Koszyk

Trudne przypadki

| Autor: Magdalena Jachowicz-Bednarska

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jak radzić sobie z trudnymi przypadkami w stylizacji brwi?

• Co robić i jak rozmawiać z klientką, której wyobrażenia o efekcie końcowym są dalekie od realnych możliwości?

• Dlaczego najważniejszym etapem zabiegu w przypadku „trudnych brwi” jest znalezienie przyczyny ich aktualnego stanu?

• Jak postępować w przypadku asymetrii, dużych brakach w owłosieniu lub jego nadmiarze?

Wyzwania stylisty brwi | Starannie wypielęgnowane, dopasowane pod względem koloru i rysunku, harmonizujące z typem urody i kształtem twarzy, często decydujące o całościowym wizerunku – brwi idealne! Od kilku sezonów są pożądane zarówno przez kobiety, jak i coraz szersze grono mężczyzn. Poddawane na co dzień licznym zabiegom, m.in. regulacji woskiem, farbowania, laminacji czy makijażu permanentnego, mogą stać się wyzwaniem dla profesjonalistów.

Zmiana planów

Sprawdzianem umiejętności stylistki brwi może okazać się klientka z makijażem permanentnym, którego nie chce korygować lub kontynuować. Wyłuszczający się wraz z naskórkiem barwnik może osiągnąć nieatrakcyjny kolor czerwony lub niebieski. W takich przypadkach właściwy dobór kolorystyczny farbki czy henny jest kluczowy. Niwelowanie niechcianego pigmentu czerwonego osiągniemy, stosując organiczne henny zawierające zielony pigment, natomiast kamuflażu niebieskiego barwnika dokonamy ciepłym brązem (idealnie sprawdzają się farbki). Koloryzację przy użyciu henny lub farbki możemy powtarzać co 4–6 tygodni. W międzyczasie rysunek uzupełniamy i podkreślamy produktami do makijażu, np. stosując preparaty typu „brwi w butelce” dostępne w różnych odcieniach. Rekomendacja właściwej pielęgnacji domowej i dobór kosmetyków jest ważnym etapem profesjonalnej obsługi.

Poznać przyczynę

Przypadkiem spędzającym sen z powiek wielu kobiet są większe lub mniejsze ubytki w brwiach. Istotne jest ustalenie przyczyn wypadania włosków, mogą to być m.in. choroby – w tym zaburzenia pracy tarczycy, zaburzenia metabolizmu, stres czy długotrwała, nieprofesjonalna regulacja. Utrata brwi może też być spowodowana stosowaną w leczeniu nowotworów chemioterapią. Zawsze należy znaleźć przyczynę ubytków i wypadania włosków. Od tego zależy nasze dalsze postępowanie.

Przywrócić kształt

Ubytki, właściwie zlokalizowane dzięki profesjonalnemu mapowaniu, określone jako możliwe do zapuszczenia, można poddać naturalnej rekonstrukcji pod czujnym okiem specjalisty i przy wytrwałości klientki. Koloryzacja wyznaczonego obszaru docelowego jako zapowiedź efektu, do którego dążymy, pomoże klientce w etapie przejściowym. W początkowej fazie odrastania włoski mogą okazać się niesforne. Sterczące, niepodatne na układanie ujarzmimy woskiem do brwi. Z zabiegów profesjonalnych warta uwagi jest tu laminacja, dzięki której wyczeszemy i utrwalimy każdy włosek w pożądanym kierunku.

Gdy coś się nie układa

Niepożądanym efektem bywa niesymetryczny lub znacznie odbiegający od przyjętego kanonu piękna kształt, który poza negatywnym odbiorem wizualnym jest uciążliwy pod względem pielęgnacji. Dążąc do naturalnego układu, uzyskamy elegancki i wygodny w utrzymaniu wizerunek. „Zdziwione” brwi łatwo zniwelujemy, usuwając kilka włosów z ich najwyższego punktu. Brwi, które wydają się groźne, mają zazwyczaj gęstą strukturę, ciężki początek lub są zbyt mocno podkreślone. Ich przerzedzenie doda lekkości, a stonowanie koloru optycznie złagodzi rysy. Chcąc skorygować brwi umiejscowione na różnych poziomach względem siebie, usuwamy odpowiednio włoski z górnej krawędzi brwi wyżej położonej i z dolnej linii brwi ułożonej poniżej. Postępujemy rozważnie, małymi krokami, aby nie usunąć zbyt dużo włosków.

Co za dużo, to…?

Nadmiar włosków, zbyt bujne i nieregularnie rosnące brwi także bywają problematyczne – szczególnie jeśli nie współgrają z urodą. Stylizacja brwi wiąże się nierozerwalnie z profesjonalnym usuwaniem niechcianych włosków. Fachowo wykonany zabieg to umiejętne połączenie zasad bezpieczeństwa i dążenia do mistrzowskiego efektu końcowego. Dla osób z wrażliwą skórą rekomendowane są delikatne woski typu hot wax, a ich wersja syntetyczna doskonale sprawdza się u alergików. Niska temperatura topnienia wosków i bariera ochronna w postaci oliwki nakładanej pod wosk pomagają w precyzyjnym usuwaniu włosów bez zbędnych podrażnień naskórka.

RADA

Wyobrażenia klientek bywają czasem nierealistyczne albo „wymarzone” brwi zupełnie nie współgrają z ich typem urody lub kształtem naturalnego łuku. Bywa też, że spełnienie życzenia oznaczałoby wręcz groteskowy efekt końcowy. Profesjonalizm polega m.in. na tym, aby wskazać klientce drogę kompromisu w taktowny, ale też stanowczy, podparty wiedzą i doświadczeniem sposób.

Magdalena Jachowicz Bednarska

Prezes Zarządu Spółki Lycon Polska, Coach, Praktyk i szkoleniowiec. Autorka artykułów i materiałów edukacyjnych z zakresu technik zabiegowych oraz rozwoju biznesu. Współtwórca programu rozwojowego Sukces w branży beauty.