Koszyk

Skarb z głębi morza

| Autor: Karolina Szwedo

Z tego artykułu dowiesz się:
•    Co wspólnego z algami mają hiszpańscy konkwistadorzy
•    Ile tlenu na Ziemi wytwarzają wodorosty
•    Jakie korzyści płyną ze stosowania alg

 

ALGI, ŹRÓDŁO MŁODOŚCI cz. 1 – Źródła młodości poszukiwane były od tysięcy lat. W średniowiecznej Europie wierzono w legendę o świętym Graalu, który miał obdarowywać jego właściciela życiem wiecznym. Konkwistadorzy zaś za sprawą indiańskich relacji źródła wiecznej młodości szukali w Nowym Świecie. Teraz wiemy, że źródło młodości to algi – cud z głębi morza. Całe życie pochodzi z oceanu, a organizm człowieka składa się w 60-80% z wody.

Legenda rozpowszechniła się w XVI wieku za sprawą hiszpańskiego odkrywcy Juana Ponce de León, pierwszego gubernatora Portoryko. Kiedy w 1513 r. de León w 1513 r. dotarł na tereny dzisiejszej Florydy, obsesyjnie szukał źródła młodości. Woda morska ma odczyn pH 7,5 do 8,4. pH skóry jest kwaśne i wynosi średnio od 4,7 do 5,6. Różni się ono nieco w zależności od koloru skóry, wykazuje także wahania zależnie od pory doby. Woda morska jest bardzo dobrze wchłaniana przez ludzką skórę, ponieważ jej skład jest zbliżony do płynu owodniowego, w którym rozwija się płód, a stężenie podstawowych minerałów (chlor, sód, siarka, magnez, wapń, potas) podobne jak w surowicy ludzkiej krwi. Dzięki temu składniki mineralne z wody morskiej mogą przeniknąć głębiej w pory skóry i oczyścić ją. Oczywiście woda morska stymuluje metabolizm komórkowy, dzięki czemu skóra jest odpowiednio nawilżona, lepiej ukrwiona, czyli również natleniona i odżywiona.

Woda morska jest bardzo dobrze wchłaniana przez ludzką skórę, ponieważ jej skład jest zbliżony do płynu owodniowego, w którym rozwija się płód, a stężenie podstawowych minerałów (chlor, sód, siarka, magnez, wapń, potas) podobne jak w surowicy ludzkiej krwi.

Czym są algi?

Algi to ogólna nazwa ogromnej grupy, najczęściej samożywnych, wodnych organizmów o bardzo zróżnicowanej wielkości: od kilku milimetrów do kilku metrów (morskie). Najczęściej przyczepiają się do skał lub innych przedmiotów za pomocą „mocy”. Żywią się przez osmozę, wchłaniając minerały i witaminy z wody morskiej.

Naukowcy uważają, że wodorosty wytwarzają ponad 70% tlenu na Ziemi. W wielu kulturach są tradycyjnym składnikiem jadłospisu. W Europie coraz częściej stosowane są jako środki uzupełniające dietę w postaci kapsułek, tabletek lub proszku. W krajach Dalekiego Wschodu już w czasach starożytnych kobiety i używały przyrządzonych z alg preparatów do regeneracji wysuszonej, spierzchniętej, skóry twarzy i rąk.

Idealna kompozycja

Różne odmiany alg są hodowane lub wydobywane z dna mórz, szczególnie z okolic Bretanii (miejscowi nazywają je „chlebem morza”). Również dziewicze środowisko u wybrzeży Down East Maine w USA, jest doskonałym miejscem do pozyskiwania bogatych i czystych wodorostów. Mogą one być zbierane dziko lub uprawiane w akwakulturze. W przypadku dzikich zbiorów najlepiej, aby odbywały się wcześnie rano, podczas najniższych przypływów w miesiącach wiosennych i letnich, które towarzyszą nowiu i pełni księżyca. Takie algi magazynują najwięcej substancji odżywczych i niektórzy producenci wykorzystują tylko takie.

Algi uprawiane mogą też być na linach zawieszonych w wodzie morskiej i zbierane z łodzi. Zbiory odbywają się przez jeden, dwa miesiące, aż warunki temperaturowe ograniczą wzrost plonów. Początkowo są przechowywane w wilgotnych komorach, a następnie suszone w temperaturach, które minimalizują degradację związków bioaktywnych albo suszone w piecu. Ta metoda daje produkt, który zawiera pierwiastki śladowe, ale może mieć niedobór witamin i aminokwasów, które są wrażliwe na ciepło. Ekstrakt pozyskiwany jest najczęściej w złożonych procesach biotechnologicznych. Najbardziej naturalne metody, a przy tym pozwalające zachować trwałość ekstraktu, to mikronizacja i liofilizacja.

