Koszyk

Jak wytłumaczyć klientce, dlaczego regularna odnowa stylizacji jest koniecznością?

| Autor: Magdalena Majkrzak

Czy zastanawiałaś/eś się kiedyś, dlaczego paznokcie powinny być uzupełniane regularnie co 2–4 tygodnie? 

Moje kursantki często zgłaszają mi problem przenoszonych przez ich klientki stylizacji lub prób wydłużania przez nie okresu pomiędzy korektami. Dlatego też potrzebne jest wyjaśnienie – skąd bierze się termin kolejnej wizyty.

Dlaczego regularna korekta co 2–4 tygodnie to konieczność? Wynika to z ludzkiej anatomii, praw fizyki oraz chemii produktów, których używamy na paznokciach klientek. 

Przyjrzyjmy się zatem faktom:

  • Przeciętna długość płytki paznokcia u dorosłej kobiety wynosi około 12–14 mm (mierząc od fałdy proksymalnej do jej dystalnej części, bez wliczania wolnego brzegu);
  • Paznokcie zdrowej, dorosłej osoby rosną średnio od 1 do 1,2 mm /tydzień;
  • Strefa stresu, czyli miejsce najbardziej narażone na urazy, obejmuje około 1/4 do 1/3 długości całej płytki, co średnio wynosi +/– 3–4 mm (można to w prosty sposób sprawdzić, bardzo delikatnie naciskając na końcówkę paznokcia – biaława strefa pojawiająca się pod naciskiem to właśnie strefa stresu);
  • Aby stylizowany paznokieć był trwały, specjalista wzmacnia go, budując punkt stresu – apex, umiejscowiony na początku strefy stresu u danej osoby, co jest zazwyczaj równoznaczne z wykonaniem go w 1/3 lub 1/2 długości naturalnej płytki paznokcia (nadbudowa lub przedłużanie). Idąc tokiem logicznego rozumowania, jeśli wzmocnienie w postaci apexu przesuwa się razem ze wzrostem naturalnej płytki, to po mniej więcej trzech tygodniach będzie on na końcu strefy stresu. Co wiąże się z koniecznością skorygowania jego umiejscowienia z powrotem na jej początek, by mógł ją ponownie skutecznie chronić.

Co może się stać, gdy apex wydostanie się poza strefę stresu?

Wtedy mamy do czynienia z efektem dźwigni: najmocniej pracująca część paznokcia będzie obciążana dodatkowo masą znajdującą się na jej niepodpartej niczym końcówce (wolnym brzegu), przez co osoba nosząca stylizację może odczuwać nie tylko dyskomfort, ale również istnieje ogromne ryzyko urazów mechanicznych powyżej linii wolnego brzegu – a te z kolei mogą skutkować trwałymi zmianami w strukturze łożyska paznokcia. W przypadku klasycznego manicure’u hybrydowego bez nadbudowy sytuacja ta, z uwagi na brak apexu, może zdarzyć się już po dwóch tygodniach – stąd konieczność wymiany manicure’u po tym właśnie czasie. Regularne uzupełnienia co 2–4 tygodnie (w zależności od tempa wzrostu paznokcia) to NIE wymysł stylisty! To dbałość o zdrowie i bezpieczeństwo jego klientów.

Magdalena Majkrzak

Kreator marki Naaily, edukator i stylista paznokci z 16 letnim doświadczeniem.