Koszyk
Gabinet na medal

Gabinet na medal

| Autor: Dagmara Pauter

Z tego artykułu dowiesz się:

• jak urządzić gabinet podologiczny,

• jakie rodzaje frezów wyróżniamy,

• jakie narzędzia zaliczamy do niezbędnego wyposażenia gabinetu.

Profesjonalny sprzęt w gabinecie podologicznym

Zabiegi wykonywane w gabinecie specjalistycznej pielęgnacji stóp wymagają wykorzystania odpowiednich narzędzi oraz sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia niektórych czynności w obrębie płytki paznokciowej czy powierzchni podeszwowej stopy. Wykonanie jakichkolwiek działań bez użycia profesjonalnego sprzętu podologicznego nie byłoby łatwym zadaniem i utrudniłoby udzielenie pomocy pacjentom przychodzącym do gabinetu specjalistycznej pielęgnacji stóp.

Ważnymi elementami wyposażenia gabinetu podologicznego są fotel zabiegowy oraz szafka. Fotel zabiegowy powinien posiadać dzielone podnóżki, ułatwiające pracę specjalisty, jak również będące komfortowym rozwiązaniem dla pacjenta. Niezbędnym elementem jest regulacja wysokości i stopnia nachylenia fotela. Szafka powinna mieć lampę ze szkłem powiększającym, miejsce na frezarkę oraz blat użytkowy. Nieodzowna w szafce jest szuflada z lampą utrzymującą jałowość sprzętu zabiegowego (narzędzia i frezy).

Podstawowymi narzędziami wykorzystywanymi podczas zabiegu specjalistycznej pielęgnacji stóp są: sonda podologiczna, pilnik kątowy, cęgi do obcinania paznokci, cążki do wycinania skórek oraz pęseta. Wszystkie narzędzia powinny być wykonane z nierdzewnej stali chirurgicznej. Dobrej jakości narzędzia mogą być dezynfekowane i sterylizowane, rzadko ulegają zniszczeniu. Tylko cęgi i cążki wymagają ostrzenia co pewien czas.

Takie opracowywanie płytki paznokciowej ma na celu ułatwienie i przyspieszenie pracy. Zbędny naskórek na płytce paznokciowej oraz w wałach paznokciowych usuwamy za pomocą frezów diamentowych. Grubość płytki możemy niwelować używając frezów z uniwersalną główką szlifującą, a następnie dokonać polerowania posługując się frezami ceramicznymi. Opracowując płytkę paznokciową nie możemy zapomnieć, że jest podatna na uszkodzenia, dlatego liczba obrotów na minutę powinna być minimalna.

Po opracowaniu płytek paznokciowych kolejnym etapem jest opracowanie powierzchni podeszwowej stopy. Na powierzchni podeszwowej stopy często znajdują się modzele, odciski, pęknięcia na piętach oraz zrogowaciały naskórek. Przy tego typu zmianach niezbędne jest użycie profesjonalnej frezarki z pochłaniaczem pyłów. Urządzenia te są przeznaczone do wykonywania zabiegów specjalistycznej pielęgnacji stóp. Frezarka za pomocą szybko obracających się frezów usuwa zrogowaciały naskórek. Dzięki temu praca na niej jest bardzo łatwa i skuteczna. Można regulować jej prędkość oraz ilość zasysanego powietrza. Za pomocą szerokiej gamy dostępnych frezów możemy również usuwać odciski, a także pielęgnować paznokcie.

Zabiegi wykonywane według odpowiednich procedur zmniejszają dyskomfort pacjenta oraz zapewniają wysoki standard usług, co wpływa pozytywnie na wrażenia osób odwiedzających gabinet.

Ważnymi elementami wyposażenia gabinetu podologicznego są fotel zabiegowy oraz szafka. Fotel zabiegowy powinien posiadać dzielone podnóżki, ułatwiające pracę specjalisty, jak również będące komfortowym rozwiązaniem dla pacjenta.

ABC pracy podologa

Pierwszym etapem każdego zabiegu jest opracowanie płytki paznokciowej za pomocą narzędzi oraz odpowiednich frezów.

Wyróżniamy frezy:

• jednorazowe,

• z uniwersalną główką szlifującą,

• do paznokci i skórek,

• do pobierania materiału mykologicznego,

• do polerowania paznokci,

• ceramiczne.

Rodzaje frezów i ich zastosowanie

Na rynku dostępne są także frezarki z systemem spryskującym, dzięki któremu praca przy ich użyciu staje się skuteczna i łatwa. Możemy regulować ich prędkość oraz dozować ilość spryskującego płynu. Miejsca frezowane oraz frez są chłodzone i dezynfekowane za pomocą płynu, co wpływa na komfort wykonanego zabiegu. Część podeszwową stopy opracowujemy używając gumowych nośników i jednorazowych kapek. Prędkość frezu dostosowujemy do wielkości zrogowacenia, maksymalna liczba obrotów na minutę to 30 tysięcy. Modzele możemy również usuwać używając frezów przeznaczonych do zrogowaciałego naskórka oraz nośników gumowych. Odciski niwelujemy frezami próżniowymi zakończonymi ostrzem albo koroną; ich maksymalna prędkość to 8 tysięcy obrotów na minutę. Po usuwaniu próżniowym odcisku miejsce wygładzamy nośnikiem gumowym z jednorazową kapką.

Dagmara Pauter

Absolwentka kosmetologii i pedagogiki, obecnie pracuje jako kosmetolog i podolog w Instytucie Kosmetycznym MAXIMA w Poznaniu oraz jako wykładowca w TEB Edukacja w Poznaniu.