Algi w kosmetyce

Jednym z pionierów badań nad zastosowaniem alg w kosmetyce jest prof. Claude Chasse, znany oceanolog, który podjął próby poznania ich składu chemicznego, określenia właściwości i sposobu wykorzystania.
Jak się okazało, organizmy te mogą stanowić źródło najróżniejszych substancji interesujących dla kosmetyki. Obecnie wiele ośrodków badawczych na całym świecie pracuje nad tym problemem, między innymi dr Charles Yarish, profesor na Wydziale Ekologii i Biologii Ewolucyjnej oraz na Wydziale Nauk Morskich Uniwersytetu Connecticut w Stamford. Na jego opracowaniach i publikacjach opierają się najnowsze informacje. Jako wiodący ekolog i akwakulturysta, dr Yarish dzieli się również swoimi badaniami, aby pomóc w tworzeniu zrównoważonych, ekologicznych zbiorów wodorostów o najwyższym stężeniu substancji odżywczych możliwych do wykorzystania w kosmetyce.

 

Cenne witaminy

Ze względu na zawartość witamin z grupy B (B1, B2, B5, B6, B12), które biorą udział w metabolizmie tłuszczów i białek, algi wykazują zdolność odnowy naskórka. Zawarte w nich witaminy E i C oraz ß-karoten wykazują działanie antyrodnikowe, wzmacniają ściany naczyń, aktywizują procesy zachodzące w skórze, poprawiają jej koloryt. Obecne są również witaminy P, K i D.

Makro- i mikroelementy, proteiny

Obecne w różnych rodzajach alg (42) odnajdujemy brom, cynk, jod, wapń, żelazo, miedź, magnez i mangan. Dzięki specyficznej budowie łatwo przenikają one przez barierę warstwy rogowej naskórka, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie skóry. Algi są też cennym źródłem białek, zawierających aminokwasy, zarówno endo- jak i egzogenne, takie jak alanina, asparagina, glicyna, lizyna i seryna. Związki te występują w NMF, czyli naturalnym czynniku nawilżającym, będącym składnikiem warstwy rogowej i nadającym skórze odpowiednie nawilżenie. Na szczególną uwagę zasługują glony (Ulva Lactuca) zawierające w swoim składzie aosainę. Związek ten opóźnia proces starzenia skóry, ponieważ powoduje obniżenie aktywności elastazy – enzymu rozkładającego elastynę. Białko to występuje w skórze, gdzie odpowiada za prawidłowe jej funkcjonowanie, zapewniając odpowiednią elastyczność i gładkość.

Wielocukry, lipidy i polifenole

Zawarte w algach węglowodany działają bakteriostatycznie, regulują pracę gruczołów łojowych (mannit, mannitol, sorbitol), nawilżają (karagen), poprawiają krążenie, stymulują przemianę materii (fukoidyna, laminaryna). Obecne w algach mukopolisacharydy (MPS), głównie kwas hialuronowy i siarczan chondroityny, są substancjami silnie nawilżającymi skórę. Występujące w glonach lipidy zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), w tym także kwas linolenowy, który wzmacnia barierę lipidową oraz likwiduje stany zapalne naskórka.
Polifnole posiadają właściwości antyoksydacyjne, antyrodnikowe i przeciwzapalne. Badania wykazały, że ekstrakt alg chroni ludzkie keranocyty i fibroblasty przed działaniem wolnych rodników, opóźniając tym samym procesy starzenia.
Wśród zasobów morskich wodorosty są jednym z najbogatszych źródeł chlorotanin, siarczanowanych polisacharydów, fukosterolu i fukoksantyn.

