Koszyk
Jak skutecznie walczyć z modzelami?

Jak skutecznie walczyć z modzelami?

| Autor: Magdalena Królikowska

Z tego artykułu dowiesz się:

• Co to jest hiperkeratoza?
• Dlaczego na modzele narzekają sportowcy?
• Jakie specyfiki pomagają zmiękczać skórę na stopach?

Spis treści

HIPERKERATOZA – SKUTEK NOSZENIA NIEODPOWIEDNIEGO OBUWIA ‒ Jednym z najczęściej występujących problemów wśród klientów odwiedzających gabinety specjalistycznej pielęgnacji stóp są modzele. Zmiany hiperkeratotyczne, a do nich należą modzele, ze względu na złożoność problemu wymagają indywidualnej diagnostyki.

Czym jest hiperkeratoza?

Hiperkeratoza (łac. hyperkeratosis) to nadmierne oraz przyspieszone namnażanie komórek w warstwie podstawnej naskórka, a następnie ich rogowacenie i gromadzenie w warstwie rogowej. Hiperkeratoza jest reakcją obronną na działanie czynników drażniących.

Przyczyn nadmiernego rogowacenia naskórka w obrębie stóp jest wiele, jednak najczęściej wywołują je:

‒ deformacje kostne, np. płaskostopie poprzeczne, Hallux valgus, Hallux rigidus, palce młotkowate

‒ nadmierny ucisk spowodowany deformacjami kostnymi w obrębie stopy
‒ tarcie podczas frezowania skóry

‒ skaleczenia

‒ temperatura ‒ oparzenia lub odmrożenia

‒ czynniki chemiczne, np. kwas salicylowy, mocznik w stęż. > 15 proc., kwas mlekowy

Pozostałe czynniki, które powodują tworzenie się hiperkeratoz, nierzadko związane z powyższymi, to: 

‒ choroby ‒ cukrzyca, RZS, choroby układu krążenia, zaburzenia pracy wątroby i nerek, grzybica

‒ zaburzenia gospodarki hormonalnej

‒ alergie

‒ suchość skóry

‒ nadwaga

‒ nadmierna potliwość

‒ niedobór witaminy A i D

‒ wady postawy oraz nieprawidłowo dobrane obuwie

‒ nieprawidłowa pielęgnacja skóry stóp (zbyt częste usuwanie zrogowaciałego naskórka).

Hiperkeratozy mogą towarzyszyć genodermatozom (choroby skóry uwarunkowane genetycznie), takim jak np.: łuszczyca, rogowiec dłoni i stóp, choroba rybiej łuski, atopowe zapalenie skóry.

Wyróżniamy następujące typy hiperkeratoz:
‒ odciski
‒ modzele
‒ pękające pięty
‒ infekcje grzybicze i bakteryjne

Modzel Callus

To powszechna zmiana skórna o charakterze lokalnym, wyraźnie odgraniczona od zdrowej tkanki. Jest to skupisko nadmiernego rogowacenia naskórka, najczęściej spowodowanego powtarzającym się uciskiem przez noszenie nieodpowiedniego obuwia oraz zmianami w budowie stopy (np. płaskostopie poprzeczne). Charakteryzuje się kolistym lub owalnym kształtem o żółtym zabarwieniu.

Modzele występujące u 18-letniego mężczyzny zawodowo trenującego piłkę nożną:

Modzele najczęściej powstają w kilku miejscach na podeszwie stopy. Umiejscowione są w okolicy przodostopia, pod paluchem oraz na krawędzi pięt. Osoby, u których stwierdzono obecność modzeli, skarżą się na ból oraz nieprzyjemne pieczenie w tej okolicy. W różnicowaniu zmian należy brać pod uwagę rogowce o charakterze punktowym oraz odciski.

Osoby, u których stwierdzono obecność modzeli, skarżą się na ból oraz nieprzyjemne pieczenie w tej okolicy.

Jak skutecznie pozbyć się modzeli?

Modzele w gabinecie specjalistycznej pielęgnacji stóp usuwamy za pomocą skalpela lub dłuta podologicznego, następnie wygładzamy miejsce używając frezarki – nośnika z jednorazowym kapturkiem ściernym.

Przy tego typu zmianach nie należy używać wyłącznie frezarki. Zmiany odnawiają się wtedy dużo szybciej i rogowacenie naskórka jest bardziej intensywne. Modzele wymagają regularnego usuwania, a regularność ta zależy od przyczyny tworzenia się hiperkeratoz. Niezwykle ważne jest stosowanie się klienta do zaleceń podologa dotyczących pielęgnacji domowej oraz zachowanie przy tym systematyczności i dyscypliny.

Modzele usuwamy w gabinecie specjalistycznej pielęgnacji stóp raz na cztery tygodnie. Między wizytami klient – po wcześniejszym dobraniu przez specjalistę odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych ‒ powinien regularnie (dwa razy dziennie) smarować stopy kremem. Kosmetyki, które pomogą w walce z nawracającymi modzelami, działają silnie nawilżająco i zmiękczająco. Najczęściej zawierają m.in. mocznik w stężeniu ok. 10 proc., który skutecznie wiąże wodę w głębokich warstwach skóry. Innymi składnikami, które wspomagająco działają w walce z modzelami, są wyciągi z awokado i rokitnika pospolitego. Działają one ochronnie przed nadmiernym wysuszeniem oraz odbudowują warstwę lipidową skóry. W zmniejszeniu modzeli pomocne mogą być również ortezy, odpowiednio dobrane obuwie, odciążenie bolesnych miejsc czy dobór indywidualnych wkładek korygujących deformację stopy.

Stopy po usunięciu modzeli:

Modzele to schorzenie, którego całkowite wyeliminowanie jest często niemożliwe, ale za pomocą dostępnych metod oraz specjalistycznych kosmetyków można te zmiany zauważalnie zmniejszyć. Pozbywamy się również dolegliwości bólowych i nieestetycznego wyglądu skóry stóp, co znacząco wpływa na zwiększenie komfortu życia klienta gabinetu specjalistycznej pielęgnacji stóp.

M._Krolikowska

Magdalena Królikowska

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, magister kosmetologii, specjalista pielęgnacji stóp. Instruktor z zakresu specjalistycznej pielęgnacji stóp Zdrowe Nogi.