Koszyk

Kto w Polsce ma prawo do wykonywania zawodu Podologa?

| Autor: Dorota Szafarowska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak kwalifikuje się podologa,
  • kto może pracować jako podolog,
  • jak wygląda kształcenie na poziomie wyższym.

Do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 27 stycznia 2021 r do Dziennika Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej został oficjalnie dopisany zawód Podolog o symbolu  cyfrowym 323014. Oznacza to, że od 1 września 2021 r. szkoły policealne zdobyły uprawnienia do kształcenia w zawodzie podologa w systemie dziennym i zaocznym.

Zanim jednak zawód podolog został wpisany oficjalnie na listę zawodów Polskich  Minister Edukacji i Nauki z dniem 19 lutego 2018 roku wyraził zgodę na prowadzenie eksperymentu pedagogicznego polegającego na prowadzeniu kształcenia w zawodzie podolog w Szkole Policealnej nr 1 im. Matki Ewy w Bytomiu i po odbyciu eksperymentu na tej podstawie przyporządkował zawód podologa do branży fryzjersko-kosmetycznej ponieważ uznał, że zakres kształcenia zbliżony jest zabiegom pielęgnacyjnym i kosmetycznym i w związku z tym nie może być uznany jako zawód medyczny.

 Kwalifikacja zawodu podologa

W zawodzie podologa minister wyodrębnił  tylko jedną kwalifikację  a mianowicie:  świadczenie usług w zakresie zabiegów podologicznych o symbolu kFRK.05, którą każdy uczeń po odbyciu 2 letniego kształcenia w policealnej szkole podologii  będzie musiał zakończyć  egzaminem państwowym  przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną po to by  uzyskać uprawnienia zawodowe. Pierwszy egzamin zawodowy odbędzie się w sesji letniej 2023 roku (pomijając eksperyment).

Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie będzie podzielony na dwie części:

Cześć pisemna (zdalnie)  40 pytań czas 60 minut. Każde zadanie zawierać będzie  cztery odpowiedzi do wyboru, z których tylko jedna będzie  poprawna. Za poprawne rozwiązanie zadań w części pisemnej można uzyskać maksymalnie 40 punktów.

Część praktyczna egzaminu będzie polegać  na wykonaniu przez zdającego na stanowisku egzaminacyjnym zadania praktycznego, którego rezultatem może być wyrób, usługa i dokumentacja. Czas trwania egzaminu praktycznego to 120 minut. Zadania praktyczne zdający będzie musiał wykonać  na fantomie. Ocena wykonania zadania będzie przeprowadzana zgodnie z zasadami oceniania ustalonymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną tak jak odbywa się to w przypadku matur. W przypadku części praktycznej zalicza 50 % poprawnych odpowiedzi natomiast w przypadku egzaminu praktycznego 75 % poprawnie wykonanych zadań. Ten kto nie zaliczy egzaminu nie uzyska kwalifikacji zawodowej ale będzie miał możliwość przystąpienia do ponownego  egzaminu w sesji letniej lub zimowej.  

Kto może pracować jako podolog?

Wprowadzenie zawodu Podologa do systemu oświaty spowodowało, sporo niepokoju u osób, które od wielu lat szkoliły się zawodowo w tym obszarze nauki, zdobywały doświadczenie (jak jeszcze zawód nie został wprowadzony na listę zawodów Polskich) i obecnie świadczą usługi podologiczne tytułując się dyplomem podologa po odbytym kursie, szkoleniu. Z rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki jasno wynika, iż zawód podolog nie jest zawodem regulowanym (tak jak zawody medyczne np.: lekarz) w związku z tym wszystkie osoby, które ukończyły we wcześniejszych latach kursy, szkolenia  podologiczne mogą te usługi świadczyć ale muszą się liczyć z tym, iż będą mieć dużo mniejsze szanse na rynku pracy niż osoby mające zawód.

Na razie ministerstwo nie planuje wprowadzenia regulacji zawodu podolog ponieważ regulacje dotyczą najczęściej wybranych grup zawodowych m.in.: lekarzy, nauczycieli itp. W związku z tym nasuwa mi się pytanie. A co z osobami , które ukończyły studia z  kosmetologii  I lub II stopnia wybierające specjalizację z podologii, czy kończące studia podyplomowe z podologii ? Czy mogą nazywać się podologami ? Czy muszą zdać egzamin państwowy aby uzyskać uprawnienia zawodowe?

A co z wykształceniem wyższym?

W przypadku kształcenia na wyższym poziomie sytuacja wyglada zupełnie inaczej, niż w przypadku osób kończących policealną szkołę medyczną. Tu nie obowiązuje egzamin państwowy tak jak w przypadku kształcenia dwuletniego. Kształcenie na poziomie wyższym kieruje się innymi prawami. To uczelnia wystawia uprawniania zawodowe, na podstawie realizowanego programu w trakcie trwania studiów. W tym przypadku wybrana specjalizacja określa uprawnienia.  Uprawnienia i kwalifikacje  zawodowe można odczytać w suplemencie dołączonym do dyplomu wydanym przez Rektora uczelni po obronie pracy dyplomowej, licencjackiej czy magisterskiej. Jeśli uczelnie nie dopisała w dyplomie takich uprawnień należy złożyć stosowne pismo do dziekanatu w celu wydania zaświadczenia o uprawnieniach. Każda uczelnia wystawia inne uprawnienia zawodowe w zależności od swoich uprawnień.

