Koszyk

Korekta ust za pomocą PMU

| Autor: Daria Jurałowicz-Boratyńska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie aktualnie panują trendy,
  • Jak dobrać formę i ustalić kształt,
  • Jak dobrać kolor i technikę pigmentacji.

Korekta ust za pomocą PMU

Kształtne, proporcjonalne, symetryczne usta to marzenie wielu kobiet, ponieważ wargi są postrzegane jako symbol kobiecości i seksapilu, a potrafią pobudzić nie tylko męską wyobraźnię. Dlatego zabiegi korygujące kształt ust są dziś tak często wykonywane w gabinetach makijażu permanentnego i klinikach medycyny estetycznej.

Większość klientek oczekuje, żeby usta były proporcjonalne do twarzy, symetryczne, kształtne, średniej wielkości, a przede wszystkim, by wyglądały naturalnie. Na intensywnie rozwijającym się rynku makijażu permanentnego pigmentacja ust staje się wręcz obowiązkowa, by przez cały czas wyglądały nieskazitelnie i pięknie. Systematycznie powstają nowe trendy, techniki aplikacji pigmentu, metody cieniowania, pojawiają się nowe urządzenia do pigmentacji, innowacyjne systemy igieł, a także mieszanki pigmentów, które mają gwarantować stabilność i bezpieczeństwo.

Obecnie najbardziej modny makijaż permanentny ust to delikatne podkreślenie czerwieni wargowej, stonowana zmiana koloru tak, aby usta stały się pełniejsze, bardziej jędrne, a kolor tylko lekko pogłębiony.

Obecnie najbardziej modny makijaż permanentny ust to delikatne podkreślenie czerwieni wargowej, stonowana zmiana koloru tak, aby usta stały się pełniejsze, bardziej jędrne, a kolor tylko lekko pogłębiony. Ten rodzaj pigmentacji pozwala poczuć się kobiecie bardziej atrakcyjną nawet wtedy, kiedy budzi się rano bez makijażu. Wystarczy tylko odrobina wazeliny lub bezbarwnego błyszczyku, by tak podkreślone usta wyglądały zmysłowo i jednocześnie bardzo naturalnie.

Należy pamiętać, że najważniejsze w pigmentacji jest bezpieczeństwo zabiegu oraz odpowiedź na oczekiwania klientki, podkreślenie jej naturalnego piękna w taki sposób, by uwydatnić walory i skorygować mankamenty urody, zawsze uwzględniając stan skóry, wskazania i przeciwwskazania do zabiegu.

Czy to prawda, że usta to trudna okolica do mikropigmentacji? Tak, ponieważ ich skóra jest bardzo delikatna, wyjściowy kolor nie jest jasny i jednolity, a do tego nierównomierny, często za sprawą blizn po przebytych opryszczkach. Warstwa nabłonka pokrywającego wargi jest wyjątkowo cienka, a skóra ust, która jest kilkukrotnie cieńsza niż skóra reszty twarzy (ok. 1,5–2 mm), do wewnątrz jamy ustnej przechodzi w błonę śluzową. Jest tak cienka, że prześwitują przez nią naczynia krwionośne. Dlatego mamy czerwone lub różowe usta, bo skóra w tej okolicy nie posiada warstwy ziarnistej, więc szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe dociera bardzo głęboko do naczyń krwionośnych. Tutaj skóra nie ma warstwy ochronnej, a to może powodować jej łuszczenie się.

Skóra w postaci tzw. czerwieni wargowej jest pozbawiona włosów, gruczołów potowych oraz bardzo ubogo wyposażona w gruczoły łojowe. Ta ostatnia właściwość sprawia, że naturalna ochronna warstwa lipidowa na ustach jest także wyjątkowo delikatna. W dodatku nieustannie ścieramy ją, oblizując usta, jedząc czy pijąc, przez co wargi stają się bezbronne i odsłonięte na działanie czynników uszkadzających. Dlatego ta szczególnie wrażliwa okolica wymaga odpowiednio delikatnej pigmentacji.

Makijaż permanentny ust, które mają ładny kształt, nie jest skomplikowany, bo wystarczy tylko delikatnie pokryć je odpowiednim kolorem, ale gdy usta są asymetryczne, za małe, za duże lub mają nierówną powierzchnię, blizny i ubytki koloru, to pigmentacja staje się trudniejszym wyzwaniem.

Korekta asymetrii ust
Uzupełnienie zaniku czerwieni wargowej

Po pierwsze: konsultacja

Jak zawsze najważniejsza jest konsultacja przed zabiegiem, gdyż każda klientka ma swoje wyobrażenie o idealnych ustach, a nie zawsze można je spełnić za pomocą makijażu permanentnego. Często panie oczekują powiększenia ust, a to zadanie dla lekarza medycyny estetycznej, który za pomocą wypełniaczy zapewni im objętość lub poprawi kształt. Im więcej szczegółów ustalimy na wstępie, tym większe szanse na gwarancję satysfakcji. Na tym etapie istotne jest uwzględnienie aktualnego stanu zdrowia i ustalenie, czy nie występują przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu.

 Po drugie: dobór formy i ustalenie kształtu

Rzadko spotykamy naturalnie symetryczne usta, bo żadna twarz nie jest idealnie symetryczna. Za pomocą makijażu permanentnego, dążąc do ust idealnych, w ramach możliwości nadajemy im symetrię. Przed wykonaniem zabiegu zawsze należy wykonać zdjęcie ust bez makijażu. Następnie trzeba naszkicować docelowy ich kształt za pomocą kredki, aplikatora pigmentu czy markera przeznaczonego do rysunku wstępnego przed mikropigmentacją. Warto skórę wcześniej zmatowić, by kolor nie rozmywał się na tłustej powierzchni.

