Koszyk

Trwałe i piękne paznokcie

| Autor: Katarzyna Bednarska

Spis treści:

Doskonale prezentujące się paznokcie są obiektem dążeń wielu kobiet, a pośród kroków, które mogą one podjąć, aby je uzyskać, w oczywisty sposób wyróżnić należy decyzję o poddaniu się manicure’owi. Ich zdrowy stan i piękny wygląd to jednak efekt nie tylko zdecydowania i zaangażowanej pracy, ale także rzetelnej wiedzy i umiejętności ze strony stylistki. Czym charakteryzować powinien się dobrze przeprowadzony zabieg oraz o czym należy pamiętać, mając go w swojej ofercie?

Idealny manicure i perfekcyjna linia lakieru to gwarancja idealnej stylizacji, jednak nie jest to proste zadanie – należy zadbać o prawidłowo wykonaną pracę na każdym jej etapie, aby mieć pewność trwałości wyglądu paznokci. Każdy powinien mieć odpowiedni schemat wykonywania usługi, ponieważ bardzo ułatwia to cały proces oraz skraca czas jego trwania. Sama preferuje poniższą kolejność.

Idealny start

Przed wykonaniem stylizacji należy odpowiednio przygotować płytkę paznokci. Na tym etapie najważniejszy jest prawidłowo wykonany manicure. Jeżeli w pierwszej kolejności zaczniemy frezować mocno przyklejone skórki, możemy doprowadzić do uszkodzenia płytki. Dlatego zalecam w pierwszej kolejności odkleić skórki od nabłonków z płytki, a dopiero potem zabrać się za frezowanie. Celem frezowania jest mechaniczne oczyszczenie płytki z nabłonków, czyli oskórków. Płytkę można oczyścić również w sposób chemiczny – keratolitykiem. Jeśli jednak wybieramy frez, musimy znać jego kąt położenia, aby nie uszkodzić płytki rantem, oraz dobrać małe obroty, które nie naruszą warstwy dorsalnej. Należy pamiętać jednak, iż metoda mechanicznego oczyszczenia nie sprawdzi się w przypadku mokrej skóry.

Przygotowanie płytki paznokcia jest niezwykle istotne w jego stylizacji. Zanim poddamy paznokcie zabiegowi frezowania, należy oczyścić je ze skórek. Płytkę paznokci można oczyścić mechanicznie (za pomocą frezarki) lub chemicznie (keratolitykiem). Częścią procesu poprawnego przygotowania płytki jest także jej dokładne zmatowienie. W przypadku tej naturalnej do matowienia używam minibufferków. Osobiście w trakcie pracy z paznokciem przy korekcie (zwłaszcza jeśli widać zapowietrzenia i tym samym nierówności materiału) korzystam z pilnika o gradacji 240.

Kolejnym krokiem jest odtłuszczenie – w tym celu niezbędny będzie dehydrator, czyli alkohol z acetonem lub jego pochodne. Pozwala on na pewien czas usunąć część wody oraz warstwę lipidową z płytki, którą pokrywa dorsal. Nie należy jednak korzystać przed tym z cleanera, który zawiera wodę, bo to właśnie ją podczas przygotowania potrzebujemy usunąć – nie dostarczyć. Tę sytuację można porównać do mokrego stołu, do którego próbujemy przykleić taśmę – nie będzie chciała trzymać się powierzchni.

Istotnym krokiem w oczyszczeniu paznokci jest ich odtłuszczenie, w tym celu w kosmetologii wykorzystuje się alkohol i jego pochodne. Tymczasowe rozwiązanie pozwala na usunięcie nadmiaru wody z płytki.

Łap za pilnik

Następnie należy przejść do opiłowania brzegów paznokcia naturalnego pod odpowiednim kątem. Prawidłowe ułożenie pilnika uzyskasz, trzymając go prostopadle do krawędzi paznokcia naturalnego, zaczynając od punktów wzrostu i kierując się do środka.

Warto pamiętać, aby odpowiednio dobrać manicure do rodzaju skóry. W swojej codziennej pracy kieruję się prostą zasadą – przy skórze suchej zwykle wybieram manicure bezcążkowy, przy mieszanej – kombinowany, a przy mokrej – klasyczny. Źle dobrany do typu skóry manicure to jeden z pięciu najczęściej popełnianych błędów. Należą do nich także: zbyt duże obroty frezarki, pośpiech, zły kąt przyłożenia frezu na płytce oraz agresywna praca pod wałem proksymalnym.

 

Należy dobrać manicure do rodzaju skóry, bezcążkowy do suchej, kombinowany – mieszanej, klasyczny przy skórze mokrej. Przyczyną niewłaściwej stylizacji paznokci w salonie są m.in. pośpiech, a także nieodpowiednie ustawienie frezarki. Wymienione wyżej czynniki mają ogromny wpływ na trwałość stylizacji, ale równie ważne jest też dobranie odpowiednich produktów do płytki. Inaczej przygotowuje się płytkę naturalną, a inaczej tę, na którą aplikowano już kiedyś jakiś środek. Świadoma praca i odpowiednia wiedza w tym zakresie pozwala nam – stylistkom paznokci – nie popełniać błędów oraz znać rozwiązania każdego problemu z paznokciami naszych klientek.

 

Katarzyna Bednarska

Jest instruktorem niezależnym mającym na celu uświadomienie stylistek paznokci, przekazywanie prostej i logicznej wiedzy na każdym poziomie zaawansowania, zwiększanie wydajności i tempa pracy i podniesienie jakości usług.