Ja na przykład ukończyłam WSZKIPZ  w Warszawie na  kierunku Kosmetologia ze specjalizacją  Podologia i w uprawnieniach mama napisane iż:

Absolwentka WSZKIPZ kończąc kierunek Kosmetologia ze specjalizacją Podologia uzyskałam jako podolog kompetencje do przeprowadzania zabiegów u osób chorych, z grupy ryzyka – cukrzycy, osób z rozrzedzonej krwi oraz problemami zdrowotnymi układu krwionośnego czy nerwowego z chorobami układu autoimmunologicznymi, chorobami reumatycznymi, po operacjach i innych potrzebujących specjalistycznych zabiegów podologicznych. Absolwentka została merytorycznie i praktycznie przygotowana do samodzielnego prowadzenia praktyki w zawodzie podologa. Natomiast moja koleżanka,  która kończyła inną uczelnie na kierunku kosmetologi ze specjalizacją podologii uzyskała  inne uprawnienia zawodowe od moich.  

W przypadku osób kończących dwu letnią policealną szkołę z podologii sytuacja wyglada inaczej niż w przypadku kształcenia na poziomie wyższym,  aby uzyskać kwalifikacje w zawodzie muszą one zdać egzamin państwowy przed Centralną Komisją Egzaminacyjną.

Osoby mające uprawnienia (wyżej wymienione) będą miały wiekszą wiedzę, umiejętności i większe szanse wśród pracodawców na zdobycie intratnej  pracy. Pracodawcy będą chętniej wybierać osoby z dyplomem, tytułem, specjalizacją podologa niż po odbytym kursie, czy szkoleniu. Dlatego warto kształcić się na tych kierunkach, poszerzać wiedzę i zdobywać umiejętności mimo braku regulacji zawodowych. A kto wie co będzie za ileś lat, może być tak, że ministerstwo uzna, że jednak zawód podolog powinien być zawodem medycznym i wprowadzi regulację zawodowe, a wtedy tylko te osoby, które uzyskały uprawnienia i kwalifikacje będą miały prawo do wykonywania zawodu podologa.

Osoby, które nie mają powyżej wymienionego wykształcenia,  a chcą   podnieść swoje kompetencje i świadczyć usługi podologiczne w ramach swojej działalności mają różne możliwości. Po pierwsze osoby, które ukończyły liceum (zdały maturę lub nie) mają możliwość ukończenia 2 letniej policealnej szkoły podologii w formie dziennej lub stacjonarnej,  która kończy się egzaminem kwalifikacyjnym przed Centralną Komisją Egzaminacyjną. Po drugie mogą  kształcić się na wyższych uczelniach wybierając specjalizację podolog.  Po trzecie  mogą samodzielnie zgłosić się do OKE (tylko te osoby, które wiele lat pracują w zawodzie podologa) po wykazaniu stosownych dokumentów  i przejściu pozytywnej weryfikacji mogą zdać egzamin państwowy przed Centralną komisją Egzaminacyjną. Rozporządzenie Ministra w sprawie zawodu podolog na poziomie policealnej 2 letniej szkoły określa, że podolog nie jest zawodem medycznym w związku z tym nie ma uprawnień do leczenia pacjentów,  przerywania ciągłości skóry (wykonywanie zabiegów krwawych) natomiast minister zaznacza, iż może wspomagać leczenie, wykonywać zabiegi na zlecenie lekarza,  edukować pacjentów, rozpoznawać schorzenia,  przeprowadzać terapie wspomagające leczenie, może wykonywać zabiegi podologiczno higieniczno-pielęgnacyjno-profilaktyczne na kończynach dolnych ze szczególnym uwzględniam stóp, wykonywać zabiegi podologiczno lecznicze oraz z zakresu profilaktyki wtórnej na stopach w zależności od rodzaju schorzenia, wykonywać zabiegi podologiczne profilaktyczno-lecznicze na stopach u osób chorujących na cukrzycę,  rozpoznawać zmiany patologiczne i pielęgnować stopy osób w podeszłym wieku, chorych na cukrzycę oraz innych osób wymagających takiej opieki, samodzielnie rozpoznawać zmiany patologiczne w obrębie kończyn dolnych oraz ich przyczyny, dobierając  odpowiednie procedury terapeutyczne  dla określonego pacjenta. Wyodrębnione uprawnienia pozwalają zatem na współpracę podologa z lekarzami różnych specjalności m.in.: diabetologiem, ortopedą, chirurgiem, dermatologiem itp oraz na zdobycie przez podologów  pracy nie tylko w gabinetach kosmetycznych, spa i wellness ale również w  klinikach stopy cukrzycowej, w  poradniach i gabinetach rehabilitacyjno ortopedycznych, w klinikach medycznych,  sanatoriach, centrach rehabilitacyjnych,  poradniach diabetologicznych, zakładach pięlegnacyjno-opiekuńczych itp.

Dorota Szafarowska

Mgr kosmetologii specjalizująca się w podologii. Autorka książki ,,Defekty stóp i paznokci. Praktyczny poradnik podologa, Wyd. PZWL. 2022 rok. Nauczyciel podologii w PWSM w Warszawie, egzaminator oraz autorka kursów przygotowujących do państwowego egzaminu z podologii. Założycielka Podoclinica klinika zdrowia stóp, która świadczy usługi podologiczne we współpracy z lekarzami.