpienia przebarwień. Istnieje również wiele innych zależności, które mają na nie wpływ. Można podzielić je na czynniki egzogenne (zewnętrzne) oraz endogenne (wewnętrzne).
Każdy z rodzajów przebarwień ma grupę czynników, które najbardziej stymulują ich powstawanie. Jednym z głównych elementów pobudzających
Pozostało 73% tekstu do przeczytania