Kluczowe korzyści

Wodorosty są najbardziej kompletnym i naturalnym źródłem składników do:

– głębokiego oczyszczania i złuszczania skóry (Fucus vesiculosus, Algi lithothamnium, Ascophylum Nodosum). Algi m.in. mają zdolność oczyszczania skóry i wchłaniania łoju. pochłaniają sebum i działają przeciwzapalnie;

– nawilżania skóry (zielenice, brunatnice: Ulva Compressa, Laminaria Saccharina, Fucus vesiculosus). Regulują gospodarkę wodną, tworzą doskonały system ochronny przeciwko szkodliwemu działaniu suchego otoczenia. Głównym ich składnikiem aktywnym jest kwas glukuronowy. Substancje hydrofilowe zaś tworzą na powierzchni skóry film, który wiąże wodę (ogranicza TEWL) i wpływają na odpowiednie nawilżenie;

– zmniejszania oznak już istniejących oraz opóźniania procesu starzenia się skóry (runatnice: Laminaria, Ascophylum Nodosum, Ulva Lactuca, Pelvietia Canaliculata, algi czerwone). Algi odgrywają coraz większą rolę zwłaszcza w regeneracji skóry i opóźnianiu procesów jej starzenia się. Wykazują one bowiem dużą zdolność przenikania w głąb warstwy rogowej. Przeprowadzone badania potwierdzają, iż w trakcie liftingu wszystkie substancje czynne są wchłaniane i transportowane do skóry właściwej. Aminokwasy, takie jak prolina, glicyna i lizyna, sprzyjają regeneracji naskórka i chronią hydrolipidowy film. Wraz z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, witaminą E i ß-karotenem wspierają syntezę kolagenu i sprzyjają poprawieniu elastyczności naskórka. Algi mają właściwości dotleniające i regenerujące. Wykazują zdolność napinania skóry, rozjaśniania cery, kojenia podrażnień.

– filtrów anty-UVA (Porphyridium). Ekstrakt z czerwonych alg pełni funkcję naturalnego filtra anty-UVA. Jest to składnik fotostabilny, odporny zarówno na światło słoneczne, jak i na wysoką temperaturę. Działa na dwa sposoby: bezpośredni – absorbuje, czyli pochłania promieniowanie UVA, pośredni – zawiera substancje o właściwościach antyoksydacyjnych (4-deoksygadusol), zwalczające wolne rodniki generowane przez promieniowanie UVA.

– walki z cellulitem (Laminaria Digitata, Enteromorpha Compressa).
Algi są doskonałym składnikiem preparatów antycellulitowych. Zwiększają one bowiem fizjologiczne działanie metaboliczne komórek. Obecny w wielu glonach kwas alginowy stymuluje przemianę materii i przyczynia się do usuwania złogów tłuszczu. Jednocześnie algi dostarczają organizmowi cennych składników mineralnych, takich jak potas, magnez, wapń i fosfor. Kosmetyczne preparaty zawierające je w swoim składzie stosowane są także ze względu na efekt drenażu tkanek. Algoterapia daje dobre wyniki w otyłości, przy rozstępach skóry na brzuchu i piersiach. Okłady z alg morskich działają wyszczuplająco i detoksykująco.

PODSUMOWANIE

Kolor oraz rozmiar alg zależą od głębokości, na jakiej występują i ilości dostępnego światła. To właśnie naturalne światło słoneczne powoduje, że składniki odżywcze czerpane z morskiej wody wykorzystane są w maksymalny sposób, a ilość minerałów i witamin jest nawet dziesięć razy wyższa niż u roślin występujących na lądzie. Jeśli chodzi o wartość odżywczą składnika, to wiele zależy od miejsca zbioru alg i pory roku.
Niezależnie, czy są to algi zielone, brunatne czy czerwone, wszystkie zaopatrują naszą skórę w witaminy, aminokwasy, elementy śladowe, proteiny, nienasycone kwasy tłuszczowe i składniki mineralne, przez co regenerują tkanki i komórki, zapewniają jej prawidłowe funkcjonowanie i nawilżenie. Są niekwestionowanym naturalnym i kompletnym źródłem młodości.

 

Na szczególną uwagę zasługują glony (Ulva Lactuca) zawierające w swoim składzie aosainę. Związek ten opóźnia proces starzenia skóry, ponieważ powoduje obniżenie aktywności elastazy – enzymu rozkładającego elastynę. Białko to występuje w skórze, gdzie odpowiada za prawidłowe jej funkcjonowanie, zapewniając odpowiednią elastyczność i gładkość

Karolina Szwedo

Dyplomowana kosmetolog, magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, a także Manager Turystyki Uzdrowiskowej SPA&Welness. Obecnie szkoleniowiec 3 marek kosmetycznych Gigi, Repechage, Yellow Rose.