Koszyk

Quick & Easy

| Autor: Danka Błotna

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jakie stemple wybrać i jak je przygotować do pracy?

• Czym charakteryzują się lakiery do zdobienia stemplami?

• Jakich błędów nie popełniać?

Zdobienie stemplami – Stamping, czyli pieczętowanie (stemplowanie), od angielskiego słowa stamp oznaczającego pieczęć, pieczątkę, stempel, znaczek, to także technika nail art, która staje się w Polsce coraz bardziej popularna. W czasach, kiedy stylistki liczą może nie każdą złotówkę, a każdą minutę swojej pracy, stamping okazuje się szybszą i najefektowniejszą (w tak krótkim czasie) techniką zdobienia paznokci, dodatkowo niewymagającą szczególnych umiejętności manualnych. Warto poznać kilka tajników, aby móc w pełni korzystać z niezliczonych możliwości, jakie daje stamping. W poniższym artykule postaram się przybliżyć tę technikę pracy, wskazując, jakich produkty możemy używać, jakie efekty można nimi osiągnąć i na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze stempli i płytek.

Stemple

W stemplach bardzo ważna jest jakość silikonu, z jakiego wykonany jest stempel – im lepsza jakość, tym precyzyjniej i dokładniej jesteśmy w stanie odbić wzór płytki. Wyróżniamy 10-stopniową skalę twardości stempla, gdzie 1 = miękkie, 10 = twarde. Różnorodne wielkości główki stempla pozwalają dostosować go do wielkości odbijanego wzoru. Ułatwieniem pracy, szczególnie przy wzorach wielopoziomowych, tzw. nakładanych, są stemple z wizjerem, dzięki którym bardzo precyzyjnie i pod kontrolą możemy aplikować wzór z płytki. Bardzo ważny dla jakości silikonu jest sposób czyszczenia stempla, niektóre stemple matowiny przed pierwszym użyciem bufferem, przezroczystych stempli nigdy nie matowimy. Absolutnie nigdy nie przemywamy niczym silikonu, z którego wykonany jest stempel.

Płytki

Grawer, jaki znajduje się na płytce, i jego klasa to najistotniejszy parametr decydujący o jakości wzoru, jaki aplikujemy. Bardzo ważne jest idealne rozprowadzenie produktu, który stosujemy do odbijania wzoru na paznokciu. Do rozprowadzenia produktu na płytce używamy do tego celu przeznaczonych specjalnych scraperów. Scraper dociskamy z odpowiednią mocą pod kątem 45 stopni. Dobrej jakości scraper nie będzie rysował płytek. Najczęściej posiadają one różną giętkość, dzięki czemu możemy idealnie dobrać scraper do swoich potrzeb.

Lakiery do stemplowania

Standardowo do stemplowania używamy lakierów, które wyróżniają się szybkim czasem schnięcia – ok. czterech sekund. Determinuje to tempo aplikacji wzoru na stempel, a potem na paznokieć. W zależności od tego, czy aplikujemy na wzór folię transferową, czy pyłek (pigment), możemy używać specjalnych lakierów transferowych. Charakteryzują się one dłuższym czasem schnięcia (ok. jednej minuty), dzięki temu mamy dostatecznie dużo czasu, by odbić na wzorze folię lub przysypać pigmentem. Do stemplowania, tak samo jak lakierów, możemy używać np. specjalnego rodzaju hybryd, które charakteryzują się brakiem dyspersji. Idealnie, w odbity tym produktem wzór, można wetrzeć pyłek holograficzny lub drobny brokat.

Najczęściej popełniane błędy

Jeśli wybrany wzór nie chce odbijać się na paznokciu lub odbija się nieprawidłowo, przyczyną może być zbyt mała ilość produktu naniesionego na płytkę, zbyt mocno dociśnięty scraper, zbyt długo lub zbyt mocno dociśnięty stempel lub u osób początkujących zbyt wolne tempo pracy.

Fot. 1 Zdjęcie folii ochronnej i przygotowanie płytki z grawerami wzorów

Fot. 2 Oczyszczenie płytki z resztek kleju z folii

Fot. 3 Przygotowanie stempla do pracy

Fot. 4 Aplikacja lakieru lub hybrydy na wybrany wzór na płytce

Fot. 5 Wtłoczenie lakieru lub hybrydy w grawer wzoru za pomocą scrapera

Fot. 6 Przeniesienie wzoru z płytki na stempel

Fot. 7 Odbicie wzoru na paznokciu

Fot. 8 Gotowy wzór

 

Danka Błotna

Stylistka paznokci, szkoleniowiec, złota medalistka mistrzostw świata Nailympia London 2015 w kategorii salon nails. Mistrzyni Polski Nail Design oraz wielokrotna finalistka mistrzostw pink & white. Absolwentka prestiżowej Creative Nail Academy. Edukator OPI oraz edukator Moyra Polska