Z tego artykułu dowiesz się:
•Czym różni się pedikiur frezarkowy od bezfrezarkowego?
• Jakie są zalety pedikiuru bezfrezarkowego?
• Jak wykonać pedikiur bezfrezarkowy?
Pedikiur bezfrezarkowy ‒ Lato to czas, kiedy zabieg pedikiuru cieszy się największą popularnością wśród klientek salonów kosmetycznych. W słoneczne i gorące dni noszą odkryte obuwie i chcą, by stopy były wypielęgnowane i zadbane. Dziś przyjrzymy się krok po kroku, jak wykonać pedikiur bez użycia frezarki.
Pedikiur wykonany w celach kosmetycznych obejmuje pielęgnację skóry stóp i paznokci. W efekcie pozbędziemy się zrogowaciałego naskórka, skóra na stopach będzie gładka i odżywiona. Pedikiur leczniczy (podologiczny) zaleca się w przypadku występowania wrastających paznokci, popękanych pięt, odcisków czy też modzeli. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze można wykonać pedikiur lub bardziej zaawansowany zabieg podologiczny. Jeśli nasza klientka boryka się z jednym z poniższych problemów, najpierw skierujmy ją do gabinetu lekarskiego. ‒ zmiany na skórze o charakterze zapalnym, alergicznym lub ropnym ‒ brodawki ‒ świeże blizny, rany ‒ grzybica, drożdżyca ‒ cukrzyca (nieuregulowany poziom cukru)Najczęstszym rodzajem pedikiuru oferowanym w gabinetach kosmetycznych jest pedikiur frezarkowy. Jednak w świecie kosmetyki wszystko idzie do przodu i coraz więcej gabinetów wprowadza do swojej oferty alternatywny zabieg. Frezarkę zastępują dermokosmetykami, które mają działanie złuszczające dzięki zasadowemu składnikowi w swojej recepturze, a jest nim Potassium hydroxide (wodorotlenek potasu), który ma także działanie emulgujące i stabilizujące pH.
Jakie są zalety takiego pedikiuru i co go wyróżnia na tle pedikiuru frezarkowego?
1. Szybsze pozbycie się zrogowaciałego naskórka. Przy użyciu frezarki trwa to znacznie dłużej, w przypadku dużego rogowacenia wymagane jest wykorzystanie większej liczby kapturków o różnych gradacjach, co dodatkowo generuje koszty.
2. Zdecydowanie mniej pyłu w trakcie i po zabiegu. Lepszy komfort pracy i mniej bałaganu.
3. Nie ma hałasu, który generuje frezarka.
4. Klientki, które mają wrażliwe stopy, nie odczuwają dyskomfortu.
5. Poza działaniem złuszczającym, nawilża i regeneruje skórę na stopach.
Jak powinien prawidłowo przebiegać pedikiur bezfrezarkowy?
1. Zabieg rozpoczynamy dezynfekcją stóp klientki przy użyciu preparatu dostosowanego do tej czynności. 2. W kolejnym etapie oglądamy skórę i paznokcie na stopie, przeprowadzamy wywiad z klientką w celu wyeliminowania przeciwwskazań do wykonania zabiegu.
3. Obmywamy stopy klientki wodą z preparatem myjącym w celu przygotowania do dalszego zabiegu. Nie jest wskazane długotrwałe moczenie nóg przed zastosowaniem preparatu złuszczającego.
4. Skracamy i opiłowujemy paznokcie.
5. Na skórki nakładamy płyn zmiękczający i po około 45 sekundach przystępujemy do odsunięcia drewnianym patyczkiem i w razie konieczności usunięcia przy użyciu cążek skórek wokół paznokcia.
6. Na miejsca z nadmiernym zrogowaceniem, np. na piętach, dużym palcu lub na podeszwie stopy, aplikujemy płyn złuszczający i pozostawiamy od 5 do 10 minut. Jeżeli preparat ma rzadką konsystencję, nakładamy najpierw gruby ręcznik celulozowy i na niego aplikujemy produkt, dzięki temu nie spłynie z miejsc, na które został naniesiony.
7. Na drugiej stopie powtarzamy czynności z punktu 5. i 6.
8. Po upływie czasu dostosowanego do wielkości zrogowacenia plastikową lub metalową szpatułką ściągamy naskórek. (zdjęcie nr 4) Pozostałości możemy zetrzeć jednorazową tarką.
9. Dla dopełnienia zabiegu wykonujemy delikatny piling. Po zakończeniu płuczemy stopy w wodzie.
10. Po osuszeniu stóp nanosimy i wmasowujemy intensywnie nawilżający krem do stóp.
11. Na koniec możemy przystąpić do aplikacji hybrydowego lub klasycznego lakieru, uprzednio odtłuszczając i dehydrując płytkę paznokcia.
Pielęgnacja domowa
Żeby utrzymać długotrwały efekt zabiegu trzeba pamiętać o systematycznej pielęgnacji stóp w domu. Bardzo ważne jest nawilżanie skóry od środka. Efekt ten uzyskamy pijąc codziennie odpowiednią ilość wody. Narastający, zgrubiały naskórek należy usuwać na bieżąco tarką. Trzeba pamiętać o jej umyciu i zdezynfekowaniu po każdorazowym użyciu, co zapobiegnie powstaniu bakterii i przy kolejnym zastosowaniu przeniesieniu ich na stopy. Warto stosować też pilingi do stóp, które wspomagają usuwanie naskórka. Bardzo ważne jest codzienne nawilżanie. Do tego celu warto użyć kremu, który ma w składzie mocznik. Jeśli zastosujemy się do tych zasad, stopy zawsze będą zadbane i wypielęgnowane.