Koszyk
Wielopoziomowe nawilżanie skóry – nowe podejście do znanego tematu

Wielopoziomowe nawilżanie skóry – nowe podejście do znanego tematu

| Autor: Marta Boryka

 

Z tego artykułu dowiesz się:

• Kiedy skóra staje się odwodniona?

• Jak powstaje ochrona wodno-lipidowa skóry?

• Jakie składniki powinny posiadać produkty nawadniające skórę?

Spis treści

Kiedy mówimy, że skóra wygląda zdrowo, tak naprawdę mamy na myśli jej barierę naskórkową: naturalną tarczę ochronną, którą tworzy mieszanka lipidów i korneocytów. Gdy bariera jest nienaruszona, sprawia, że utrzymany jest optymalny poziom nawilżenia, a skóra wygląda na gładką, elastyczną i sprężystą oraz, co najważniejsze, skutecznie chroni przed działaniem czynników zewnętrznych.

Przebieg procesu nawilżania naskórka

Nawilżanie naskórka uzależnione jest od prze­nikania do niego wody znajdującej się w skórze właściwej, a także zdolności do jej zatrzymywania. Woda na skutek różnicy ciśnień osmotycznych przechodzi ze skóry właściwej przez naskórek, nawilża go i odparowuje do środowiska. Proces ten napotyka jednak na swej drodze barierę w postaci substancji wiążących wodę, będących naturalnym czynnikiem nawilżającym (NMF) oraz hydrofobową barierę lipidową. Aby móc mówić o takim stanie, keratynocyty w trakcie różnicowania muszą wytworzyć szereg substancji hydrofilnych oraz lipidów, które wraz z sebum zapewnią odpowiedniej jakości ochronę wodno-lipidową.

Ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi

Nasza skóra jest codziennie narażona na działanie czynników zewnętrznych, szybko zmieniający się klimat, intensywny tryb życia, stres oraz wiele innych czynników, które wpływają na jakość bariery, a tym samym na poziom jej nawilżenia. Z pomocą przychodzą nam produkty do pielęgnacji skóry stosowane zewnętrznie, jednak często nie są one w stanie zapewnić tego, czego potrzebujemy. Wiele z nich posiada formułę, która szybko odparowuje, nie dostarczając do skóry istotnych dla niej składników i nie zatrzymując tych, które naturalnie sama wytworzyła.

Wielopoziomowe nawilżanie skóry – nowe podejście do znanego tematu

Proces nawilżania jako cykl

Nowe podejście do nawilżania sugeruje spojrzenie na proces jako cykl. Skóra staje się odwodniona, gdy jej bariera ochronna zostaje naruszona i nie jest w stanie zatrzymać wystarczającej ilości wody oraz w sytuacji gdy zbyt mało wody przedostaje się do naskórka z głębszych warstw skóry. Aby utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry, musimy zapewnić równowagę pomiędzy wchłanianiem substancji nawilżających i ucieczką wody. Żeby to osiągnąć, potrzebujemy produktów pielęgnacyjnych, przyspieszających cykl nawodnienia skóry – minimalizujących TEWL i jednocześnie uzupełniających poziom nawilżenia.

W celu przywrócenia optymalnego poziomu wody w naskórku należy szukać produktów, które w składzie posiadają:

• Wielkocząsteczkowe składniki hydrofilne o działaniu wiążącym wodę na powierzchni naskórka: kwas hialuronowy, kwas poliglutaminowy, chitozan, śluz ślimaka, białka tj. kolagen i elastyna, matryce wiążące wilgoć otrzymywane np. z alg, pullulan.

• Niskocząsteczkowe substancje hydrofilne, wnikające w głąb naskórka: mocznik, α-hydroksykwasy, głównie kwas mlekowy, pantenol, trehaloza, hialuronian sodu, składniki miodu.

• Składniki działające okluzyjnie, ograniczające TEWL: woski, alkohol cetylowy, olej jojoba, oleje mineralne, silikony.

• Lipidy poprawiające spoistość bariery naskórkowej, uzupełniające naturalny cement międzykomórkowy: ceramidy, skwalen i jego pochodna, cholesterol, sterole roślinne, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, fosfolipidy, glikolipidy.

Połączenie w jednej formule składników z powyższych grup, daje gwarancję skutecznego nawilżenia i zdrowego wyglądu skóry. Związki wiążące wodę w naskórku będą przyciągać ją ze skóry właściwej, ale gdy nie zostaną zastosowane składniki okluzyjne, woda odparuje na skutek TEWL. Takie cykliczne, wielokierunkowe podejście do nawilżania umożliwi uzyskanie pożądanych efektów, a także redukcję zmian powstałych na skutek odwodnienia i przesuszenia skóry.

Marta Boryka

Marta Boryka

Specjalista ds. szkoleń Dermalogica. Magister kosmetologii, absolwentka Wydziału Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Wieloletni szkoleniowiec w branży kosmetyki profesjonalnej. Prowadzi szkolenia oraz prezentacje w kraju i zagranicą. Autorka artykułów w prasie branżowej, uczestniczka licznych szkoleń. Specjalizuje się w zabiegach z zakresu kosmetologii leczniczej z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury oraz peelingach chemicznych.

www.dermalogica.pl