Z tego artykułu dowiesz się:
• Jak związek mają różnice w budowie kobiecej i męskiej skóry z programem racjonalnego odżywiania?
• Co powinno znaleźć się na „czarnej liście” w męskiej diecie wellness?
• Dlaczego tak ważną rolę w diecie wellness odgrywa właściwy bilans wodny?
• Jakie właściwości prozdrowotne ma likopen?
Feel good, look good! – Skóra mężczyzn różni się znacznie od skóry kobiet. Wymaga indywidualnego podejścia w doborze codziennej pielęgnacji oraz racjonalnego odżywienia i nawodnienia, aby utrzymać jej prawidłową kondycję, wygląd i zdrowie.
Podstawowym zadaniem diety anti-aging jest kompleksowe wsparcie procesów naprawczych, jakie naturalnie zachodzą w naszym organizmie. W profilaktyce przeciwstarzeniowej skóry nadrzędną rolę odgrywa wzmocnienie włókien kolagenowych. Kolagen stanowi 1/4 białek w naszym organizmie, buduje narządy, mięśnie, stawy i aż w 80 procentach skórę człowieka. Z wiekiem sukcesywnie go ubywa, około 60.–70. roku życia jego produkcja niemal ustaje. To, czego potrzebujemy do zachowania młodej skóry, jest dostępne w każdym sklepie spożywczym.
Top 4 w męskiej diecie anti-aging
Witamina C Zwiększa syntezę kolagenu, spłyca drobne zmarszczki i zwiększa gęstość skóry właściwej. Najłatwiej jest zaplanować posiłki tak, aby w każdym z nich znajdował się przynajmniej jeden produkt z wybranego zestawienia: rokitnik, porzeczki, owoce dzikiej róży, papryka, nać pietruszki, jarmuż, brukselka, truskawki, szpinak, brokuły, chrzan, cytryna, kiwi, grejpfrut, gujawa, papaja, kapusta włoska, poziomki, szczypiorek, kalarepa.
Witamina E
Stabilizuje błonę komórkową, pośrednio przeciwdziała starzeniu się skóry. Łatwo dostarczyć ją wraz z pożywieniem, dodając np. niewielkie ilości olejów roślinnych do dań, poprzez codzienne spożycie pestek dyni, słonecznika, migdałów czy zbóż. Oleje bogate w witaminę E to: olej z zarodków pszenicy, olej krokoszowy, olej słonecznikowy, olej rzepakowy. Oleje tłoczone na zimno używaj jedynie „na zimno”, czyli np. do sałatek. Po otwarciu przechowuj je szczelnie zamknięte w chłodnym, ciemnym miejscu. Wystawione na światło słoneczne i wysoką temperaturę utleniają się i tracą swoją wartość.
Witamina A
Przyczynia się m.in. do utrzymania prawidłowego stanu naskórka, reguluje proces jego złuszczania i wymiany zewnętrznych warstw komórek. Jest stymulatorem wzrostu, usuwa wolne rodniki, zapobiega wysychaniu i rogowaceniu nabłonka, korzystnie oddziałuje na wzrost kości i włosów. Prowitamina A, czyli beta-karoten, ma udokumentowane właściwości fotoprotekcyjne. Występuje powszechnie w warzywach i owocach o intensywnej barwie, takich jak: jarmuż, szpinak, brokuły, papryka czerwona, pomidory, marchew, dynia, mango, morele, bataty, arbuzy. Witaminę A znajdziemy także w produktach zwierzęcych, takich jak: masło, sery, pełne mleko, wątróbka, tłuste ryby (łosoś, pstrąg), tran, żółtko jaj, glony jednokomórkowe, krewetki, skorupiaki czy drożdże.
Likopen
Ma zdolność aktywowania syntezy prekursora kolagenu, poprawia wygląd i odporność skóry na promieniowanie słoneczne, chroniąc przed promieniami UVA i UVB. Jego najlepsze źródła to przetwory pomidorowe, takie jak sosy, soki, zupy, koncentraty, przeciery, ale też arbuzy, czerwone grejpfruty, morele, owoce dzikiej róży.
Dla lepszego mikrokrążenia
Przepływ krwi przez kapilary i włośniczki zależy od wielu czynników, ale głównie od prawidłowej pracy serca, ewentualnych chorób układu krążenia, chorób przewlekłych, a także od codziennej porcji aktywności fizycznej. Codzienna zalecana dawka ruchu to minimum 30–45 minut, np. spaceru, jazdy na rowerze czy gry w tenisa. Oprócz wielu korzyści, jakie niesie ze sobą aktywny wypoczynek, zwiększa się przy okazji dotlenienie i odżywienie skóry, a co za tym idzie – poprawia się jej wygląd i kondycja.
Dbając o powłokę hydrolipidową
Warstwa hydrolipidowa to płaszcz ochronny, w którego skład wchodzą woda i lipidy. Jej zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Można o nią zadbać, nie narażając jej dodatkowo np. na dym papierosowy czy długie gorące kąpiele.
CO WARTO WIEDZIEĆ O MĘSKIEJ SKÓRZE
• Naskórek mężczyzn jest o 25 procent grubszy od naskórka kobiet
• Mężczyźni mają grubszą skórę właściwą oraz lepsze mikrokrążenie
• Głębsze i wcześniejsze zmarszczki mimiczne
• Kilkanaście razy więcej mieszków włosowych
• Większe zagęszczenie naczynek włosowatych
• Obfita powłoka hydrolipidowa
Alkohol i słodycze to produkty z tzw. czarnej listy. Złota zasada brzmi – im mniej, tym lepiej.
Alkohol i cukier na cenzurowanym
Odpowiedni bilans wodny
Woda to 60 procent składu ludzkiego ciała. Woda znajduje się każdej komórce. Nieodpowiednia podaż płynów bezpośrednio wpływa na wygląd skóry. Staje się ona sucha, szorstka, traci elastyczność i jędrność. Skóra odwodniona jest także podatna na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, temperatura, promieniowanie. Objawia się to dyskomfortem, uczuciem pieczenia oraz ściągania. Według norm żywienia dla populacji Polski z 2017 r. opracowanych przez Instytut Żywności i Żywienia, zapotrzebowanie organizmu na wodę zależy od składu diety, temperatury otoczenia, aktywności fizycznej. Wzrasta ono przy podwyższonej lub znacznie obniżonej temperaturze i obniżonej wilgotności otoczenia. Norma podaży wody dla mężczyzn w wieku 30–75 lat, jaką uznaje się za wystarczającą, to 2500 ml na dobę.
mgr Magdalena Olech | Dietetyk z zawodu i zamiłowania. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej. Prowadzi poradnię dietetyczną La Sante. www.dieta.gda.pl