Koszyk

Skrócenie czasu pracy przy użyciu frezarki

| Autor: Izabela Stelmaszyk

Spis treści:

W gabinecie kosmetycznym istotny jest nie tylko kontakt z klientem i jakość wykonywanych usług, ale również sprzęt, jaki w ich toku się wykorzystuje. Do wykonania profesjonalnego manicure’u specjaliści używają frezarek do paznokci. Te sprawdzają się także do usuwania starego lakieru, przygotowania płytki do kolejnych zabiegów czy usuwania zbędnych skórek.

Czas to pieniądz – kto zna to powiedzenie, ten rozumie, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do pracy, aby była ona opłacalna, dawała nam poczucie zadowolenia, a także pozwalała na chwilę wytchnienia.

Jak pracować bardziej efektywnie, owocnie, nie ujmując nic z jakości wykonania naszej usługi?

prenumerata

Podstawowym urządzeniem w salonie stylizacji paznokci jest dziś frezarka. Umiejętne jej użytkowanie przyspieszy i ułatwi nam wykonywaną pracę, a w rękach wykwalifikowanego stylisty może zdziałać cuda. Dzięki pracy frezarką możemy w bardzo szybki sposób pozbyć się z paznokci starej masy, dokładnie usunąć zalegające skórki i zmatowić powierzchnię, wygładzić ją, pozbyć się zapowietrzeń, opracować wał okołopaznokciowy czy po prostu skrócić paznokcie. Jednak praca frezarką wymaga pewnej wprawy, w rękach osoby początkującej może ona okazać się złem koniecznym.

Jak pracować frezarką?

Osobom początkującym proponuję zakup opakowania tipsów i „zaprzyjaźnienie się” z frezarką poprzez ćwiczenia „na sucho”. Pracę rozpocznijmy od wykorzystania delikatnych frezów i ustawienia niskich obrotów. Następnie opanujmy średnią i wysoką moc urządzenia – tak, aby nasza dłoń przyzwyczaiła się do wagi rączki i stylu jej pracy. Zmieniajmy frezy na kolejne, o grubszym ziarnie czy innym kształcie; przełączmy obroty w urządzeniu raz w jedną, raz w drugą stronę. Kiedy będziemy już pewni, iż nasza dłoń opanowała siłę i moc urządzenia, a co za tym idzie – nie ucieka za rączką frezarki (co na początku dość często się zdarza), możemy rozpocząć pracę na tipsach utwardzonych żelem, akrylem czy pomalowanych hybrydą. Bądźmy czujni i kontrolujmy, na jakiej głębokości pracujemy.

Podczas pracy frezarką głównym narzędziem ściernym będą różnego rodzaju frezy. Różnią się one materiałem, z którego są wykonane, kształtem, ziarnistością powierzchni ściernej i oczywiście przeznaczeniem. Wybierając odpowiedni frez, musimy wiedzieć, jaką pracę chcemy wykonać i w jaki sposób to zrobić, aby zrealizować ją w jak najkrótszym czasie. Powinniśmy również przeanalizować twardość samych paznokci lub masy, z jaką przyjdzie nam się zmierzyć, a także wrażliwość otaczających skórek i – przede wszystkim – nasze umiejętności.

Wybierając odpowiedni frez, musimy wiedzieć, jaką pracę chcemy wykonać i w jaki sposób to zrobić, aby zrealizować ją w jak najkrótszym czasie. Powinniśmy również przeanalizować twardość samych paznokci lub masy, z jaką przyjdzie nam się zmierzyć, a także wrażliwość otaczających skórek i – przede wszystkim – nasze umiejętności.

Najbardziej popularne, można wręcz powiedzieć, że „uniwersalne”, są frezy diamentowe.  Wykonane są ze stali nierdzewnej pokrytej warstwą diamentowych drobinek.

