Koszyk

Jak zostałam biegłą sądową… Paulina Pastuszak

| Autor: Paulina Pastuszak

Skąd wziął się pomysł na złożenie kandydatury na biegłego sądowego?

Od wielu lat walczę o pokazanie stylizacji paznokci w lepszym świetle niż na co dzień przedstawiana jest w środkach masowego przekazu. Uważam, że nasza profesja to coś więcej niż „malowanie paznokietków”, dlatego angażowałam się w prace w Ministerstwie Rozwoju, gdy mowa była o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Z tego powodu podjęłam adekwatny temat pracy doktorskiej na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym i nagrałam serię podcastów opowiadających o zagrożeniach czyhających na klientów w salonach kosmetycznych… W swoich kursach biznesowych przemycam też wiedzę z zakresu profilowania behawioralnego i jako certyfikowany mentor służę pomocą w obszarach, które nie są poruszane na zwykłych szkoleniach. Dlatego aplikacja na stanowisko biegłego sądowego jest naturalną kontynuacją mojej aktywności, mającej na celu podniesienie poziomu usług w naszej branży.

Jak wygląda proces ustanowienia biegłego, ile trwa oraz jakie są największe wyzwania?

Aby zostać biegłym sądowym w dziedzinie powiązanej z kosmetologią/kosmetyką w Polsce, należy spełnić określone wymagania formalne. Zgodnie z art. 199 Kodeksu postępowania cywilnego i art. 233 Kodeksu postępowania karnego biegłym może zostać osoba, która posiada wiedzę i doświadczenie w danej dziedzinie, co potwierdzać będzie jej wykształcenie, praktyka zawodowa, naukowa lub artystyczna. Oprócz posiadania odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia, kandydat na biegłego musi także spełniać inne wymagania określone w ustawach, m.in. nie może być skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne lub przestępstwo skarbowe.

Również w przypadku dziedziny stylizacji paznokci kandydat musi posiadać odpowiednie wykształcenie, a także doświadczenie w tej dziedzinie. W celu uzyskania statusu biegłego w danej dziedzinie należy złożyć wniosek do sądu, który będzie analizował wszystkie wymagane dokumenty, oraz stawić się na rozmowę kwalifikacyjną. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i pozytywnym przejściu rozmowy kwalifikacyjnej sąd może ustanowić kandydata na biegłego.

prenumerata

Jak w praktyce wyglądają obowiązki biegłego sądowego?

Obowiązki biegłego sądowego w Polsce są określone w Kodeksie postępowania cywilnego oraz Kodeksie postępowania karnego. Biegły jest zobowiązany do rzetelnego i bezstronnego złożenia zeznań, opartych na własnej wiedzy i doświadczeniu. Powinien także zachować poufność w sprawach, które zostały mu powierzone, oraz przestrzegać terminów wyznaczonych przez sąd. Biegły jest też zobowiązany do udzielania odpowiedzi na pytania strony, ale nie może doradzać jej w sprawie.

Jak często zdarzają się pozwy przeciwko stylistkom paznokci?

Nie ma dokładnych danych na temat liczby pozwów przeciwko stylistkom paznokci w Polsce, ale patrząc na dziedziny pokrewne, będzie ich niestety coraz więcej. W przypadku sporów związanych z usługami kosmetycznymi najczęściej chodzi o szkody wyrządzone klientowi lub niezgodność wykonanej usługi z umową. W takim przypadku strony mogą zgłosić roszczenia na drodze cywilnoprawnej, a biegły może zostać powołany, aby wyjaśnić okoliczności sprawy. Niestety, realia w naszej branży nadal pozostawiają wiele do życzenia pod względem higieny czy bezpieczeństwa pracy… Brak autoklawów, używanie wielorazowych pilników, praca bez rękawiczek – to wszystko czynniki ryzyka, które w przypadku konfliktu na linii konsumentka ‒ usługodawca mogą być rozpatrywane na wyraźną niekorzyść tego drugiego. Dlatego warto dbać o najwyższą jakość usług i zapewnienie klientom pełni bezpieczeństwa… Tak, by biegli sądowi nie mieli zbyt wiele pracy!

Paulina Pastuszak

Zwyciężczyni w konkursie BIZNESWOMAN ROKU w kategorii „Biznes roku – przychód do 10 milionów złotych”. Edukatorka szkoląca z zakresu stylizacji paznokci na 5 kontynentach. Współprowadząca program „Kosmetyczne rewolucje” w TVN Style. Właścicielka Akademii Online oferującej ponad 55 szkoleń z zakresu Nail Design, prawa, BHPi i zarządzania w branży Beauty. Autorka bestsellerowych Leksykonów Stylizacji Paznokci „Wyssane z palca®”; host serii podcastów o tym samym tytule, dwukrotna zwyciężczyni Online Courses Awards za największą liczbę sprzedanych szkoleń online. Autorka ponad 400 artykułów w prasie branżowej na całym świecie.