Istnieją różne techniki rysunku. Osobiście preferuję czysty szkic cienkopisem, bez nakładania kamuflażu na skórę poza linię warg, bo sterylność pracy jest podstawą bezpieczeństwa pigmentacji. Pod koniec tej czynności zawsze proszę klientkę o mimikę (np. uśmiech, dzióbek), przyglądam się ustom z różnych kątów, od góry i z dołu, a także z profilu, by mieć pewność, że pasują one do całej twarzy.

Pamiętajmy, że rysunek wstępny jest bardzo ważny. Ten etap zawsze powinien być zakończony zdjęciem, na którym widać ostateczny kształt ust, zaakceptowany przez klientkę. Nigdy nie przystępuję do kolejnych czynności, dopóki obie strony nie są pewne rezultatu rysunku.

 Po trzecie: wybór idealnego koloru

Dobierając właściwy kolor pigmentu zawsze należy podkreślić jak najbardziej naturalny kolor ust i uwzględnić preferencje klientki, jej styl i oczekiwania. Często panie mają swój ulubiony kolor pomadek czy błyszczyków. Należy to uwzględnić, o ile pasuje on do subtonu skóry, czyli ukrytego kolorytu skóry, który ocenimy, obserwując jej kolor bez makijażu i w świetle dziennym, analizując naturalny kolor włosów, kolor tęczówek oczu, a przede wszystkim naturalny odcień czerwieni wargowej. Kolor można wybrać opierając się na aktualnej modzie i oczekiwaniach klientki, ale należy pamiętać, że przede wszystkim ma być idealnie dobrany do jej urody, koloru czerwieni wargowej i kształtu ust.

 Po czwarte: odpowiednia technika

Nie istnieje jedna ogólna technika pigmentacji ust, bo metodę pracy należy dobierać do zaplanowanego efektu zabiegu, jak również do swoich umiejętności. Powinno się uwzględnić docelowe nasycenie ust i zastosować odpowiednie cieniowanie, dzięki któremu uzyskamy intensywny kolor, czy też zastosować technikę akwarelową i osiągnąć efekt delikatnego, pikselowego krycia, albo poprzez nanoszenie kilku warstw i różnych kolorów pigmentów uzyskać efekt 3D.

Praca zawsze powinna być płytka, powolna i delikatna. Efektem niewłaściwej, głębokiej, chaotycznej pigmentacji, niewłaściwego kąta pracy czy zastosowania niewłaściwych igieł lub zbyt dużej ilości znieczulenia są zasinione usta i przerysowany efekt po wygojeniu. Nigdy nie należy pracować na skórze wokół rzeczywistego obszaru czerwieni wargowej. Struktura i kolor warg jest inny niż kolor skóry i po wygojeniu zawsze będzie widoczna różnica. Kolor zawsze będzie się różnił i nie wygląda to dobrze.

Najważniejsze, by zabieg pigmentacji przeprowadzić bardzo starannie, higienicznie, sterylnie i używać do tego celu tylko atestowanych narzędzi i pigmentów.

 Po piąte: zalecenia pozabiegowe

Zawsze należy klientce opowiedzieć szczegółowo o przebiegu procesu gojenia, dać zalecenia pielęgnacyjne i produkty do stosowania w domu. Warto również przekazać instrukcję, jak postępować nie tylko bezpośrednio po zabiegu, ale również przez kolejne miesiące, by usta jak najdłużej wyglądały idealnie. Pamiętajmy, że prawidłowo wykonany makijaż permanentny powinien w naturalny sposób podkreślać urodę. Zawsze powtarzam, że wykonujemy go nie po to, by się nie malować, ale po to, by pięknie wyglądać bez makijażu.

6 przykazań linergistki/ty

  1. Nigdy nie powiększamy ust makijażem permanentnym, wychodząc poza naturalny ich kształt. Do tego zabiegu służy iniekcja kwasu hialuronowego.
  2. Zawsze najpierw na naturalnych ustach należy wykonać makijaż permanentny, a następnie powiększyć je kwasem hialuronowym (odstęp pomiędzy zabiegami powinien wynosić miesiąc).
  3. Jeśli dawny makijaż permanentny ust jest nieprawidłowy, przerysowany, nierówny, to tzw. cover możemy wykonać po usunięciu poprzedniej pigmentacji.
  1. Pigmentację medyczną, np. korektę ust po operacjach (jak zajęcza warga), należy wykonać po wcześniejszym opracowaniu blizn, by jak najlepiej przygotować skórę do zabiegu pigmentacji.
  2. Męskie usta też mogą być subtelnie podkreślone makijażem permanentnym, przy czym należy pamiętać, by nie wyrysować ich tak, jak kobiecych.
  3. Na trwałość makijażu permanentnego wpływają predyspozycje osobnicze, jakość skóry, stosowane zabiegi oraz pielęgnacja nawilżająca i ochrona przeciwsłoneczna.

Daria Jurałowicz-Boratyńska

Certyfikowana linergistka i trenerka makijażu permanentnego. Absolwentka pedagogiki, kosmetologii medycznej i praktycznej. Autorka cyklicznych artykułów w Beauty Forum Polska oraz innych pismach branżowych. Prelegent podczas targów i konferencji kosmetycznych. Juror podczas mistrzostw makijażu permanentnego oraz zdobywczyni 1 miejsca w Międzynarodowych Mistrzostwach PMU. Twórczyni autorskiej techniki mikropigmentacji piegów, realistycznych brwi 3D oraz metody rekonstrukcji brwi u pacjentów z alopecją. Właścicielka LE CONTOUR w Legionowie.