Różnorodność kształtów – takich jak: stożek łagodny lub ostry, kulka, walec, gruszka itp. – ułatwia dobór frezu do odpowiedniej techniki pracy, ponieważ doskonale nadają się zarówno do usunięcia starej stylizacji, opracowania skórek czy uciążliwych zrogowaceń, jak i zmatowienia powierzchni paznokci naturalnych lub sztucznych. Są wyjątkowo precyzyjne, dokładne, ostre i trwałe, wręcz „niezniszczalne”. Można nimi pracować nawet przy bardzo wysokich obrotach bez drgań, łatwo się je sterylizuje.

Stylistki często stosują także frezy kamienne, zwane inaczej piaskowymi. Zostały one wykonane z tlenku glinu o średniej ziarnistości i można nimi pracować zarówno na sucho, jak i na mokro. Mają wiele zastosowań: z powodzeniem używane są do zabiegów stylizacji paznokci u dłoni, jak również u stóp.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się frezy ceramiczne, zbudowane z tlenku cyrkonu o gładkiej powierzchni, dzięki czemu nie nagrzewają się i nie przenoszą ciepła nawet podczas intensywnej pracy. Dlatego okazują się bezpieczne w trakcie długiego frezowania, nie wywołują drgań, są mocne, trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne (np. upadek). Doskonale sprawdzają się podczas pracy przy usuwaniu masy akrylowej, żelowej czy nawet ciężkich i grubych ozdób.

Frezy wykonane z karbidu również są bardzo trwałe i mocne, jednak większość z nich cechuje się specjalnie wyprofilowanymi, dość ostrymi żłobieniami, dzięki którym możemy wykonać bardziej precyzyjne i wymagające prace. Można je zastosować w istocie do wszystkiego, jednak ze względu na ich budowę należy zachować szczególną ostrożność w ich użytkowaniu.

Z powodzeniem wykorzystuje się również gumowe oraz filcowe polerki, które skracają czas naszej pracy podczas polerowania powierzchni, a dodatkowo odciążają także nadgarstek i staw łokciowy.

Ze względu na funkcjonalność, możemy podzielić frezy na te do opracowywania wału okołopaznokciowego i skórek, frezy do wygładzania i opracowywania powierzchni paznokcia, frezy do usuwania masy i skracania płytki lub czyszczenia powierzchni podpaznokciowej.

Ze względu na funkcjonalność, możemy podzielić frezy na te do opracowywania wału okołopaznokciowego i skórek, frezy do wygładzania i opracowywania powierzchni paznokcia, frezy do usuwania masy i skracania płytki lub czyszczenia powierzchni podpaznokciowej.

Jak skrócić czas wykonanej usługi przy pracy frezarką?

Jak wcześniej wspomniałam – operując tym urządzeniem należy zachować szczególną ostrożność i mieć na uwadze dobro i zdrowie klienta.

Przed przystąpieniem do wykonania usługi najpierw ustalamy z klientką zakres naszej pracy, czyli co dokładnie będziemy wykonywać, abyśmy mogły przygotować zawczasu zestaw niezbędnych, ale też wypróbowanych i znanych nam frezów (nie używajmy niesprawdzonych „nowości”).

Bardzo pomocne będzie wyrobienie pewnych nawyków w odniesieniu do kolejności wykonywania działań, czyli podzielenie pracy na etapy; stąd też, przykładowo, najpierw etap usunięcia starej masy ze wszystkich paznokci, następnie faza dokładnego zmatowienia i oczyszczenia powierzchni również na wszystkich paznokciach, etap usunięcia zapowietrzeń, opracowania skórek i nabłonków itd.

Kolejne kroki wykonujmy od razu na wszystkich paznokciach po kolei – tak, aby zmieniać frezy dopiero po zakończeniu danego etapu na obu dłoniach. Często używamy kilku frezów do opracowania jednego paznokcia, jednak ich zmiana przy każdym z nich zabiera nam zbyt wiele czasu. Mnożąc to razy 10, zdecydowanie wydłuża nam to sumaryczny czas pracy (kilkukrotne włączanie i wyłączanie frezarki, odkładanie rączki, przekładanie frezów, wykonanie nimi kilku ruchów i znów zmiana na inny, ustawienie ręki swojej i klientki, oczyszczenie z kurzu itd. – to tzw. puste przebiegi). Dlatego każdy element naszej pracy i każdy ruch muszą być przemyślane, kontrolowane i przynosić zamierzony efekt. Nie możemy pozwolić sobie na ruchy bezproduktywne – to strata cennego czasu.

