Z tego artykułu dowiesz się:
– czym jest keratoliza dziobata,
– jak się objawia,
– jak wygląda profilaktyka i leczenie.
Nieprzyjemny zapach? Niepokojące zmiany w okolicy stóp? Po czym poznać keratolizę dziobatą? Keratoliza dziobata jest chorobą skóry, której towarzyszą na stopach ubytki. Najczęstszą przyczyną pojawienia się keratolizy dziobatej jest nadpotliwość. Jak ją rozpoznać i jakie wdrożyć leczenie?
Keratoliza dziobata jest chorobą mającą przede wszystkim podłoże bakteryjne. Najczęściej spotykana u osób cierpiących na nadmierną potliwość stóp. Kolejnymi czynnikami, które mają wpływ na podwyższenie ryzyka pojawienia się choroby jest długotrwałe noszenie nieprzewiewnego i ciasnego obuwia przede wszystkim z tworzywa sztucznego, tutaj można zwrócić uwagę na ciężkie obuwie pracownicze. Tym samym na pojawienie się keratolizy dziobatej szczególnie narażeni są pracownicy fizyczni, ale również sportowcy.
Jak objawia się keratoliza dziobata?
Najczęściej spotykanym i charakterystycznym dla tej choroby objawem są ubytki w naskórku w okolicy stopy, przypominające trochę miejsce podziobane przez ptaki. Po takim opisie podczas wizyty zazwyczaj słyszę odpowiedź: „Naprawdę? Myślałam, że to normalne, że to tylko potówki”, owszem przy nadpotliwości potówki nie są niczym nadzwyczajnym, jednak przyczyny powstawania są zupełnie inne. W Keratolizie dziobatej zmiany pojawiają się na skutek działania enzymów keratolicznych, które wywołują bakterie z rodziny maczugowców. Ubytki można zaobserwować najczęściej w okolicy śródstopia, bocznych krawędzi stopy, opuszkach palców jak również na piętach. W dalszym przebiegu choroby, zmiany wywołane przez bakterię, mogą zwiększać swój obszar doprowadzając tym samym do nadżerek. Takim zmianom mogą towarzyszyć również świąd lub nieprzyjemny zapach.
Profilaktyka i leczenie keratolizy dziobatej?
W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, które mogą wskazywać na keratolizę dziobatą klient powinien udać się do specjalisty, który dobierze odpowiednie produkty i preparaty, których celem jest odkażenie i osuszenie. Pacjent otrzyma również zalecenia dotyczące higieny okolic stóp. W celu zapobiegania pojawienia się keratolizy dziobatej, przy występowaniu nadpotliwosci stóp można zastosować odpowiednio do tego przeznaczone antyperspiranty do stóp, noszenie skarpet z naturalnych materiałów oraz codzienna ich zmiana. Pacjent musi pamiętać o regularnej dezynfekcji obuwia, co raz częściej w salonach podologicznych można spotkać urządzenia do ozonowania obuwia.
Lidia Kałużna
Instruktor Molly Lac – KOBYŁKA i Specjalista ds. Podologii. Miłością i pasją do paznokci zaraziła się 15 lat temu, a od 2018 roku prowadzi swój salon „Lili Nail” w Kobyłce pod Warszawą. Zakochana w metodzie „żel bez piłowania”, a przy zdobieniach traci poczucie czasu. Wciąż się rozwija podnosząc tym samym swoje kwalifikacje i umiejętności.
Osiągnięcia:
Międzynarodowe Mistrzostwa Slovakia – Bratysława 2022
- 1 miejsce w TIP BOX Aquarelle Painting
- 1 miejsce w One to One PortretMiędzynarodowe Mistrzostwa w Abu DhabiDywizja Master
- 1 miejsce – Poster „nóżki z okładki”
- 1 miejsce – box pedicure
- 1 miejsce – Poster Nails of Magazine
- 2 miejsce – One to one Portret
- 2 miejsce – Poster Mans manicure