Z tego artykułu dowiesz się:
• Na co zwrócić uwagę, wybierając autoklaw
• Jak działa promieniowanie UV
• Dlaczego warto zwracać uwagę na klasę sterylizacyjną
W pierwszej części artykułu pisaliśmy o tym, czym jest dezynfekcja i sterylizacja. Wspominaliśmy także o tym, jak ważna jest dbałość o warunki pracy. W tym wydaniu przyjrzymy się autoklawom i powiemy, dlaczego salon stylizacji paznokci nie może się obyć bez tego urządzenia.
Jeszcze do niedawna mniej świadoma część środowiska kosmetycznego jako jedyną metodę dezynfekcji (a może też „sterylizacji”?) narzędzi stosowała moczenie ich i spryskiwanie płynami do dezynfekcji (o zgrozo!). Na szczęście te czasy minęły już bezpowrotnie.
Obecnie w wielu gabinetach kosmetycznych można spotkać jeszcze sterylizatory kulkowe. Są to małe, wygodne, bo przenośne, urządzenia wypełnione kulkami ze szkła kwarcowego, które rozgrzewają się do temperatury ok. 240 st. C. W kulkach zanurzamy ostrza narzędzi i pozostawiamy je na kilkanaście (kilkadziesiąt) minut w celu ich wysterylizowania. Jednak część narzędzi (np. rękojeść) pozostaje wolna od kontaktu z rozgrzanymi kulkami. Wpływa to na efekt końcowy, którym jest tak naprawdę brak sterylności. Poza tym tak przygotowane nieopakowane narzędzia do manicure i pedicure pozostają po tym procesie w bezpośrednim kontakcie z otaczającym środowiskiem (powietrzem i zanieczyszczeniami). A to powoduje, że w żadnym wypadku nie są one jałowe. Podczas takiego procesu nie jesteśmy też w stanie kontrolować jego jakości. Kulki są wielokrotnego użytku, mają kontakt z różnymi patogenami, co ma niebagatelny wpływ na czas przeprowadzanej w sterylizatorze kulkowym sterylizacji.
Promienie UV
Ostatnio dużą popularnością cieszą się również urządzenia wykorzystujące promieniowanie UV. Wzorowane one są na lampach dezynfekcyjnych znajdujących się w szpitalach i gabinetach zabiegowych, wykorzystujących w dużej mierze bakterio-, wiruso- i grzybobójcze działanie promieni UVC. Jednak i tutaj pojawia się problem z całkowitym wyjałowieniem materiału. Promienie ultrafioletowe rozchodzą się tylko i wyłącznie liniowo, czyli pionowo lub poziomo. Niestety, nie mają one możliwości dotarcia do miejsc trudniejszych (zagiętych, schowanych, zacienionych). A właśnie w takich miejscach, mogą gromadzić się drobnoustroje, co w efekcie również nie daje nam pewności prawidłowej i bezpiecznej sterylizacji narzędzi do manicure, pedicure i kosmetycznych. Nadają się więc bardziej do dezynfekcji dużych powierzchni niż sterylizacji małych elementów.
Ze względu na opisane niedogodności w bezpiecznym procesie sterylizacji narzędzi, wynikające z używania wyżej wymienionych urządzeń, obecnie w salonach stylizacji paznokci oraz gabinetach kosmetycznych najczęściej polecaną i stuprocentową metodą sterylizacji jest sterylizacja ciepłem wilgotnym, czyli nasyconą parą wodną pod ciśnieniem. Również większość stacji sanitarno-epidemiologicznych za jedyne bezpieczne urządzenie dające pewny proces sterylizacji uważa właśnie autoklaw parowy. Możemy zaopatrzyć się w takie urządzenie sami lub podpisać umowę z odpowiednią jednostką świadczącą usługi sterylizacji za pomocą autklawu parowego.
Dla celów kosmetycznych najlepszy będzie autoklaw, czyli sterylizator parowy, klasy B. Ten proces technologiczny jest jedyną metodą zapewniającą pełną skuteczność i bezpieczeństwo stosowania.