Nie należy dociskać za mocno frezu do opracowywanej powierzchni, a także trzymać go zbyt długo w jednym punkcie lub pod złym kątem. Po ustawieniu odpowiedniej prędkości wykonujemy spokojne, stabilne ruchy wzdłuż płytki – i tu należy się skupić: jeśli usuwamy masę i stosujemy frezy z nacięciami, zwróćmy uwagę, aby pracować „pod włos”, czyli tak, aby po każdym naszym ruchu zauważalny był ubytek materiału i pylenie. Jeśli będziemy pracowały „z włosem” – nasze działanie nie będzie efektywne, nie usuniemy masy, tylko ją porysujemy. Ważna jest też ostrość, czyli głębokość nacięć takiego frezu: mocniejsze do usuwania akrylu, akrylożelu, zgrubnej obróbki materiału czy ozdób; delikatniejsze do usuwania lakieru hybrydowego z naturalnych paznokci; delikatne diamentowe czy kamienne stosujemy do powierzchni paznokci i skórek.

Kontrolujmy też kąt ustawienia frezu – ma on piłować tam, gdzie my chcemy, nie odwrotnie. Nie ustawiamy też zbyt dużej prędkości pracy frezarki – należy ją regulować na bieżąco, kontrolując jej szybkość i głębokość ścierania. Zbyt agresywne i niestabilne funkcjonowanie urządzenia wprowadzi niepokój i lęk u klientki, będzie ona często zabierała swoją dłoń w obawie przed oparzeniem lub okaleczeniem, co zburzy porządek pracy i wydłuży znacznie czas jej wykonania.

Jeszcze jednym czynnikiem, który wpływa na czas pracy, jest właściwe operowanie rączką frezarki i odpowiednie ustawienie dłoni naszej klientki. To my musimy wiedzieć, jak ułożyć jej palce czy dłoń, aby dobrze i wygodnie nam się pracowało, i abyśmy nie uległy zbyt szybkiemu zmęczeniu czy zdrętwieniu. Klientka korzysta z usługi przez około jednej do dwóch godzin, natomiast my spędzamy ich w pracy osiem, a nierzadko też dłużej – zadbajmy więc o naszą wygodę i komfort. Ręka, którą pracujemy, powinna być lekka, miękka i elastyczna w przegubie. Nie należy pracować sztywną dłonią „z powietrza”, tzn. nasza ręka powinna być stabilna – w tym celu opieramy najmniejszy palec o dłoń klientki i pracujemy pozostałymi czterema w taki sposób, jakbyśmy chciały pisać długopisem lub rzeźbić.

Podsumowanie

Praca frezarką zdecydowanie ułatwia i przyspiesza czas wykonania danej usługi, wpływa także na jej precyzję, dokładność i estetykę, ale wymaga również od nas pokory i znajomości problemu. Aby nasze działanie było bardziej efektywne, szybsze i oczywiście bezpieczne, musimy bezwzględnie znać urządzenie oraz narzędzia, którymi pracujemy. Bez ich znajomości możemy niestety wyrządzić wiele szkód klientce, w postaci spiłowanych lub przepiłowanych naturalnych paznokci, poranionych skórek lub trwałych i nieodwracalnych uszkodzeń macierzy bądź łożyska aparatu paznokciowego.

Odpowiednie wcześniejsze przygotowanie się do pracy pozwoli nam wykonać ją w krótszym czasie, co pośrednio będzie miało wpływ również na nasz komfort i czas na wypoczynek.

Izabela Stelmaszyk

Magister kosmetologii, właścicielka firmy IMS, instruktor stylizacji paznokci. Posiada dyplom mistrzowski szwajcarskiej firmy SAREMCO Cosmetics. Sędzia/juror międzynarodowych mistrzostw stylizacji paznokci, wykładowca akademicki, autor wielu publikacji w pismach branżowych.