Koszyk

Jakie fazy ma trądzik różowaty

| Autor: Agata Czałbowska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest trądzik różowaty,
  • jak się objawia,
  • o czym należy pomyśleć, przystępując do jego zwalczania.

Jakie fazy ma trądzik różowaty

Trądzik różowaty ( acne rosacea ) to przewlekła, zapalna choroba skóry występująca na podłożu łojotoku i zaburzeń naczyniowych. Jej patogeneza nie jest jednorodna i do końca wyjaśniona, i można doszukiwać się wielu jej przyczyn. Przyjrzyjmy się nie tylko samym objawom ale także fazom, które możemy rozróżnić w zależności od obrazu zmian.

Jednym z czynników sprzyjających rozwojowi trądziku różowatego jest cera tłusta, wrażliwa i naczyniowa, a także mieszana (tłusta w strefie T i sucha na policzkach). Choroba ta dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn w wieku 30‒50 lat. Znacznie częściej występuje jednak u kobiet, ze szczególnym nasileniem w okresie menopauzalnym, w trakcie menstruacji oraz ciąży. Wskazuje to na istotny wpływ zmian hormonalnych na trądzik różowaty. Mężczyźni statystycznie chorują rzadziej, ale przebieg choroby jest u nich cięższy. Zmiany zlokalizowane są na twarzy, głównie w środkowej części czoła, na nosie, policzkach i brodzie, tworząc charakterystyczny kształt „motyla”.

Objawy trądziku różowatego

Objawy trądziku różowatego to przede wszystkim rumień, teleangiektazje, grudki, krostki na podłożu łojotoku. W zależności od obrazu zmian możemy wyróżnić trzy fazy.

  1. Faza I: Okres rumieniowy ‒ zmiany mają charakter rumieniowy, z przemijającym zaczerwienieniem twarzy. Towarzyszy

Pozostało 76% tekstu do przeczytania

This post is only available to members.

Agata Czałbowska

Chemik, założycielka marki Nanili Professional. Ukończyła wydział Technologii Chemicznej Politechniki Warszawskiej na specjalizacji Lekka Synteza Organiczna – leki i kosmetyki. Początkowo związana z branżą farmaceutyczną, a następnie z kosmetyczną. Ukończyła szkolenia z zakresu prawa kosmetycznego, GMP i kosmetologii, a także zarządzania projektami i monitorowania badań klinicznych.