Koszyk

Laser w służbie podologii

| Autor: Dorota Szafarowska

Z tego artykułu dowiesz się:

•  Jak działa laseroterapia?

•  Jakie lasery stosuje się w  podologii?

•  Jakie są przeciwskazania?

Spis treści

Zastosowanie laseroterapii w podologii – Jedną z dostępnych metod terapeutycznych, która szczególnie w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością wśród klientów/ pacjentów gabinetów medycyny estetycznej czy kosmetologii jest laseroterapia. Sięga ona początku lat 60 XX wieku. Wraz z upływem czasu nastąpił wyjątkowo szybki postęp technologiczny, co przełożyło się do rozwoju różnorodnych urządzeń laserowych o różnych parametrach i zastosowaniu.

Również w podologi laseroterapia osiąga duże sukcesy. Jak działa laseroterapia stosowana w podologi ? Na jakie konkretne dolegliwości stosuje się laseroterapię? Jakie są przeciwskazania do ich stosowania?  Z przyjemnością opowiem w dalszej części artykułu.

Jak działa laseroterapia?

Na rynku dostępne są lasery, biostymulujące, frakcyjne, rubinowe, barwnikowe, argonowe, diodowe, neodymowo-yagowe, erbowo-yagowe czy  aleksandrytowe. Lasery mogą być  niskoenergetyczne, średnio energetyczne oraz wysokoenergetyczne. W zależności od rodzaju mogą wykorzystywać  również szeroki zakres długości wiązki światła, od ultrafioletowego, przez widzialne do podczerwieni. Światło lasera oddziałuje na skórę i jest pochłaniane przez znajdujące się w niej odpowiednie cząsteczki, zwane chromoforami, to  zjawisko nazywa się selektywną fototermolizą. Chromofory  charakteryzują się zdolnością pochłaniania energii określonego zakresu promieniowania. Należą do nich między innymi hemoglobina, melanina, a także  woda. Wiązka promieniowania, oddziałując na tkankę, może być odbita, rozproszona, przewodzona albo absorbowana.

Jakie lasery stosuje się w  podologii?

W przypadku  podologii stosuje się laser biostymulujący małej i średniej mocy, który działa  przeciwbólowo, przeciwzapalnie i regeneracyjnie. Świetnie sprawdza się również w terapii wspomagania leczenia stanów zapalnych wałów około paznokciowych, towarzyszących wrastaniu paznokci. Światło niskoenergetyczne przyspiesza również proliferację oraz zwiększoną aktywność fibroblastów. Efekt stymulacji włókien kolagenowych fibroblastów powoduje działanie przeciwzapalne i jest wykorzystywany w terapii trudno gojących się ran, owrzodzeń w zespole stopy cukrzycowej a także zespołach  przeciążeniowych. W podologii stosuje, się również terapie laserową w przypadku usuwania grzybicy paznokci. Do terapii wykorzystuje się dwa rodzaje laserów laser niskiej mocy Lunula, który wykorzystuje dwie długość  fali – 405 nm, która zapewnia działanie grzybobójcze, oraz fali- 635 nm, która pobudza proces immunologiczny paznokcia. Światło lasera przenika przez paznokieć nie uszkadzając paznokcia, ani otaczającej go skóry. Zabieg obejmuje konsultacje podologiczną, zabieg czyszczenia płytek paznokciowych oraz 4 zabiegi laserowe w  odstępach tygodniowych, oraz  laser wysokoenergetyczny, neodymowo -jagowy -Nd YAG,   który  po ustawieniu specjalnych parametrów działa  termiczne na strzępki grzyba  w płytce paznokciowej. Badania kliniczne wykazały wyleczenie u 85% pacjentów/klientów  po 1-2  zabiegach. Zabiegi wykonuje się w odstępie około 6 tygodni. Jeżeli u podstawy paznokcia pojawia się odrost bez objawów grzybicy, to nie jest konieczny kolejny zabieg. Zabieg stanowi  alternatywę dla leczenia lakierami przeciwgrzybicznymi i doustnego leczenia przeciwgrzybicznego.

Lasery – Jakie są przeciwskazania?

Przed zabiegiem należy przeprowadzić szczegółowy wywiad z klientem/pacjentem, w trakcie którego ustala się przeciwwskazania do jego wykonania. Przeciwskazaniami  do laseroterapii są  miedzy innymi choroby nowotworowe, ciąża, przyjmowanie leków światłouazulajacych czy zaawansowana cukrzyca. Powikłania występują rzadko i mogą obejmować pojawienie się pęcherzy, blizn, przebarwień skóry oraz reakcji alergicznych. Zabiegi powinny być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowany i odpowiednio przeszkolony personel, co minimalizuje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Laseroterapia to nie tylko skuteczna, ale i bezpieczna metoda terapeutyczna  ciesząca się coraz większym uznaniem wśród podologów ze względu na osiąganie widocznych efektów terapeutycznych.

Dorota Szafarowska

Mgr kosmetologii specjalizująca się w podologii. Autorka książki ,,Defekty stóp i paznokci. Praktyczny poradnik podologa, Wyd. PZWL. 2022 rok. Nauczyciel podologii w PWSM w Warszawie, egzaminator oraz autorka kursów przygotowujących do państwowego egzaminu z podologii. Założycielka Podoclinica klinika zdrowia stóp, która świadczy usługi podologiczne we współpracy z lekarzami.