Koszyk

Dieta anti-aging dla mężczyzn

| Autor: Magdalena Olech

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jak związek mają różnice w budowie kobiecej i męskiej skóry z programem racjonalnego odżywiania?

• Co powinno znaleźć się na „czarnej liście” w męskiej diecie wellness?

• Dlaczego tak ważną rolę w diecie wellness odgrywa właściwy bilans wodny?

• Jakie właściwości prozdrowotne ma likopen?

Feel good, look good! – Skóra mężczyzn różni się znacznie od skóry kobiet. Wymaga indywidualnego podejścia w doborze codziennej pielęgnacji oraz racjonalnego odżywienia i nawodnienia, aby utrzymać jej prawidłową kondycję, wygląd i zdrowie.

Podstawowym zadaniem diety anti-aging jest kompleksowe wsparcie procesów naprawczych, jakie naturalnie zachodzą w naszym organizmie. W profilaktyce przeciwstarzeniowej skóry nadrzędną rolę odgrywa wzmocnienie włókien kolagenowych. Kolagen stanowi 1/4 białek w naszym organizmie, buduje narządy, mięśnie, stawy i aż w 80 procentach skórę człowieka. Z wiekiem sukcesywnie go ubywa, około 60.–70. roku życia jego produkcja niemal ustaje. To, czego potrzebujemy do zachowania młodej skóry, jest dostępne w każdym sklepie spożywczym.

Top 4 w męskiej diecie anti-aging

Witamina C Zwiększa syntezę kolagenu, spłyca drobne zmarszczki i zwiększa gęstość skóry właściwej. Najłatwiej jest zaplanować posiłki tak, aby w każdym z nich znajdował się przynajmniej jeden produkt z wybranego zestawienia: rokitnik, porzeczki, owoce dzikiej róży, papryka, nać pietruszki, jarmuż, brukselka, truskawki, szpinak, brokuły, chrzan, cytryna, kiwi, grejpfrut, gujawa, papaja, kapusta włoska, poziomki, szczypiorek, kalarepa.

Witamina E 
Stabilizuje błonę komórkową, pośrednio przeciwdziała starzeniu się skóry. Łatwo dostarczyć ją wraz z pożywieniem, dodając np. niewielkie ilości olejów roślinnych do dań, poprzez codzienne spożycie pestek dyni, słonecznika, migdałów czy zbóż. Oleje bogate w witaminę E to: olej z zarodków pszenicy, olej krokoszowy, olej słonecznikowy, olej rzepakowy. Oleje tłoczone na zimno używaj jedynie „na zimno”, czyli np. do sałatek. Po otwarciu przechowuj je szczelnie zamknięte w chłodnym, ciemnym miejscu. Wystawione na światło słoneczne i wysoką temperaturę utleniają się i tracą swoją wartość.

Witamina A
Przyczynia się m.in. do utrzymania prawidłowego stanu naskórka, reguluje proces jego złuszczania i wymiany zewnętrznych warstw komórek. Jest stymulatorem wzrostu, usuwa wolne rodniki, zapobiega wysychaniu i rogowaceniu nabłonka, korzystnie oddziałuje na wzrost kości i włosów. Prowitamina A, czyli beta-karoten, ma udokumentowane właściwości fotoprotekcyjne. Występuje powszechnie w warzywach i owocach o intensywnej barwie, takich jak: jarmuż, szpinak, brokuły, papryka czerwona, pomidory, marchew, dynia, mango, morele, bataty, arbuzy. Witaminę A znajdziemy także w produktach zwierzęcych, takich jak: masło, sery, pełne mleko, wątróbka, tłuste ryby (łosoś, pstrąg), tran, żółtko jaj, glony jednokomórkowe, krewetki, skorupiaki czy drożdże.

Likopen
Ma zdolność aktywowania syntezy prekursora kolagenu, poprawia wygląd i odporność skóry na promieniowanie słoneczne, chroniąc przed promieniami UVA i UVB. Jego najlepsze źródła to przetwory pomidorowe, takie jak sosy, soki, zupy, koncentraty, przeciery, ale też arbuzy, czerwone grejpfruty, morele, owoce dzikiej róży.

