Koszyk

Rola edukacji klienta w trądziku różowatym

| Autor: Agata Czałbowska

Spis treści:

Trądzik różowaty (acne rosacea) to przewlekła, zapalna choroba skóry występująca na podłożu łojotoku i zaburzeń naczyniowych. Patogeneza choroby nie jest jednorodna i do końca wyjaśniona, zależy od wielu czynników. Osoby cierpiące na to schorzenie wymagają odpowiednich zabiegów, pielęgnacji, a niekiedy leczenia. Wszystkie powyższe elementy będą decydowały o tym, jak szybko chory wejdzie w okres remisji i jak długo będzie ona trwała. Istotna jest również edukacja klienta, którą może zapewnić profesjonalista, kosmetolog. Szereg czynników wywołuje i zaostrza trądzik różowaty, a ich znajomość pozwala na uniknięcie nawrotu choroby i świadomie zarządzanie jej przebiegiem.

Rozmowa z klientem

Pierwszym krokiem jest wyjaśnienie klientowi, czym jest trądzik różowaty, jakie są pierwsze objawy. Warto jest uświadomić taką osobę, że duża wrażliwość skóry, uczucie pieczenia, ściągnięcia, kłucia, a przede wszystkim pojawienie się rumienia przejściowego, utrzymującego się ponad 10-15 minut, a z czasem utrwalonego, jest pierwszym etapem choroby. Takie symptomy świadczące o początku trądziku różowatego są równoznaczne z koniecznością wdrożenia pielęgnacji dedykowanej, zapobiegającej pogłębieniu choroby. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że brak właściwego postępowania na tym etapie, będzie skutkował pogorszeniem stanu skóry, pojawią się zmiany zapalne, przerost tkanki i pogłębienie rumienia – sugerując przejście w kolejną fazę choroby.

Poza wiedzą na temat konsekwencji braku właściwej pielęgnacji i przebiegu choroby, jej faz oraz leczenia, należy zwrócić uwagę na wszystkie czynniki zaostrzające problem.

prenumerata

Co może zaostrzyć problem?

Jednym z takich czynników jest spożywanie niektórych pokarmów, przed wszystkim ostrych potraw, które mogą wywoływać intensywny rumień, kawy, mocnej herbaty oraz alkoholu. Osoby cierpiące na trądzik różowaty powinny unikać tych produktów. Właściwa dieta będzie zapobiegała rozwojowi choroby.

Należy również unikać nagłych i radykalnych zmian temperatur, gorących kąpieli, sauny, czy basenu z chlorowaną wodą. Czynniki atmosferyczne takie jak wiatr, mróz, duża wilgotność działają drażniąco na skórę i pogłębiają problem. Duże znaczenie w rozwoju i nasilaniu się trądziku różowatego ma także promieniowanie UV, dlatego osoby chore powinny unikać intensywnej ekspozycji na słońce oraz stosować kremy z filtrem przez cały rok. Negatywny wpływ mają również lampy jarzeniowe i światło emitowane przez ekrany komputerów i smartfonów.

Osoby z trądzikiem różowatym powinny unikać wszelkich działań, które powodują rumień na twarzy, np. bardzo intensywnego wysiłku, który podnosi tętno i powoduje rozszerzenie naczyń włosowatych. Podobnie jest ze stresem, on również będzie zaostrzał chorobę.

Świadomość wpływu wymienionych wyżej czynników i edukacja klienta w tym zakresie, pozwoli mu zadbać o swoją skórę od innej strony niż tylko pielęgnacją, podnosząc skuteczność terapii.

W kwestii kosmetyków należy zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • delikatne preparaty oczyszczające
  • unikanie kosmetyków drażniących skórę, np. peelingów ziarnistych, mocnych peelingów chemicznych
  • nawilżanie, odbudowa płaszcza hydrolipidowego
  • wzmacnianie naczyń krwionośnych
  • działanie przeciwzapalne

Holistyczne podejście do trądziku różowatego, uwzgledniające edukację pozwalającą na samodzielne zadbanie o skórę, będzie warunkowało sukces terapii prowadzonej w gabinecie kosmetologicznym.

Agata Czałbowska

chemiczka, założycielka, CEO oraz Product Manager polskiej marki kosmetyków profesjonalnych do pielęgnacji skór problematycznych Nanili Professional. Ukończyła wydział Technologii Chemicznej Politechniki Warszawskiej na specjalizacji Lekka Synteza Organiczna – leki i kosmetyki. W pierwszych latach pracy zawodowej związana z branżą farmaceutyczną, a następnie z branżą kosmetyczną. Ukończyła szkolenia z zakresu prawa kosmetycznego, GMP i kosmetologii, a także Zarządzania Projektami i monitorowania badań klinicznych.