Koszyk

Makijaż korekcyjny (cz. 1)

| Autor: Renata A. Godlewska

Z tego artykułu dowiesz się,

•  Jakie trudności w wykonaniu trwałego i estetycznego makijażu generuje opadająca powieka?

•  Jakie triki zastosować, by je pokonać?

•  Jaką rolę w optycznym uniesieniu powieki odgrywają odpowiednio pokreślone rzęsy i technika światłocienia?

•  Jakie zabiegi kosmetyczne mogą dodatkowo wesprzeć nas w korygowaniu tego mankamentu urody?

Opadająca powieka | Oczy to ten element twarzy, który przykuwa wzrok jako pierwszy. Będąc podstawową składową komunikacji niewerbalnej sprawiają, że zwracamy na nie szczególną uwagę. Przez co najłatwiej w tym właśnie obszarze dostrzec wszelkiego rodzaju niedoskonałości, anomalie czy asymetrie. Wiele mankamentów związanych z budową oka, jesteśmy w stanie optycznie zniwelować poprzez dobrze dobrany makijaż. Rozpoczynając cykl dotyczący makijażu korygującego, w pierwszej kolejności skupimy się na oczach i ich cechach charakterystycznych. Bohaterką tego artykułu jest opadająca powieka.

Nie tylko skóra dojrzała

Opadająca powieka wydaje się być cechą charakterystyczną przypisywaną wyłącznie kobietom dojrzałym. Jednak może dotyczyć osób w każdym wieku, również dzieci, z drugiej strony, wiele kobiet dojrzałych, nie doświadcza tego problemu. Używając słowa problemu, czynię to z pełną świadomością, ponieważ nadmiar skóry na powiece potrafi znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie, prowadząc nawet do zaburzenia funkcji widzenia. Gdy cecha ta jest mocno nasilona, wykonuje się operacyjną korekcję powieki ze wskazań medycznych (blefaroplastykę), aby poprawić komfort życia. Dużo częściej jednak mamy do czynienia z problemem natury estetycznej, co możemy zatuszować odpowiednio dobranym makijażem.

W KILKU SŁOWACH
Opadanie powiek w zdecydowanej większości przypadków, towarzyszy procesom starzenia się skóry i jest związane z zanikaniem włókien kolagenowych i elastyny. W tym okresie życia, skóra staje się znacznie mniej jędrna i elastyczna, co skutkuje jej wiotkością. Nadmiar luźnej skóry powieki górnej opada wówczas, przesłaniając powiekę ruchomą, przez co mamy do czynienia z efektem na wpół otwartego oka. Osoby zmagające się z nadmiarem luźnej skóry na oku, odbierane są jako osoby zmęczone, nieustannie mrużące oczy.

Złote zasady

Kobiety zmagające się z tą dysfunkcją, często rezygnują z makijażu oczu twierdząc, że w ich przypadku jest on niewidoczny lub nietrwały. Jest jednak kilka trików, które pozwalają na wykonanie efektownego i trwałego makijażu dedykowanego opadającym powiekom.

1. Baza pod cienie do powiek, to kosmetyk którego zadaniem jest przygotowanie skóry powiek do aplikacji cieni. Sprawia, że cienie zdecydowanie dłużej utrzymują się na powiekach, również tych z tendencją do wytłuszczania, co jest charakterystyczne w przypadku ich opadania. Bez niej, cienie w załamaniu powieki będą szybko się rolowały, pozostawiając nieestetyczne ubytki w makijażu. Najlepiej jest sięgnąć po wodoodporną bazę zastygającą, która całkowicie wyeliminuje problem nietrwałego makijażu, ale uwaga, należy nakładać ją bardzo cienką warstwą, delikatnie wklepując, nie rozcierając.

2.Brwi, pięknie wyczesane i wymodelowane, subtelnie podkreślone kolorem sprawią, że przy oku kobiety dojrzałej uzyskamy efekt mini liftingu. Warto zatem poświęcić im nieco więcej uwagi, ponieważ oko zyskuje lżejszy i świeższy wyraz, sprawia wrażenie bardziej otwartego i większego. Warto również zrezygnować z jasnych, połyskujących cieni pod łukiem brwiowym, zastępując je matami.

3. Technika światłocienia, czyli zastosowanie korekcji optycznej z wykorzystaniem odpowiednio rozmieszczonych, jasnych i ciemnych ceni. Celem makijażu oka z opadającą powieką jest jego „odciążenie”. Staramy się odwrócić uwagę od nadmiaru górnej części powieki, eksponując widoczną część powieki ruchomej. W tym celu ciemny, matowy cień, korespondujący z typem urody, aplikujemy w zewnętrznym kąciku oraz w linii załamania powieki, rozcierając go delikatnie do góry i na zewnątrz, w taki sposób aby był widoczny również przy otwartym oku, zasłaniając opadającą część powieki (tylko wówczas spełni swoją modelująco-korygującą funkcję). Aby optycznie „otworzyć” i rozświetlić spojrzenie, jasny cień (może być błyszczący) aplikujemy na powiekę ruchomą. Należy oczywiście zadbać o wyblendowanie cieni w miejscu ich połączenia. Dla wzmocnienia efektu rozświetlenia spojrzenia w wersji wieczorowej makijażu, możemy dodać cień akcentujący (podkreślający tęczówkę oka) na środkowej części powieki ruchomej.

4. Rzęsy przy opadającej powiece, to z jednej strony problem, z drugiej ogromny potencjał, przy tej budowie oka. Problemem są zwykle krótkie, jasne i prostujące się rzęsy pod ciężarem opierającej się na nich powieki. Potencjał, ponieważ odpowiednio zadbane i wyeksponowane, są kluczem do spektakularnego efektu, zdecydowanego wizerunkowego WOW! Jeśli decydujemy się na tuszowanie rzęs, to na pewno warto sięgnąć po tusze wodoodporne, aby zminimalizować odbijanie się rzęs na powiece górnej. W makijażu okazjonalnym, warto zastosować kępki (można pokusić się nawet o metodę objętościową), dzięki czemu odwrócimy uwagę od opadającej powieki, sprawiając, że oczy będą wyglądały na bardziej otwarte. Na co dzień, przy tej budowie oka, doskonałym zabiegiem korygującym będzie laminacja lub trwałe przedłużanie i zagęszczanie rzęs.

Renata_A._Godlewska

Renata A. Godlewska

Wykładowca AM w Płocku oraz WSIiZ w Warszawie. Psycholog społeczny. Dyplomowany Mistrz Wizażu. Mistrzyni Polski i finalistka Mistrzostw Świata w makijażu profesjonalnym. Juror mistrzostw makijażu. Członek komisji egzaminacyjnej w zawodzie wizażysta/ stylista. Współtwórca magazynu „MAKE- -UP trendy”. Prelegentka oraz autorka monografii „Praktyczna kosmetologia krok po kroku. MAKIJAŻ MEDYCZNY”. Laureatka konkursu BEAUTY FORUM Award Poland 2021 w kategorii Osobowość roku – MAKE-UP EXPERT.