Koszyk

Ekstranawilżenie

| Autor: Magdalena Nagajek

Z tego artykułu dowiesz się:

• Dlaczego i w jaki sposób należy nawilżać każdy rodzaj skóry?

­• Jak oswoić temat nawilżania w przypadku cery tłustej i problematycznej?

• Dlaczego wiek klienta nie jest kwestią nadrzędną w przypadku doboru właściwej pielęgnacji nawilżającej?

• Co ma wspólnego Nagroda Nobla w dziedzinie chemii z głębokim nawilżaniem skóry?

Wskazówki eksperta – Lato to trudny czas dla skóry, niezależnie od jej rodzaju. Skóra sucha, tłusta czy naczyniowa – wszystkie cery potrzebują nawilżenia. Zarówno ciało, twarz, jak i włosy wymagają w okresie letnim szczególnej uwagi. Jaki rodzaj preparatów i zabiegów wybrać dla danego typu skóry, tak aby wysoka temperatura, promieniowanie słoneczne, słona woda i nadmorska bryza nie naruszyły jej kondycji? Czekamy na nie przez cały rok. I oto jest. W tym roku przyszło szybko i rozpieszcza nas słońcem. Większość klientów urlopy ma już zaplanowane. Mają zamiar nacieszyć się ciepłem, zażywać kąpieli morskich, słonecznych i wszystkiego, co kojarzy się z letnią porą roku. Ale są też tacy, którzy wakacje planują dopiero na jesieni. Ich skóra musi teraz zmierzyć się nie tylko wysoką temperaturą, ale też smogiem, klimatyzacją i innymi niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Niezależnie od planów na letnie miesiące skóra każdego klienta wymaga o tej porze roku szczególnej pielęgnacji. Przede wszystkim wymaga ekstranawilżenia i ochrony. W kontekście profesjonalnej pielęgnacji skóry są to działania podstawowe – bazowe. Mimo to, albo właśnie dlatego, często lekceważone. Zwłaszcza, jeśli skóra jest dojrzała i wykazuje inne potrzeby, takie jak np. poprawa napięcia czy wygładzanie zmarszczek. Często zapominamy w takich przypadkach, że prawidłowe nawilżenie skóry to baza, punkt wyjścia do innych działań – i to dla wszystkich bez wyjątku.

nawilżenie skóry

Dla każdej skóry

Wiemy już, dlaczego nawilżanie skóry jest tak ważne i dlaczego nie należy go lekceważyć. Pamiętajmy, że każdy typ cery wymaga działań nawilżających – skóra tłusta także. Tak samo jak skóra młoda, delikatna, wrażliwa, dojrzała itd., itp. Skórę tłustą bardzo łatwo przesuszyć, gdyż jej pielęgnacja polega głównie na hamowaniu (wysuszaniu) nadmiernej ilości sebum. Jeśli równolegle nie będziemy takiej skóry nawilżać, przesuszymy ją prawie natychmiast. I efekt inflamm-aging gotowy. Poza tym powierzchowne przesuszenie skóry powoduje, iż zaczyna ona się bronić, zwiększając jeszcze bardziej produkcję sebum. Błędne koło. Wiele klientek z tłustą cerą popełnia kardynalne błędy w pielęgnacji domowej. Musimy je wychwycić i za wszelką cenę starać się naprowadzić ich nawyki na właściwy tor. Inaczej nasze działania gabinetowe będą skazane na niepowodzenie. Zawsze dokładnie pytajmy o sposób oczyszczania skóry, używane kosmetyki pielęgnacyjne na dzień i na noc, produkty pod makijaż i do demakijażu. W większości przypadków okazuje się, że posiadaczki cery tłustej rezygnują z kosmetyków nawilżających. Boją się jak ognia olejków do demakijażu, które są doskonałym sprzymierzeńcem tłustej skóry (tłuszcz rozpuszcza tłuszcz). W zastraszających ilościach używają kosmetyków na bazie alkoholu lub silnych kwasów (bez nawilżania skóry), wybierają kosmetyki dla nastolatków, nie używają kremu na noc, „bo twarz i tak rano się świeci”… Przy takich błędach w codziennej pielęgnacji skóry najlepsze zabiegi profesjonalne nie przyniosą satysfakcjonujących efektów. Cera tłusta dobrze „zaopiekowana”, czyli nawilżana, regularnie złuszczana, wbrew opinii panującej wśród większości klientów wcale nie jest tak trudna i niewdzięczna. Poza tym, jak wiemy, przy dobrze dobranej pielęgnacji, cera znacznie wolniej się starzeje. Tym argumentem warto przekonywać klientki do prawidłowego dbania o poziom jej nawilżenia.

