Z tego artykułu dowiesz się:
• Jaką rolę w kompleksowej terapii cellulitu odgrywają dieta i suplementacja?
• Jakie zabiegi warto wprowadzić do domowej pielęgnacji?
• Na jakie składniki warto zwrócić uwagę dobierając produkty gabinetowe i home care?
• Dlaczego najważniejsza jest synergia wszystkich działań terapeutycznych?
Spis treści
Dieta i suplementacja w terapii cellulitu | Problem cellulitu dotyczy wielu kobiet. Dzisiejsza kosmetologia dysponuje jednak na szczęście szeroką gamą metod zabiegowych. Coraz więcej wiadomo także o wpływie diety i suplementów na wygląd skóry. Jakich składników unikać w codziennym żywieniu? Jak zmienić dietę na sprzyjającą działaniom antycellulitowym?
Zabiegi kosmetologiczne potrafią skutecznie zmniejszyć widoczność cellulitu i poprawić kondycję skóry. Złożoność przyczyn i czynników wzmagających ten problem wskazuje, że terapia powinna obejmować działania poprawiające mikrokrążenie, wspomagające lipolizę oraz profilaktykę. Za jeden z istotnych elementów w walce z „pomarańczową skórką” uznaje się także odpowiednio dobraną dietę i preparaty uzupełniające.
Siła suplementów
Suplementy diety wspomagają wzmocnienie naczyń krwionośnych i przyspieszają procesy metaboliczne. Ich głównymi składnikami są: wyciąg z morszczynu, zielonej herbaty i wąkrotki azjatyckiej, olej rybi oraz olej z ogórecznika, wyciąg z nasion winogron, czerwonej herbaty i pokrzywy, opuncja figowa, mniszek lekarski, a także algi morskie. Często spotykany jest również sprzężony kwas linolowy. Ogranicza on aktywność lipazy lipoproteinowej, a jednocześnie poprawia utlenianie tłuszczów, w wyniku czego dochodzi do zmniejszenia objętości tkanki tłuszczowej, a zwiększenia masy mięśniowej. Są to oczywiście tylko i wyłącznie preparaty wspomagające, nie zastępujące pożywienia.
Zmiana nawyków żywieniowych
Dieta mająca na celu wsparcie działań antycellulitowych polega najczęściej na eliminacji z codziennego jadłospisu pewnych składników. Zmiana nawyków żywieniowych powinna obejmować kilka zasad:
• ograniczenie spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego, gdyż w większości z nich zawarte są hormony nasilające cellulit,
• spożywanie posiłków w stałych odstępach czasowych – najlepiej co cztery godziny,
• unikanie spożywania węglowodanów,
• spożywanie produktów nieprzetworzonych, takich jak kasze, surowe warzywa, oleje roślinne,
• picie co najmniej od 2 do 3 litrów wody dziennie,
• ograniczenie do minimum picia alkoholu i innych używek.
Najlepiej, gdyby zmiany zostały wprowadzone trwale, a nie ograniczały się tylko do czasu intensywnej walki z cellulitem.
Sport to zdrowie
Aktywność fizyczna pobudza czynności pompy mięśniowej, przyspieszając krążenie krwi oraz limfy. Zapobiega to kumulacji produktów ubocznych przemiany materii w tkankach i obrzękom. Najefektywniejsze są ćwiczenia aerobowe: bieganie, marsz lub jazda na rowerze, ale każda aktywność będzie wspomagać walkę z cellulitem, a przede wszystkim poprawiać kondycję całego organizmu. Już Nürnberger i Müller, którzy opracowali skalę zaawansowania cellulitu, wskazali trzy zalecenia w terapii antycellulitowej:
1. Redukcja masy ciała dzięki dietom bogatym w białko, niskowęglowodanowym i niskotłuszczowym;
2. Ćwiczenia (lekkoatletyka, gimnastyka, jazda na rowerze, turystyka);
3. Masaż szczotkowy.
Sposoby pielęgnacyjne
Uzupełnieniem działań kosmetologa powinna być domowa pielęgnacja. Produkty zawierające odpowiednie składniki aktywne powinny:
• uszczelniać naczynia krwionośne, poprawiać krążenie krwi i limfy (arnika, kasztanowiec, nostrzyk żółty, mirt dziki, kozieradka, bluszcz, miłorząb, karczoch),
• nawilżać skórę (witaminy A i E, oleje roślinne oraz kwas hialuronowy),
• sprzyjać lipolizie (teofilina i kofeina).
W kosmetykach występują w postaci wyciągów roślinnych, np. z guarany lub Coleus forksohilii – forksolina. Lipoliza aktywowana jest również przez tyroksynę – hormon tarczycy. W skład hormonów tarczycy wchodzi jod zawarty w kosmetykach w postaci wyciągu z wodorostów morskich. Cellulit to zjawisko, które ze względu na wieloczynnikową aspektowość wymaga podejścia interdyscyplinarnego. Zestaw działań, obejmujących zarówno zabiegi z zakresu kosmetologii, jak i dietę oraz aktywność fizyczną, łączy wiedzę i umiejętności zespołu specjalistów.