Dla lepszego mikrokrążenia

Przepływ krwi przez kapilary i włośniczki zależy od wielu czynników, ale głównie od prawidłowej pracy serca, ewentualnych chorób układu krążenia, chorób przewlekłych, a także od codziennej porcji aktywności fizycznej. Codzienna zalecana dawka ruchu to minimum 30–45 minut, np. spaceru, jazdy na rowerze czy gry w tenisa. Oprócz wielu korzyści, jakie niesie ze sobą aktywny wypoczynek, zwiększa się przy okazji dotlenienie i odżywienie skóry, a co za tym idzie – poprawia się jej wygląd i kondycja.

Dbając o powłokę hydrolipidową

Warstwa hydrolipidowa to płaszcz ochronny, w którego skład wchodzą woda i lipidy. Jej zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Można o nią zadbać, nie narażając jej dodatkowo np. na dym papierosowy czy długie gorące kąpiele.

CO WARTO WIEDZIEĆ O MĘSKIEJ SKÓRZE

• Naskórek mężczyzn jest o 25 procent grubszy od naskórka kobiet
• Mężczyźni mają grubszą skórę właściwą oraz lepsze mikrokrążenie
• Głębsze i wcześniejsze zmarszczki mimiczne
• Kilkanaście razy więcej mieszków włosowych
• Większe zagęszczenie naczynek włosowatych
• Obfita powłoka hydrolipidowa

Alkohol i słodycze to produkty z tzw. czarnej listy. Złota zasada brzmi – im mniej, tym lepiej.

Alkohol i cukier na cenzurowanym

Nadmiar słodyczy i produktów przetworzonych o wysokim indeksie glikemicznym w codziennej diecie to nie tylko kilka dodatkowych kilogramów, ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia czy cukrzycy typu 2. Tego typu pokarmy przyczyniają się także do utraty elastyczności, co za tym idzie – szybszego starzenia się skóry. Za ten proces odpowiada glikacja białek, czyli przyłączanie się grup glukozy do wolnych grup aminowych białek. Wolne rodniki jak i końcowe metabolity glikacji białek wywołują zaburzenia metaboliczne, odpowiadające za procesy starzenia. Alkohol jest przyczyną wielu poważnych chorób, w tym także nowotworów przełyku, jelita grubego czy żołądka. Nieubłagalnie wzmaga odwodnienie organizmu, gdyż hamuje działanie wazopresyny. A to przekłada się bezpośrednio na kondycję skóry, włosów i paznokci. 

Odpowiedni bilans wodny

Woda to 60 procent składu ludzkiego ciała. Woda znajduje się każdej komórce. Nieodpowiednia podaż płynów bezpośrednio wpływa na wygląd skóry. Staje się ona sucha, szorstka, traci elastyczność i jędrność. Skóra odwodniona jest także podatna na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, temperatura, promieniowanie. Objawia się to dyskomfortem, uczuciem pieczenia oraz ściągania. Według norm żywienia dla populacji Polski z 2017 r. opracowanych przez Instytut Żywności i Żywienia, zapotrzebowanie organizmu na wodę zależy od składu diety, temperatury otoczenia, aktywności fizycznej. Wzrasta ono przy podwyższonej lub znacznie obniżonej temperaturze i obniżonej wilgotności otoczenia. Norma podaży wody dla mężczyzn w wieku 30–75 lat, jaką uznaje się za wystarczającą, to 2500 ml na dobę.

 

  mgr Magdalena Olech | Dietetyk z zawodu i zamiłowania. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej. Prowadzi poradnię dietetyczną La Sante. www.dieta.gda.pl

Magdalena Olech

Dietetyk, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, Wyższej Szkoły Humanistycznej i Wyższej Szkoły Zarządzania wydziału Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu o specjalności dietetyka. Prowadzi poradnię dietetyczną La Sante.