Koszyk

Dokumentacja prawdę ci powie

| Autor: Dagmara Pauter

Karta pacjenta w gabinecie podologicznym Karta pacjenta w gabinecie specjalistycznej pielęgnacji stóp jest niezbędnym narzędziem, które znacznie ułatwia pracę i profesjonalną opiekę nad osobą szukającą pomocy. Dzięki niej posiadamy wiele kluczowych informacji dotyczących ogólnego stanu zdrowia naszych pacjentów. Rzetelne prowadzenie dokumentacji pozwala ocenić i kontrolować efekty terapii. Co powinna zawierać karta pacjenta?

Elementy, jakie powinna zawierać karta pacjenta, to przede wszystkim dane osobowe i informacje dotyczące stanu zdrowia pacjenta (wnikliwy wywiad podologiczny). W dokumentacji powinien się również znaleźć opis dotyczący stanu stóp podczas pierwszej wizyty w gabinecie. Dzięki takim informacjom wiemy, z jakim problemem pacjent przychodzi i jaki jest efekt naszej pracy na przestrzeni kolejnych wizyt.

Od czego zacząć

Podczas pierwszej wizyty zakładamy każdemu pacjentowi kartę i przeprowadzamy wnikliwy wywiad, jak również oglądamy stopy i dokonujemy oceny bieżącego stanu. W dokumentacji należy uwzględnić stan wszystkich paznokci: ich kolor, grubość, łamliwość, wrastanie płytki paznokciowej, ułożenie i problemy występujące w obrębie palców (palce młoteczkowate, odciski w przestrzeniach międzypalcowych, stan przestrzeni międzypalcowych), wygląd strony grzbietowej i podeszwowej stopy. Najczęściej problematyczną częścią stopy jest podeszwa, dlatego w naszej karcie powinny znaleźć się informacje dotyczące odcisków, modzeli, pękających pięt, brodawek, grzybicy. Nie możemy również zapomnieć o ogólnym stanie skóry stóp czy występuje suchość, nadpotliwość, czy mamy do czynienia ze skórą normalną.

Kompleksowe informacje

Kolejna część karty powinna dotyczyć stanu zdrowia pacjenta. Kluczowa jest przy tym umiejętność przeprowadzenia wnikliwego wywiadu podologicznego. Wywiad będzie dotyczył przede wszystkim chorób przewlekłych, które mają wpływ na stan stóp pacjenta. Karta powinna zawierać rubryki dotyczące takich chorób, jak: cukrzyca, reumatyzm, dna moczanowa, zwyrodnienia stawów, hemofilia, choroby skóry (łuszczyca, bielactwo, owrzodzenia, atopowe zapalenie skóry, wybroczyny, wypryski), choroby zakaźne (zapalenie wątroby, HIV), choroby paznokci (grzybica, łuszczyca). Dużą grupę pacjentów w gabinecie podologicznym stanowią osoby chorujące na cukrzycę, często z zespołem stopy cukrzycowej, dlatego w karcie pacjenta muszą znaleźć się informacje dotyczące opieki diabetologicznej, powikłań związanych z cukrzycą, zaburzeń krążenia, obrzęków w obrębie kończyn dolnych, występowania zaburzenia czucia na stopach. Tak wnikliwe pytania pomogą podologowi zaplanować i podjąć dalsze działania, a zarazem ułatwią pracę i zapewnią odpowiednią specjalistyczną opiekę W naszej karcie powinno się również znaleźć miejsce na spis leków, jakie pacjent stosuje, szczególnie ważna jest informacja dotycząca leków rozrzedzających krew, ponieważ nawet delikatne uszkodzenie naskórka powoduje trudne do zahamowania krwawienie. Tego typu informacje pomagają zachować wszelkie środki ostrożności podczas wykonywanego zabiegu. Informacje o deformacjach oraz zabiegach chirurgicznych wykonywanych w obrębie stóp również powinny być zawarte w karcie pacjenta. Warto określić i dodać uwagi dotyczące palucha prawego i lewego czy mamy do czynienia ze sztywnością, czy koślawością oraz rodzaju stopy (szpotawa, wydrążona, płaska).

Zapis przebiegu terapii

Ostatnia część karty powinna zawierać miejsce na opis wykonywanych zabiegów, datę oraz zalecenia dla pacjenta w zakresie pielęgnacji domowej. Opisy powinny być szczegółowe, co ułatwia pracę, jak również jest źródłem informacji dla pacjenta, który może poprosić o udostępnienie swojej karty. Tak prowadzona karta pacjenta świadczy o naszym profesjonalizmie i budzi zaufanie. Jest również zabezpieczeniem dla nas w momencie, gdy pacjenta nie satysfakcjonują efekty naszej pracy. Możemy wówczas pokazać na podstawie opisów w karcie zmiany, jakie zaszły w obrębie stopy od pierwszej wizyty.

Karta pacjenta jest niezbędnym elementem w gabinecie specjalistycznej pielęgnacji stóp, ułatwia pracę podologa, jest źródłem informacji dla naszych pacjentów. Zawiera wiele kluczowych wiadomości, które są niezbędne podczas wykonywania zabiegów.        

W dokumentacji należy uwzględnić stan wszystkich paznokci: ich kolor, grubość, łamliwość, wrastanie płytki paznokciowej, ułożenie i problemy występujące w obrębie palców.

Dagmara Pauter

Absolwentka kosmetologii i pedagogiki, obecnie pracuje jako kosmetolog i podolog w Instytucie Kosmetycznym MAXIMA w Poznaniu oraz jako wykładowca w TEB Edukacja w Poznaniu.