Koszyk

Trądzik różowaty

| Autor: Marta Boryka

Z tego artykułu dowiesz się,

•  Jak kosmetolog może wspomagać leczenie Acne Rosacea?

•  Jakie są cechy charakterystyczne tego schorzenia?

•  Jakie produkty mogą pomóc łagodzić objawy?

Spis treści

Rola kosmetologa we wspomaganiu leczenia Trądzik różowaty (Acne Rosacea) jest powszechną, przewlekłą chorobą zapalną skóry, która dotyczy głównie środkowej części twarzy. Szacuje się, że od 2010 roku  boryka się z nią ok. 16 milionów ludzi w samych Stanach Zjednoczonych i około 45 milionów na całym świecie. Pierwsze objawy pojawiają się najczęściej między 30 a 50 rokiem życia. Jesteśmy w okresie, kiedy pokolenie wyżu demograficznego wkracza w wiek usposabiający do rozwoju choroby. Pomimo takiego rozpowszechnienia, wiedza na temat tego zaburzenie w społeczeństwie wciąż nie jest dostateczna.

Trądzik różowaty – Leczenie czy łagodzenie?

Trądziku różowatego nie można jeszcze wyleczyć, ale jesteśmy w stanie kontrolować jego objawy i zapobiegać rozwojowi. To niezwykle istotne, gdyż choroba może powodować poważne problemy psychologiczne, społeczne i zawodowe. W ankietach przeprowadzonych przez National Rosacea Society ponad 76% pacjentów z trądzikiem różowatym stwierdziło, że ich stan obniżył pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Trądzik różowaty – Jak pomóc?

W jaki sposób kosmetolog  może pomóc swoim klientom z trądzikiem różowatym? Chociaż nie ma jeszcze lekarstwa, należy zapewnić edukację i prawidłową pielęgnację, która pomoże kontrolować oznaki i objawy zaburzenia. Rolą profesjonalistów jest także edukacja klientów i wyłapywanie pierwszych objawów mogących świadczyć o chorobie. Ponieważ tak wiele osób nie jest świadomych choroby i często ignoruje pierwsze symptomy, liczba osób podatnych na trądzik różowaty może być jeszcze większa niż podają statystyki. Wczesne rozpoznanie objawów zapobiegnie pogorszeniu stanu w przyszłości. W 2016 r. dokonano modyfikacji kryteriów rozpoznania trądziku różowatego. Diagnoza może nastąpić po stwierdzeniu jednego z następujących objawów:

• stały rumień w centralnej części twarzy,
• zmiany przerostowe.

W przypadku braku powyższych objawów, rozpoznanie potwierdza występowanie przynajmniej dwóch z następujących cech:

• grudki lub krosty,
• napadowy rumień,
• teleangiektazje,
• objawy oczne (podrażnienie, łzawienie).

Kryteria pomocnicze rozpoznania to:

• uczucie pieczenia,
• obrzęk,
• uczucie przesuszenia skóry.

Trądzik różowaty – Diagnostyka

Każdy z powyższych objawów, nawet występujący samodzielnie, jest sygnałem, aby udać się do dermatologa w celu postawienia diagnozy i zaordynowania odpowiedniego leczenia, zanim objawy przedmiotowe i podmiotowe staną się coraz poważniejsze. Edukacja klientów powinna rozpocząć się od uświadomienia różnic między Acne Rosacea a innymi postaciami trądziku. Wiele osób, widząc na swojej twarzy zmiany zapalne o charakterze grudek i krost, w pierwszej kolejności sięga po dostępne produkty przeciwtrądzikowe. Te z kolei bogate w kwasy AHA i BHA, substancje seboregulujące i ściągające, pogłębiają tylko zaczerwienienie i pogarszają stan skóry.


Trądzik różowaty – Zalecenia

Osoby z objawami trądziku różowatego powinny unikać w pielęgnacji wszelkich produktów drażniących, a zatem zawierających: alkohol, substancje zapachowe (w tym olejki eteryczne), zasadowe mydła oraz składniki komedogenne. 13% ankietowanych chorych zaobserwowało także pogorszenie po stosowaniu chemicznych filtrów przeciwsłonecznych. Unikanie ekspozycji na UV i fotoprotekcja są niezbędnym elementem terapii, natomiast powinno się polecać stosowanie kremów z filtrami fizycznymi, które nie wykazują takiego potencjału alergizującego oraz nie generują ciepła w skórze. Oprócz fotoprotekcji, w pielęgnacji codziennej oraz gabinetowej, ważne jest, aby stosować delikatny, podwójny schemat oczyszczania skóry przy użyciu niedrażniących środków o zrównoważonym pH, które nie wywołują przesuszenia i nie usuwają ochronnych lipidów z powierzchni skóry. U osób z uszkodzeniami bariery naskórkowej kluczowym czynnikiem jest odbudowa warstwy rogowej. Należy zapobiegać penetracji i mikropęknięciom w górnych warstwach naskórka i uzupełnia  utracone lipidy. Nawilżanie powinno odbywać się łagodnymi, lekkimi preparatami na bazie wody, ze składnikami które będą zapobiegać TEWL bez podrażnień, a jednocześnie zapewnią niewidoczną barierę dla środowiska. To pozwoli zablokować przenikanie alergenów i zanieczyszczeń środowiskowych do skóry. Do sprawdzonych i bezpiecznych składników kosmetycznych należą:

·         owies,

·         olej z wiesiołka,

·         arnika,

·         jeżówka purpurowa,

·         malina,

·         rokitnik zwyczajny,

·         awokado,

·         fizyczne filtry UV.

 

Pomocniczo stosować można formuły silikonowe, które stworzą barierę przed czynnikami zewnętrznymi bez obciążania skóry i podnoszenia jej temperatury.

Z procedur profesjonalnych zaleca się łagodne zabiegi jontoforezy, naświetlania światłem LED, w niektórych przypadkach niwelowanie rumienia światłem pulsacyjnym IPL. Z masaży dopuszczalne są, po wstępnej kwalifikacji, lekkie masaże uciskowe i drenujące.

Marta Boryka

Marta Boryka

Specjalista ds. szkoleń Dermalogica. Magister kosmetologii, absolwentka Wydziału Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Wieloletni szkoleniowiec w branży kosmetyki profesjonalnej. Prowadzi szkolenia oraz prezentacje w kraju i zagranicą. Autorka artykułów w prasie branżowej, uczestniczka licznych szkoleń. Specjalizuje się w zabiegach z zakresu kosmetologii leczniczej z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury oraz peelingach chemicznych.

www.dermalogica.pl