O NAWILŻANIU W KILKU SŁOWACH

Skóra jest swego rodzaju zbiornikiem wody – największa jej ilość znajduje się w skórze właściwej (70 proc.). W warstwie rogowej wody jest znacznie mniej (13 proc.). Mimo to jej rola w transportowaniu wody jest kluczowa. Przechwytuje ona bowiem wodę wędrującą ze skóry właściwej w kierunku powierzchni i zatrzymuje ją. Warstwa ta jako pierwsza ponosi konsekwencje odwodnienia. Zmniejszenie nawilżenia warstwy rogowej to przyczyna wszelkich katastrof. W wyniku zdehydrowania skóra traci odporność, staje się bardziej wrażliwa, podatna na wszelkie podrażnienia i alergie. Traci elastyczność i plastyczność, co w konsekwencji przyspiesza starzenie skóry. Zjawisko to znane jest w profesjonalnej pielęgnacji jako inflamm-aging.

nawilżenie skóry

Uniwersalny składnik

W przypadku każdego typu skóry sprawdzi się niezawodny kwas hialuronowy. Obecnie na rynku profesjonalnym znajdziemy różnorodne formuły tego składnika. Wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy zadziała na powierzchniowe warstwy naskórka, gromadząc i uzupełniając niedobory wody. Niskocząsteczkowa formuła wniknie w głębsze warstwy skóry, kontrolując poważniejsze niedobory. Pierwsza formuła wystarczy, aby utrzymać prawidłowy poziom wilgotności skóry tłustej. Druga, penetrując w głębsze warstwy nawilża i działa wypełniająco, co ma znaczenie dla skóry dojrzałej. Warto pamiętać, że wiek w tym przypadku jest co najmniej drugorzędny – skóra młoda może być przecież bardzo sucha, a cera dojrzała wciąż zachowywać tendencję do przetłuszczania. Kolejną propozycją podawania kwasu hialuronowego jest jego formuła 3D. Jest to formuła wielocząsteczkowa, która uzupełni deficyty wody zarówno skóry tłustej, dojrzałej, jak i młodej. Pozostaje nam jeszcze skóra sucha, delikatna i wrażliwa. W takich przypadkach sprawdzi się wielocząsteczkowy kwas hialuronowy wzbogacony o odbudowujące i ochronne działanie składników lipidowych.

Co musisz wiedzieć o TEWL

Kolejne ważne przeciwdziałanie odwodnieniu skóry to kontrolowanie TEWL (przeznaskórkowego procesu utraty wody). Doskonałe efekty dają nowoczesne składniki wielocząsteczkowe łączące np. polisacharydy z akacji i kwas alginowy. Posiadają one dużą masę cząsteczkową, tworząc rodzaj powłoki skutecznie chroniącej powierzchnię skóry. Kwas alginowy to polisacharyd pozyskiwany z alg brunatnych. Jego struktura jest podobna do struktury proteoglikanów, do których zaliczamy m.in. NMF. Poliacharydy, wiążąc się z aminokwasami, tworzą hydrofilny kompleks. Chroni on równowagę wodną skóry, ograniczając przeznaskórkową utratę wody w powierzchniowych jej warstwach.

Fotoprotekcja a nawilżenie

Filtry UV są bardzo ważne, bez nich nie wychodzimy z domu, to oczywiste. Zabezpieczamy nimi przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym całą powierzchnię skóry – im bliżej głowy, tym większy faktor. Twarz najlepiej zabezpieczyć blokerem. Ale filtry UV nie zabezpieczą skóry przed utratą wody. Dlatego „letnia” ochrona to przede wszystkim kontrolowanie i odbudowa płaszcza hydrolipidowego. W tym celu wykorzystujemy działanie składników lipidowych. Nowoczesna kosmetyka profesjonalna proponuje w tym temacie zaawansowane rozwiązania. Jednym z nich może być nowy aktywny składnik biotechnologiczny – wyciąg z popłocha pospolitego, rośliny stosowanej przy poparzeniach skóry. Pobudza on syntezę podstawowych protein biorących udział w procesach różnicowania komórek. Proteiny te z kolei pobudzają syntezę NMF i poprawiają funkcję bariery skóry, scalając mikroarchitekturę warstwy rogowej. Jego skuteczność potwierdzono również w przypadkach ciężkich uszkodzeń naskórka (np. rany, szok oksydacyjny).

Co jeszcze?

Wydawałoby się, że temat ochrony i nawilżenia skóry latem mamy opracowany. Jednak to nie wszystko. Od jakiegoś czasu możemy bowiem dostarczać skórze nawilżenia nie tylko kontrolując TEWL, ale transportując wodę z zasobów skóry właściwej. Takie działanie umożliwiają nam akwaporyny, kanaliki znajdujące się w błonach komórkowych komórek naskórka. Odkryte w 1998 r. przez Petera Agre (Nagroda Nobla w dziedzinie chemii 2003 r.) akwaporyny odgrywają fundamentalną rolę w przepływie wody przez błony komórkowe. Ich odkrycie to rewolucja na miarę Nagrody Nobla nie tylko z perspektywy nauki – chemii – ale również nowoczesnej kosmetologii. Dzięki niemu mamy bowiem możliwości, by docierać z cząstkami wody do obszarów niedawno jeszcze niedostępnych. Łącząc takie możliwości z opisanymi wcześniej działaniami mamy całkowitą kontrolę nad stanem nawilżenia naszej skóry. Szukajmy więc w preparatach nawilżających składników oddziałujących na akwaporyny, a wówczas skóra naszych klientów będzie doskonale zabezpieczona i nawilżona w trakcie najbardziej nawet upalnego lata, jak również o każdej innej porze roku

Magdalena Nagajek

Kosmetyczka z ponad 20-letnim doświadczeniem. Specjalista w dziedzinie profesjonalnej pielęgnacji twarzy i ciała oraz depilacji woskiem. Twórca technik masażu. Wykładowca na kongresach, konferencjach i seminariach oraz autorka wielu publikacji. Doświadczony trener marek Ericson Laboratoire i Depileve w Polsce. Główny szkoleniowiec i koordynator szkoleń Beauty In. www.beautyin.pl