Z tego artykułu dowiesz się:
• Czym charakteryzuje się klej cyjanoakrylowy pod kątem budowy i właściwości chemicznych?
• Jakie problemy najczęściej pojawiają się w pracy z klejami?
• Czy i jak można im zapobiec?
• Jaki wpływ na właściwości kleju, oraz schemat pracy ma temperatura i wilgotność otoczenia?
Jak go okiełznać? Praca stylisty rzęs wymaga nie tylko sprawności manualnej, znajomości trendów i odpowiedniej techniki. Wybór i dogłębne poznanie akcesoriów i produktów, które stosujemy w naszej pracy jest podstawą udanych stylizacji. Judyta Kukawka przybliża zagadnienia związane z klejem cyjanoakrylowym.
Najczęstsze problemy
„Ratunku! Mój klej się ślizga!”, „Jaki klej polecicie do…?”, „Moim klientkom słabo trzymają się rzęsy, jaka może być tego przyczyna?”. Znacie to? Odwiedzając grupy i fora poświęcone stylizacji rzęs, można zauważyć, że najczęściej pojawiającym się problemem jest praca z klejem. Jestem pewna, że każda stylistka potwierdzi, że chociaż raz miała z tym kłopot. Co należy zrobić, aby pozbyć się problemu z klejem raz na zawsze?
Odpowiedź jest prosta!
Wystarczy go poznać i rozumieć jego potrzeby, a wtedy gwarantuje Wam piękną przyjaźń. W tym artykule wyjaśnię, z czego składa się klej, czego od nas oczekuje oraz w jaki sposób się z nim obchodzić, aby nasza praca była łatwa i przyjemna a wykonane stylizacje piękne i trwałe.
Budowa klejów cyjanoakrylowych
Głównym i najistotniejszym składnikiem klejów używanych w stylizacji rzęs jest cyjanoakrylan. Stanowi on ok. 80 % całego składu kleju. Jest to substancja chemiczna wykorzystywana również m.in. w klejach przemysłowych, budowlanych oraz medycznych. Cyjanoakrylany w klejach do rzęs występują w formie różnych mieszanek m.in.: cyjanoakrylany etylowe, cyjanoakrylany alkoksyetylowe, cyjanoakrylany butylowe oraz cyjanoakrylany propylowe. Resztę składu kleju stanowią m.in. stabilizator kwasowy oraz carbon (w czarnych klejach).
Polimeryzacja – co to jest? Polimeryzacja jest to reakcja chemiczna, w wyniku której związki chemiczne o małej masie cząsteczkowej (monomery), reagują same ze sobą tworząc polimer. Podczas pracy z klejem do rzęs zachodzi polimeryzacja łańcuchowa, reakcja ta zachodzi „lawinowo”, czyli: monomery cyjanoakrylu zaczynają łączyć się tworząc łańcuchy polimeryzacyjne, które sieciując łączą się wzajemnie. Im dłuższe łańcuchy powstaną tym większa trwałość naszych aplikacji.
Co ma wpływ na polimeryzacje?
Aby reakcja polimeryzacji nastąpiła poprawnie, a łańcuchy polimeryzacyjne były jak najdłuższe należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym pracujemy: § Wilgotność powietrza – optymalna wartość wilgotności dla odpowiedniej pracy kleju to 40-60%. Im większa wilgotność, tym klej szybciej się utwardza. Gdy wilgotność jest mniejsza klej potrzebuje więcej czasu, aby spolimeryzować a co za tym idzie istnieje większe ryzyko wystąpienia podrażnień, alergii, „sklejek” oraz składania się kępek. § Temperatura powietrza – idealna temperatura dla polimeryzacji to ta w zakresie 20-24 stopni °C. Wraz ze wzrostem temperatury proces ten zachodzi szybciej. Stąd najwięcej problemów podczas pracy z klejem pojawia się latem, klej utwardza się tak szybko, że czasem za nim nie nadążamy, a cierpi na tym trwałość aplikacji. § Odczyn pH – reakcja polimeryzacji zachodzi najlepiej w środowisku słabo zasadowym . Uwzględnij tą wiedzę przy przygotowaniu rzęs do zabiegu. Unikaj płynów o niskim pH (kwasowym), sięgaj po te z pH powyżej 7.
Co jeszcze?
Oprócz w/w warunków istnieje kilka innych czynników, które mają wpływ na pracę z klejem. Oto najważniejsze:
§ Pamiętaj, aby klej przechowywać w specjalnych woreczkach termoizolacyjnych do tego przeznaczonych, ochroni go to od czynników zewnętrznych takich jak temperatura i wilgotność powietrza. Nie trzymaj kleju w lodówce, wysokie różnice temperatur oraz wysoka wilgotność niekorzystnie wpływa na żywotność kleju.
§ Przed każdym użyciem dokładnie wstrząśnij butelkę z klejem. Tylko dobrze wymieszany klej będzie z nami współpracował.
§ Wymieniaj klej co max 30 minut, kropla powinna mieć ok. 5 mm średnicy. Większość problemów z trwałością aplikacji jest spowodowana nieznajomością optymalnych warunków pracy z klejem, a nie przez sam produkt. Stosując się do powyższych zasad nasza praca będzie bardziej efektywna, ryzyko reklamacji zostanie zminimalizowane, a obustronna satysfakcja z wykonanej stylizacji gwarantowana.