Koszyk

Paznokcie idealnie zadbane

| Autor: Iwona Kiwacka-Majerczyk

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jak zbudowana jest płytka paznokcia?

• Czy paznokcie oddychają?

• Jakie procesy przebiegają w płytce paznokciowej?

Pielęgnacja paznokci

We współczesnym świecie wypielęgnowane dłonie i paznokcie to wizytówka każdej kobiety. Ale co rozumiemy pod pojęciem wypielęgnowanych dłoni i paznokci? Warto przyjrzeć się paznokciom nieco bliżej, by poznać ich potrzeby. Piękne dłonie to przede wszystkim zadbane dłonie, wykończone wystylizowanymi paznokciami. I wcale nie muszą to być od razu paznokcie żelowe przedłużone na ile tylko wystarczy szablonu czy (o zgrozo!) tipsa. Może to być również tradycyjny manikiur obok manikiuru hybrydowego czy żelowego lub akrylowego, które bardziej intensywnie oddziałują na kondycję naszej płytki. I tu pojawia się pytanie: jak dobrać stylizację paznokci, biorąc pod uwagę stan płytki?

zadbane paznokcie

Architektura paznokcia

Na początku musimy sobie powiedzieć, czym jest i jak zbudowana jest płytka paznokcia oraz co na nią bezpośrednio lub pośrednio oddziałuje. Płytka paznokcia powstaje w macierzy, gdzie tworzą się kolejne i kolejne komórki w postaci białych okrągłych kuleczek. Nieustanne namnażanie tych komórek powoduje wypychanie poprzednio wytworzonych w stronę wolnego brzegu paznokcia. Komórki po wyjściu z macierzy tracą barwę, stając się przezroczyste. W procesie przesuwania się po łożu paznokcia stopniowo spłaszczają się i nawarstwiają na siebie, tworząc zwartą strukturę płytki paznokcia o grubości około 25–50 warstw nałożonych ciasno na siebie. Spód (na łożysku) i wierzch paznokcia to dwa najważniejsze i najtwardsze elementy, jak fundament i dach domu. Pomiędzy nimi znajdują się warstwy luźniej ze sobą związane, tzw. miękkie, czyli środek naszego przykładowego domu. Jeżeli naruszymy „dach” paznokcia poprzez np. zbyt intensywne piłowanie zbyt mocnym pilnikiem, to wówczas naruszamy całą zdrową strukturę płytki i „dom” zaczyna się chwiać.Paznokieć składa się z ok. 25–50 ciasno ułożonych warstw

Paznokcie a oddychanie

W tym miejscu należałoby obalić mit dotyczący oddychania paznokcia i odżywiania płytki paznokciowej. Przede wszystkim paznokieć to nie płuca. W paznokciu nie zachodzą procesy przemiany tlenu w dwutlenek węgla. Do paznokcia nie dochodzą żyły i tętnice, one kończą się w warstwie skóry pod paznokciem i – co najważniejsze – w macierzy. Poprzez krwiobieg docierają do macierzy wszelkiego rodzaju substancje i mikroelementy i jest to jedyny sposób odżywiania paznokcia. Natomiast paznokieć w całej swojej ciasno związanej strukturze posiada niewielkie kanaliki grubości 1/200 włosa, które doprowadzają w głąb wodę i substancje oleiste. I jest to jedyna droga oddziaływania, która może poprawić jedynie kondycję płytki paznokcia, a nie spowodować, że nagle stanie się ona dwa razy grubsza i mocniejsza, a nawet superodżywiona poprzez wszelkiego rodzaju „polepszacze” dodawane do odżywek i lakierów do paznokci. 

Czym możemy zaszkodzić?
Duży wpływ na wygląd płytki paznokciowej mają warunki, w jakich pracujemy:
• czy nasze dłonie mają ciągły kontakt ze środkami chemicznymi,
• czy używamy rękawiczek czy środków do dezynfekcji skóry. 

A ponad wszystko – w jaki sposób jest wykonywana stylizacja paznokci, czego używamy i jak to potem usuwamy (sic!). Z punktu widzenia klientki korzystającej z zabiegów w gabinecie kosmetycznym stylizacja paznokci ma być wykonana ładnie i się trzymać – nierzadko nawet siedem tygodni. Z punktu widzenia profesjonalnej stylistki paznokci wykonana stylizacja ma przede wszystkim nie szkodzić, a dopiero potem spełniać warunki narzucone przez klientkę.

Iwona Kiwacka – Majerczyk

Główny instruktor marki Mistero Milano, mistrzyni i wicemistrzyni Nailpro Poland 2018, stylistka paznokci z wieloletnim doświadczeniem, prowadząca Centrum Usługowo-Szkoleniowe PARADNICA, współpracuje z pismami branżowymi, publikując artykuły i stylizacje z opisem krok po kroku.