Czym jest autoklaw
Autoklaw to hermetycznie zamknięty ogrzewany zbiornik, który służy do przeprowadzania procesów chemicznych eliminujących chorobotwórcze mikroorganizmy z narzędzi kosmetycznych i medycznych. W autoklawie następuje sterylizacja nasyconą parą wodną pod ciśnieniem. Osiągane w autoklawie wysokie ciśnienie i temperatura umożliwiają przyspieszenie wielu procesów chemicznych. Czas trwania sterylizacji zależy od obciążenia narzędzi kosmetycznych drobnoustrojami oraz temperatury sterylizacji. Metodą standardową jest sterylizacja w autoklawie w temperaturze 121 st. C przez 15 minut, a dezaktywacja lub zniszczenie prionów wymagają co najmniej 30 minut w temperaturze 132–134 st. C i przy ciśnieniu 3 barów.
Na co zwrócić uwagę?
Jaki wybrać autoklaw do gabinetu kosmetycznego? Należy zwrócić uwagę na jego klasę sterylizacyjną. Zgodnie z europejską normą EN 13060 wyróżniamy trzy typy autoklawów: klasy N, S, B. Tylko autoklawy klasy B spełniają wszystkie wymogi sanitarno-epidemiologiczne. Umożliwiają sterylizację wszystkich typów narzędzi dzięki zastosowaniu impulsów frakcyjnej próżni wstępnej. Umożliwia ona całkowite usunięcie powietrza poprzez następujące po sobie ww. impulsy próżni oraz wstrzyknięcia pary wodnej. Jest to obecnie najskuteczniejsza znana technika sterylizacji. Autoklawy tej klasy są dodatkowo wyposażone w funkcję drukowania parametrów przeprowadzonych sterylizacji oraz cyfrowego zapisu danych, niezbędnego do archiwizacji.
Przy wyborze autoklawu do salonu stylizacji paznokci lub gabinetu kosmetycznego należy zwrócić uwagę na pojemność komory sterylizacyjnej. Powinno się sprawdzić wielkość i liczbę zestawów, które możemy umieścić wewnątrz komory jednorazowo. Wybierając autoklaw, warto sprawdzić także, ile usług wykonuje się w salonie kosmetycznym w ciągu dnia. Dobrze jest pomieścić kilka pakietów narzędzi kosmetycznych i jeden dzień poświęcić na sterylizację – wygoda i ekonomia w jednym.
Dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie kosmetycznym to temat niezwykle istotny. Każda manikiurzystka czy kosmetyczka wykonująca zabiegi, którym towarzyszą nawet mikrourazy, musi przestrzegać najwyższych standardów higieny. Pomimo że autoklaw jest urządzeniem jeszcze dość drogim, nie zwalnia to salonu stylizacji paznokci czy gabinetu kosmetycznego z zachowania odpowiednich warunków wykonywania usług.
Można w tej chwili znaleźć na rynku niewielkie urządzenia w przyzwoitej cenie. Istnieje też możliwość przekazywania narzędzi do manicure, pedicure i kosmetycznych firmom zewnętrznym, które profesjonalnie zajmują się sterylizacją (szpitale, gabinety stomatologiczne, centra usług sterylizacji). Każdy szanujący się profesjonalny salon kosmetyczny stosuje najwyższe zasady higieny, dlatego usługi są też odpowiednio wyceniane. Koszty ich czy zakupu urządzenia można wliczyć w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Wiele stylistek paznokci wykonuje swoją pracę również w domach klientek. Zwłaszcza w takich warunkach trzeba dbać o higienę, by nie narazić się na przykre skutki, włącznie z interwencją sanepidu.
Zdrowie przede wszystkim
Biorąc pod uwagę przede wszystkim dobro naszych klientów, pracowników i nas samych, mając na względzie również rozwój naszego salonu stylizacji paznokci czy gabinetu kosmetycznego i podniesienie standardu usług, a także wyprzedzenie „niezdrowej” konkurencji, mimo dość wysokiej ceny takiego urządzenia należy rozważyć możliwość zakupu autoklawu. Zdrowie i bezpieczeństwo ludzkie jest bezcenne. Wyposażenie gabinetu kosmetycznego i stylizacji paznokci w sprzęt najwyższej klasy, fachowość personelu dają gwarancję poprawnie wykonanego, a przede wszystkim bezpiecznego zabiegu.
Decydując się na zakup autoklawu, zyskujemy wygodę i niezależność. Przede wszystkim jednak zyskujemy świadomość „spokojnego snu” i pewność, że nie pojawią się problemy związane ze skargą klienta na możliwość zakażenia w naszym salonie. Brak dbałości o czystość narzędzi kosmetycznych naraża zdrowie naszych klientek, ale również może narazić salon kosmetyczny na kary i liczne nieprzyjemności.